شماره ۱۷۵۲ | ۱۳۹۸ يکشنبه ۶ مرداد
صفحه را ببند
انتقاد گسترده فعالان صنعت گردشگری به جهش نرخ ورودی موزه‌ها
جهش 5 برابری قیمت بلیت موزه‌ها
مدیر اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی در گفت‌وگو با «شهروند»: سالانه 19‌میلیون ایرانی از موزه‌ها بازدید می‌کنند

شهروند| ورودی موزه‌های ایران 5برابر شد. گرچه هنوز معلوم نیست این افزایش قیمت برای گردشگران ایرانی چه میزان خواهد بود اما جهش قیمت بلیت موزه‌های ایران صدای فعالان صنعت گردشگری را درآورده است. آنها می‌گویند موزه‌های ایران خدماتی در سطح موزه‌های خارجی ندارند که بخواهند قیمت بلیت‌شان را تا این اندازه بالا ببرند. از سمت دیگر در برخی کشورها مانند انگلیس و آمریکا بازدید از موزه‌ها رایگان است.
محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی که ترجیح می‌دهد در این‌باره ابراز نظر نکند، به «شهروند» می‌گوید که سالانه 19‌میلیون ایرانی از موزه‌های کشورشان بازدید می‌کنند.
اگر بخواهیم متوسط مبلغ بلیت موزه‌های ایران را چیزی حدود 4‌هزار تومان درنظر بگیریم، ایرانی‌ها سالانه چیزی حدود 76‌میلیارد تومان از درآمدشان خرج موزه‌ها می‌کنند.
ورودی موزه‌ها چند شد؟
«ورودیه موزه‌های ملی، منطقه‌ای، کاخ موزه‌ها و آثار تاریخی (غیرمنقول) ثبت جهانی و شاخص برای بازدیدکنندگان داخلی حداکثر به مبلغ ۵۰‌هزار ریال (۵.۰۰۰ تومان) و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر به مبلغ یک‌میلیون ریال (۱۰۰.۰۰۰ تومان) و ورودیه موزه‌های محلی، استانی و سایر آثار تاریخی- فرهنگی (غیرمنقول) برای بازدیدکنندگان داخلی حداکثر به ۴۰‌هزار ریال (۴.۰۰۰ تومان) و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر به ۵۰۰‌هزار ریال (۵۰.۰۰۰تومان) افزایش پیدا می‌کند.
 این خبری است که انتقاد‌هایی را به این موضوع وارد کرد  به‌طوری که رئیس هیأت‌مدیره جامعه تورگردانان ایران از ۵برابرشدن نرخ ورودی موزه‌ها انتقاد کرد و گفت: «این افزایش یک‌باره، غیرمنطقی و به لحاظ روانی غیرقابل تحمل است.»
درحال حاضر بهای بلیت موزه‌ها و آثار تاریخی برای بازدیدکنندگان ایرانی از ۲هزار تا ۳هزار تومان و برای بازدیدکننده خارجی از ۸هزار تا ۲هزار تومان است. مبلغ این تعرفه در موزه ایران باستان برای بازدیدکننده خارجی به ۳۰هزار تومان می‌رسد و در برخی اماکن مثل قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد، سرجمع هزینه‌ها برای یک بازدید به همراه موزه‌ داخل آن، ۴۳هزار تومان و در سایت جهانی شوش نرخ این تعرفه ۳۵‌هزار تومان می‌شود. این مورد برای یکی از مجموعه‌های اصلی کاخ گلستان نیز صادق است که نرخ بازدید از آن برای ایرانی‌ها ۶۵۰۰ تومان و برای خارجی‌، 13هزار تومان است. اما اعمال چنین تغییراتی موجب تغییر رویه گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از موزه‌ها و آثار تاریخی نمی‌شود، چراکه برای توریست‌ها قیمت چندین برابری در انتظارشان است.
 محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی در این زمینه به «شهروند» می‌گوید: «سالانه 19‌میلیون  ایرانی از موزه‌ها و اماکن تاریخی بازدید می‌کنند که این رقم‌های متفاوتی دارد و از 1500 تومان تا 5هزار تومان تعرفه متفاوت دارد. البته با توجه به این‌که جزییات این مصوبه هنوز تعیین نشده است، باید منتظر ماند تا مشخص شود ما برای گردشگران داخلی با چند ‌درصد افزایش قیمت روبه‌رو هستیم.» او در ادامه درباره افزایش قیمت موزه‌ها و اماکن تاریخی توضیح داد: «درطول ۲۰‌سال گذشته هیچ افزایشی برای نرخ موزه‌ها نداشتیم که در واقع یک نوع عقب‌افتادگی نسبت به سایر کالاها و خدمات محسوب می‌شود، ‌از سوی دیگر افزایش دوباره‌ قیمت موزه‌ها بیشتر به دنبال افزایش کیفیت ارایه‌ خدمات به گردشگران است، که این‌ کار نیازمند یکسری تمهیدات مانند افزایش قیمت بلیت موزه‌هاست، تا بتوانیم خدمات بیشتری به مخاطبان بدهیم.»
البته  باید درنظر داشت که این افزایش 5برابری قیمت بلیت اماکن تاریخی و کاخ‌ها درحالی اتفاق افتاده است که ارزش پول ملی بشدت کاهش داشته و نرخ ارز نزدیک به 12‌هزار تومان است؛ بنابراین نباید چنین موضوعی چندان دور از ذهن باشد.
با این وجود منتقدان این گرانی می‌گویند درست است که ارزش آثار تمدنی و تاریخی ایران کم‌نظیر است اما کیفیت موزه‌ها و مجموعه‌های تاریخی ما دقیقا با کدام کشورها مقایسه شده‌اند که احساس می‌کنیم ارزان‌تر هستند و از قافله عقب مانده‌ایم و باید به نرخ جهانی ورودی موزه‌ها نزدیک شویم.
آنها می‌گویند موزه‌ها در کشورهایی مثل انگلیس و آمریکا رایگان هستند. اگر خودمان را با کشوری مثل فرانسه مقایسه می‌کنیم، باید بدانیم در این کشور هم بلیت فقط یکسری از موزه‌ها حدود ۱۰ یورو قیمت دارد، سایر موزه‌ها ارزان‌تر هستند. چنین فاصله قیمتی هم بین بازدیدکننده داخلی و خارجی وجود ندارد.
ابراهیم فرج‌پور، رئیس هیأت‌مدیره جامعه تورگردانان ایران با اشاره به این‌که افزایش 5برابری قیمت‌ها معقول نیست، در این زمینه به ایسنا توضیح داد:‌« درست نیست هر زمان خواستیم مصوبه‌ای صادر کنیم که این صنعت کم‌رمق را تحت‌تأثیر قرار دهد. نمی‌شود که یک‌مرتبه ۲۰‌هزار تومان را به ۱۰۰‌هزار تومان تبدیل کنیم. از نظر روانی غیرقابل تحمل است، به‌خصوص برای راهنماهای خارجی که هر‌سال چند نوبت با گروه به ایران سفر می‌کنند، آنها متوجه این تغییرات و فاصله نرخ ورودی بازدیدکنندگان خارجی و ایرانی می‌شوند. برای آنها هیچ‌وقت این فاصله توجیه نداشته است، چه برسد به حالا که یک‌باره قیمت را ۵برابر کرده‌اند. دقت کنیم به مسائلی که در گردشگری بازدارنده است. تجربه نشان می‌دهد گردشگر با این افزایش یک‌باره قیمت، توجیه نخواهد شد.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  526