شماره ۱۸۴۵ | ۱۳۹۸ سه شنبه ۵ آذر
صفحه را ببند
به مناسبت انتشار سفرنامه‌های تصویری اثر کارتونیست کانادایی، گی دولیل
سفرِ مصوّر

| یاسر نوروزی |

پیونگ یانگ
(سفری به کره‌شمالی)

نویسنده و تصویرگر: گی دولیل|    ترجمه: عاطفه احمدی
سال ۲۰۰۱، کارتونیست معروف کانادایی، گی دولیل به کره‌شمالی می‌رود. او اقامتی دوماهه در این کشور ناشناخته دارد؛ صرفا برای کار در شرکت انیمیشن‌سازی در پیونگ‌یانگ. این اقامت کوتاه اما در دست طناز کارتونیست، کتابی را به سرانجام می‌رساند به نام «پیونگ یانگ» که شرح تصویری او از مشاهداتش در کره‌شمالی، برخورد با مردم و حکومت است. لحن شوخ‌طبعانه و تصاویر طنزپردازانه گی دولیل در این کتاب مصور، کاری کرده در یک نشست آن را بخوانید و شمایی کلی از این کشور در ذهن‌تان بسازید. ضمن اینکه «پیونگ یانگ» به تصویرگری و نویسندگی گی دولیل، یکی از معروف‌ترین سفرنامه‌های مصور در جهان است که با ترجمه عاطفه احمدی، به‌تازگی از سوی انتشارات «اطراف» چاپ شده است.

شنژن
(سفری به چین)

نویسنده و تصویرگر: گی دولیل|  ترجمه: عاطفه احمدی
گی دولیل در ‌سال 1997 به شهر شنژن چین رفت، سه ماه هم در این شهر اقامت داشت؛ جایی که به دلیل ملاحظات امنیتی و اهمیت اقتصادی، یکی از مناطق ویژه در کشور چین به شمار می‌آید. اینجا حصار کشیده‌اند و نگهبان‌ها صف کشیده‌اند. چینی‌های هم‌نشین و هم‌صحبت گی دولیل انگلیسی خوبی ندارند. اما همه اینها دستمایه‌هایی است برای به تصویر کشیدن چینی‌ها آن هم از زبان طناز کارتونیست معروف کانادایی، گی‌دولیل. مثل سفرنامه کره‌شمالی، اینجا هم نویسنده همراه با تصاویر شوخ‌طبعانه دست از سر شهر برنمی‌دارد و آلودگی‌ها، تفاوت‌ها، شباهت‌ها و حتی زیبایی‌ها را به شکل مصور روایت‌می‌کند. این کتاب هم با ترجمه عاطفه احمدی به همت انتشارات «اطراف» چاپ شده است.

یانگون
(سفری به برمه)

نویسنده و تصویرگر: گی دولیل|  ترجمه: عاطفه احمدی
کارتونیست این بار تنها به مسافرت نرفته؛ همراه زن و فرزند کوچکش به برمه رفته است. خلاف سفرهای دیگر، این‌بار اقامت کوتاهی هم ندارد و یک سالی را در برمه می‌گذراند. با این حال همسرش گاهی برای رسیدگی به امور مختلف ازجمله کارهای سازمان پزشکان بدون مرز به این‌سو و آن‌سو می‌رود. دولیل هم مجبور است پسر کوچکش را در یانگون، پایتخت برمه بچرخاند. همه چیز درواقع برای ما مهیاست که هم در نگاهی کوتاه با برمه آشنا شویم و هم از دریچه تصاویر و کلمات کوتاه کتاب، تفاوت فرهنگ و مردم این کشور را با دیگر نقاط جهان بسنجیم. «یانگون»، سومین سفرنامه مصور گی دولیل است که با ترجمه عاطفه احمدی از سوی انتشارات «اطراف» چاپ شده است.

 

 


تعداد بازدید :  666