شماره ۲۴۱۰ | ۱۴۰۰ سه شنبه ۱۶ آذر
صفحه را ببند
حاشیه نگاری از یک دیدار صمیمی دانشجویی
دانشجویان به معاون اول رئیس جمهوری چه گفتند؟

معاون اول رئیس جمهوری به مناسبت روز دانشجو دیداری با دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی داشت تا همزمان با روزهایی که دولت درگیر تدوین لایحه بودجه 1400 است از نظر کارشناسی دانشجویان در موضوعات اقتصادی و زیربنایی کشور استفاده کند.
  دکتر مخبر در ابتدای سخنان خود بر این موضوع تاکید کرد که در آینده با حضور در دانشکده های تخصصی دانشگاه های مختلف و برگزاری جلسات از نظرات دانشگاهیان، اساتید و دانشجویان برای پیشبرد امور دولت کمک خواهد گرفت.
  دکتر مخبر در ابتدای این جلسه به تشریح اوضاع کشور و شرایط روی کار آمدن دولت سیزدهم و مسائلی که در صد روز گذشته درگیر آن بودند پرداخت و در ادامه به برخی از دستاوردهای دولت اشاره کرد.
در این جلسه که در فضای صمیمی و آزاد برگزار شد، نمایندگانی از دانشجویان کاملا شفاف و بدون پرده به طرح نگرانی ها، دغدغه ها و انتقادات خود در زمینه های مختلف پرداختند و در نهایت در جمع بندی سخنان خود پیشنهادات سازنده ای برای کمک به دولت ارایه کردند که معاون اول رئیس جمهوری با استقبال از این پیشنهادات، نکته سنجی و دغدغه مندی دانشجویان را ستایش کرد  و دستور داد تا دفتر معاون اول رئیس جمهوری جلسات تخصصی تر با دانشجویان در زمینه های مختلف ترتیب دهد.
دانشجویان در این جلسه که بیش از 2 ساعت و نیم به طول انجامید نکاتی مطرح کردند که بخش‌هایی از آن را در ادامه می خوانید:
  خانم خاتمی نژاد دانشجوی مقطع دکتری نانوبیوتکنولوژی دانشگاه تهران اولین نفری بود که در جلسه نکاتش را مطرح کرد.
وی در بخشی ازسخنانش با اشاره به عدم عملکرد ناملموس مسئولان دولت قبل برای اجرای منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های اقتصاد مقاومتی، اشتغال زایی و تولید در کشور تاکید کرد: دولت سیزدهم می تواند با حل چالش عدم ارتباط دانشگاه و صنعت و لزوم برقراری ارتباط و تعامل بیشتر بین این دو حوزه به سمت توجه بیشتر دانشگاه ها به ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و اشتغال زایی  حرکت کند.
  بعد از آن آقای امیر اعظمی دانشجوی دکتری مدیریت دانشگاه تهران با انتقاد از عدم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها پس از یک دهه از گذشت این طرح در کشور، بر اجرای کامل و پذیرش همه تبعات اجرای قانون هدفمندی یارانه هاتاکید کرد و گفت: توجه بیشتر به ابعاد اقتصادی و نه سیاسی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها می تواند به تولید و درآمدزایی مردم در سال‌های آتی کمک کند.
  خانم محبوبه داوودی دانشجوی دکتری ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی هم با اشاره به عدم توجه به سرمایه اجتماعی در گفتار و رفتار برخی مسئولان، از عدم تبیین و بازنمایی درست مسأله جوانی جمعیت در دولت و مجلس، انتقاد کرد و ادامه داد: باید با نگاه فرهنگی در کنار درک ابعاد اقتصادی به مسأله فرزند آوری در کشور توجه شود.
در ادامه آقای آقامیری دانشجوی دکتری مدیریت دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر حضور گسترده و موثر مردم در زمینه های اقتصادی، تولیدی، صنعتی و خدماتی برای کمک به دولت و پیشبرد امور کشور با کمترین هزینه، به مساله فساد در کشور اشاره کرد و گفت: توجه به این مهم که مبارزه با فساد در کشور تنها مورد محور بوده و دقت کافی برای ریشه کنی اساسی فساد در کشور و اصلاح زیرساخت ها وجود نداشته است.
خانم راضیه گنجی دانشجوی دکتری تخصصی داروسازی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی تهران هم با انتقاد از عدم توجه دولت قبل به سرمایه‌گذاری در بخش ژنتیک و تعلل برای ورود به تولید داروهای سرطانی و برخی دست اندازی‌ها در این زمینه گفت: اگر به شرکت های دانش بنیان ایرانی در زمینه ژنتیک توجه بیشتری می شد می‌توانستند هم پا و همزمان با شرکت هایی مثل بیونتک و تنها با عوض کردن خط تولید خود به کادر درمان و کشور در زمینه مبارزه با بیماری کرونا کمک اساسی کنند و در کنار این موارد نیز باید به بحث هوش مصنوعی و کمک به بیمارستان ها برای خدمت رسانی به بیماران توجه بیشتری شود.
  محمدصادق امانی دانشجوی مقطع کارشناسی جامعه شناسی از دانشگاه علامه طباطبایی هم تأکید کرد:‌ در روند بودجه ریزی در دولت‌ها بیشتر به منافع صنفی توجه شده است تا نیازهای اساسی کشور؛ وی همچنین گفت که باید در مسأله انتقال آب از دریاها به طرح آمایش سرزمینی و مدیریت تقاضا توجه شود.
علیرضا بهرامی دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی هم با تأکید بر ضرورت مولدسازی در کنار فروش اموال مازاد دولتی گفت: باید در بودجه سال آینده به درآمد مطمئن مالیاتی برسیم و در کنار آن دولت باید در اجرای سیاست های اقتصادی خود و همچنین بودجه ریزی از مواضع و نظرات اقتصاددانانی که مسبب وضع موجود هستند دوری کنند.
حسین حسینی دانشجوی دکترای مدیریت دانشگاه تهران هم بیان کرد که در حال حاضر اینگونه تصور شده که اولویت دولت برای تدوین بودجه بیشتر مسأله تورم و جبران کسری بودجه است و به بحث مهم تولید توجه کافی نشده که باید این مسأله در بین آحاد جامعه تبیین شود.
سیدامیرمحمد حسینی دانشجوی کارشناسی آمار و احتمال دانشگاه علامه طباطبایی هم با اشاره به اینکه طرح آمایش سرزمینی همواره بر اساس استان محل تولد مقامات، اجرایی شده و بر امکانات و محدودیت های استان ها تمرکز نشده است، گفت : باید آمار رسمی که از دهه 70 در جامعه همواره محرمانه بوده است شفاف در اختیار قرار گیرد تا دانشگاه ها و بخش صنعت بتوانند با استفاده از این آمارها به تولید و صنعت کمک کنند.
ابوطالب صفدری دانشجوی دکترای فلسفه دانشگاه صنعتی شریف در این جلسه تأکید کرد: نگاه به فناوری در سطح مسئولان کشور تک بعدی است و باید در کنار توجه به مسائل تکنیکی به ابعاد اجتماعی این مهم نیز توجه شود.
  علی ملک زاده دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه پیام نور  هم با اشاره به دو موضوع مهم سوداگری بان‌کها و همچنین خام فروشی در اقتصاد کشور تصریح کرد که باید در مقابله با تحریم‌ها و رشد و تولید به توسعه زنجیره ارزش توجه شود.
سهیل نوردرخشان دانشجوی دکترای حسابداری دانشگاه علوم تربیتی با اشاره به قیمت بالای تمام شده خودرو در کشور به ویژه برای قشر آسیب پذیر جامعه گفت: مشکلات خودرو با فرمول قیمت‌گذاری حل نمی شود و باید مدیریت قیمت تمام شده کالاها در کشور به این سمت برود که همه ارکان صنعت خود را در سود و زیان یکدیگر سهیم بدانند.
سعید ودادی کلانتر دانشجوی دکترای مدل‌سازی انرژی دانشگاه تهران هم با اشاره به اهمیت توجه بیشتر به مسأله سوخت تصریح کرد: باید برای پیک زدایی در زمینه انرژی، قرارگاه های صرفه جویی در سوخت به کمک سازمان بسیج مستضعفین تشکیل شود. دکتر مخبر در پایان این جلسه و بعد از استماع نظرات دانشجویان، از آنان خواست تا با تشکیل هسته های مختلف مشورتی و مشاوره ای به دولت کمک کنند.
 عکس یادگاری  و خوش و بش های غیر رسمی دانشجویان با معاون اول پایان بخش این نشست صمیمی  بود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  168