شماره ۱۹۷۲ | ۱۳۹۹ شنبه ۲۷ ارديبهشت
صفحه را ببند
رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی:
کاهش قیمت خودرو تأثیری در قیمت قطعه‌سازها ندارد
محمدرضا نجفی‌منش: «بخشی از کاهش قیمت در بازار جنبه روانی دارد؛ این کاهش قیمت مقطعی است، چون مشکلات زیرساختی یعنی قیمت‌گذاری دستوری سر جای خود باقی است»

‏  [یزدان مرادی] در روزهای اخیر قیمت خودروهای داخلی در بازار روند کاهشی داشت و دولت اعلام کرد این روند با طرح‌هایی همچون پیش‌فروش و فروش فوق‌العاده تداوم خواهد داشت. این درحالی است که صنایع پایین‌دستی صنعت خودرو ازجمله قطعه‌سازها می‌گویند افزایش 10 و 23‌درصدی قیمت کارخانه خودروها تأثیری در کاهش هزینه تولیدات‌شان ندارد و آنها نیازمند افزایش 35‌درصدی قیمت مواد اولیه هستند. محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی به «شهروند» می‌گوید: «قیمت انواع تولیدات قطعه‌سازها پایین نگه داشته شده، درحالی‌که هزینه‌های متعددی ازجمله رشد حدود سه برابری قیمت مواد اولیه، واردات، حداقل دستمزد و ... نیز به تولید اضافه شده است. طرح‌های اخیر برای قیمت‌گذاری با نیاز تولیدکننده‌ها همخوان نیست، بنابراین تأثیری در کاهش هزینه‌های قطعه‌سازها ندارد.»
دولت برنامه‌های متعددی را برای تعدیل قیمت خودروهای داخلی به اجرا درآورده، این برنامه‌ها چه تأثیری بر تولید قطعه‌سازها داشته است؟
در ماه‌های اخیر قیمت بازار انواع خودروهای داخلی بی‌دلیل افزایش پیدا کرده بود. درواقع قیمت خودروها کاذب بود و رشد دلالی منجر به افزایش آنها شده بود. تصمیم اخیر دولت مبنی بر افزایش 10‌درصدی قیمت محصولات ایران خودرو و 23‌درصدی محصولات سایپا هم چاره‌ساز نیست و منجر به تداوم زیان خودروسازها می‌شود، چون با شرایط بازار و هزینه تولید همخوانی ندارد. نتیجه اینکه خودروسازها نمی‌توانند بدهی قطعه‌سازها را پرداخت کنند و تولید خودرو کاهش پیدا می‌کند.
بدهی خودروسازها در ماه‌های اخیر به قطعه‌سازها رشد کرده است؟
آخرین پرداخت‌های خودروسازها در اسفند و فروردین امسال بود که بعد از پرداخت تسهیلات بانکی از سوی دولت اتفاق افتاد، اما درحال حاضر حدود 30‌هزار‌میلیارد تومان بدهی دارند.
تعدیل قیمت خودرو طی روزهای گذشته در کاهش هزینه‌های قطعه‌سازها تأثیر داشته است؟
این شکل قیمت‌گذاری تأثیری بر کاهش هزینه‌های صنعت قطعه‌سازی ندارد. قیمت‌ها در صنعت ما پایین نگه داشته شده است، ضمن اینکه هزینه‌های دیگری مثل مواد اولیه، حداقل دستمزدها و واردات و ... هم به آن اضافه شده است. ما پیشنهاد افزایش 35‌درصدی قیمت تولیدات قطعه‌سازها را داده‌ایم و منتظر بررسی وزارت صمت هستیم.
هزینه‌های قطعه‌سازها در هفته‌های اخیر چقدر رشد کرده است؟
هزینه‌های پرسنلی قطعه‌سازها در‌ سال‌جاری 40‌درصد بیشتر شده است، همچنین قیمت دلار که در اواخر ‌سال 98 به کانال 11‌هزار تومان رسیده بود، درحال حاضر حدود 17‌هزار تومان شده و چالش‌ها را بیشتر کرده است. این هزینه‌ها با رشد 10 و 23‌درصدی قیمت کارخانه خودروها جبران نمی‌شود. اگر با این روند پیش برویم، امکان کاهش تولید خودروسازها و تعدیل نیروها در صنعت قطعه‌سازی وجود دارد.
در روزهای اخیر قیمت انواع خودروهای داخلی در بازار کاهش داشته است. علت این اتفاق چیست؟
بخشی از کاهش قیمت در بازار جنبه روانی دارد؛ این کاهش قیمت مقطعی است، چون مشکلات زیرساختی یعنی قیمت‌گذاری دستوری سر جای خود باقی است.
پیشنهاد قطعه‌سازها برای تعدیل قیمت خودروها و بهبود بازار چیست؟
ما پیشنهاد افزایش 50‌درصدی قیمت کارخانه خودروها را داده بودیم، اما این اتفاق رخ نداد. باید قیمت‌گذاری به حاشیه بازار برگردد و دولت از قیمت‌گذاری دست بردارد. اگر پول قطعه‌سازها به موقع پرداخت شود و تخصیص ارز هم تسهیل پیدا کند، شرایط به سمت افزایش تولید و تعدیل قیمت‌ها پیش می‌رود. درحال حاضر صنعت قطعه‌سازی به حدود 20‌هزار‌میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد .

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  191