شماره ۲۸۹۷ | ۱۴۰۲ سه شنبه ۲۸ شهريور
صفحه را ببند
جشنواره سیب و انگور در مشگین‌شهر برگزار می‌شود

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل از برگزاری جشنواره سیب و انگور در مشگین‌شهر خبر داد.
حسن محمدی‌ادیب در کارگروه میراث‌ فرهنگی مشگین‌شهر گفت: «جشنواره سیب و انگور بعد از چند سال توقف، امسال هفته اول مهرماه در شهرستان مشگین‌شهر برگزار می‌شود.»
مشگین‌شهر به شهر سیب استان اردبیل مشهور است، ۱۴هزار هکتار باغ میوه دارد که ۶هزار و ۶۰۰هکتار آن به باغ‌های سیب اختصاص دارد و ارقام مختلف سیب در باغات آن عمل‌آوری می‌شود. همچنین مشگین‌شهر از قطب‌های مهم تولید انگور در کشور به‌شمار می‌رود و ارقام متنوعی از این میوه در مشگین‌شهر تولید و روانه بازارهای مصرف می‌شود.
در شهرستان مشگین‌شهر سالانه در حالت عادی حدود ۲۸هزار تن انگور تولید می‌شود که با استفاده از ارقام اصلاح شده و روش روسیمی می‌توان میزان تولید را تا ۱۰۰هزار تن رساند. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل افزود: «با توجه به حمایت فرمانداری مشگین‌شهر برنامه‌های مختلفی در حوزه جشنواره‌ها و آیین‌های این شهرستان تدارک دیده‌ شده است و از نگاه مثبت به گردشگری در این شهرستان استفاده بهینه خواهیم داشت.» او با اشاره به برگزاری نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو در هفته دوم مهرماه در اردبیل ادامه داد: «در برنامه‌های این نشست، بازدید از پایگاه ملی شهر یئری نیز پیش‌بینی شده و ما تاکید داریم که با تایید وزارت خارجه این بازدید حتما اتفاق بیفتد.» محمدی‌ادیب بیان کرد: «با همکاری دستگاه‌های اجرایی شهرستانی و استانی باید مسیر دسترسی محوطه شهر یئری ساماندهی شود تا در برگزاری برنامه بازدید از این محوطه با مشکلی مواجه نشویم.» مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: «پروژه موزه مشگین‌شهر به عنوان بزرگ‌ترین موزه شمال‌غرب کشور با پیشرفت ۹۵درصدی در حال اجرای عملیات پایانی است. مشکلات موجود بر سر راه این پروژه اخیرا برطرف شده و تا آخر سال به بهره‌برداری می‌رسد.»  

 


تعداد بازدید :  117