شماره ۲۹۴۸ | ۱۴۰۲ سه شنبه ۳۰ آبان
صفحه را ببند
امیرعبداللهیان:
توقف جنایات در غزه به نتیجه نرسد، شاهد وضعیت جدیدتری هستیم

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: «اگر سناریوهای ممکن برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی به نتیجه نرسد، شاهد وضعیت جدیدتری در منطقه هستیم.»
حسین امیرعبداللهیان با اشاره به عدم‌تمکین رژیم صهیونیستی به قطعنامه شورای امنیت درباره وقفه جنگ در غزه، گفت: «همانگونه که مقاومت اعلام کرده است، اگر جنگ علیه غیرنظامیان در غزه ادامه پیدا کند، احتمال گشایش جبهه‌های جدید متصور است. در زمان حاضر نیز شاهدیم که علاوه بر جبهه لبنان، جبهه‌های یمن، سوریه و عراق اقداماتی را در حمایت از مردم مظلوم و مقتدر غزه انجام می‌دهند. بنابراین صرف‌نظر از اینکه اقدامات سیاسی و بین‌المللی در راستای توقف جنایات جنگی و نسل‌کشی در غزه و همچنین ارسال مستمر کمک‌های انسان‌دوستانه و جلوگیری از کوچاندن اجباری ساکنان غزه و کرانه باختری متمرکز است، در میدان نیز فاز گسترش دامنه جنگ از این حوزه‌ها را توسط مقاومت و گروه‌هایی که رأساً خود تصمیم می‌گیرند و در حمایت از فلسطین اقدام می‌کنند، شاهد هستیم. درصورتی که سناریوهای ممکن برای توقف جنایات به نتیجه نرسد یا در کوتاه‌مدت به نتیجه نرسد، امکان اینکه شاهد وضعیت جدیدتری در منطقه باشیم، همچنان متصور است.»
امیرعبداللهیان در مورد نقش دیپلماسی پارلمانی در تحولات غزه افزود: «پارلمان‌ها نقش مهمی در این وضعیت دارند. در همین راستا در نشست با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ایده‌های خوبی توسط اعضای کمیسیون و نمایندگان مطرح شد. مطالبات آنها این بود که ارسال کالا و سوخت توسط برخی کشورها به‌سمت رژیم صهیونیستی متوقف شود و کالاهای تولیدی این رژیم تحریم شود. بر همین اساس، قرار شد که این انتظار از مسیر دیپلماسی پارلمانی با قوت پیگیری و دنبال شود. در کنار پیشنهادهایی که رئیس‌جمهور داشتند، ازجمله برگزاری نشست سران کشورهای اسلامی در ریاض، ما نشست سران کشورهای بریکس را به‌صورت وبیناری خواهیم داشت؛ برگزاری این نشست بسیار مهم است.»


تعداد بازدید :  102