شماره ۱۰۸۶ | ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۲ اسفند
صفحه را ببند
«شهروند» در گفت‌و‌گو با خانواده آتش‌نشانان و مسئولان شائبه پرداخت‌نشدن حق بیمه آتش‌نشانان توسط شهرداری را بررسی می‌کند
حق بیمه آتش‌نشانان؛ در دوراهی سرگردانی و شایعه
خانواده شهدای آتش‌نشان: هنوز هیچ خسارتی دریافت نکردیم/ پرداختن به دیه در شأن ما نیست معاون مالی اداری آتش‌نشانی درگفت‌وگو با «شهروند»: بیمه‌ حوادث پرسنل آتش‌نشانی پرداخت شده است

شهروند|  در روزهای گذشته اسناد تأییدنشده‌ای دربعضی از رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حکایت از پرداخت‌نشدن بیمه حوادث آتش‌نشان تهران و تلاش شهرداری پایتخت برای حل‌و‌فصل این مشکل دارد. با درنظرگرفتن حادثه پلاسکو در آخرین روز دی‌ امسال و شهادت ۱۶ آتش‌نشان، اهمیت این مسأله بیشتر آشکار می‌شود؛ چراکه مطابق ابتدایی‌ترین قوانین موجود، بازماندگان و خانواده‌های این شهدای ایثارگر حق استفاده ازبیمه حوادث عزیزان خود و دریافت دیه‌ای دراین‌باره دارند؛ موضوعی که براساس گفته‌های خانواده این شهدا تا به امروز اتفاق نیفتاده است؛ اگرچه آنها پرداختن به این موضوع درشرایط کنونی را در شأن خود نمی‌دانند.
 اسناد منتشرشده نشان می‌دهد که سازمان آتش‌نشانی تهران باید در‌سال ۹۵ مبلغ ۴۹۸‌میلیون و۳۴۹‌هزارو۹۹۴ تومان را جهت بیمه‌نامه حوادث ۴‌هزارو۹۰۹ نفر از پرسنل خود پرداخت می‌کرده که تاکنون پرداخت نکرده یا اگر پرداختی صورت گرفته، بعد از حادثه پلاسکو بوده است. مدت اعتبار این بیمه‌نامه ۳۶۵روز و از ساعت ۲۴ روز ۲۲ بهمن‌ سال ۹۴ تا ساعت ۲۴ روز ۲۲ بهمن‌ سال ۹۵ است که براساس آن به هرکدام از پرسنل سازمان آتش‌نشانی تهران درصورت فوت براساس حادثه، مبلغ ۱۵۰‌میلیون تومان و نقض عضو و از کارافتادگی بر اثر حادثه تا مبلغ ۱۰۰میلیون قابل پرداخت است.
حالا خانواده دونفر از شهدای آتش‌نشان در گفت‌و‌گو با «شهروند» از پرداخت‌نشدن هرگونه‌ دیه‌ای تا به امروز سخن می‌گویند. برادر «بهنام میرزاخانی»، آتش‌نشان شهیدی که درحادثه پلاسکو جان خود را از دست داد، می‌گوید: «هنوز هیچ پرداختی از طرف نهادی صورت نگرفته است. تا جایی که از دیگر خانواده‌ها هم اطلاع داریم و براساس ارتباطی که با هم داریم، درباره دیگران هم هنوز هیچ‌گونه پرداختی صورت نگرفته است؛ هرچند که این موضوع اصلا دغدغه خانواده ما نیست.» علاوه ‌بر این برادر «محمد آقایی»، یکی دیگر از شهدای آتش‌نشان هم توضیحات مشابهی می‌دهد: «بله، هنوز پرداختی صورت نگرفته است. اوایل مسئولان خیلی پیگیر بودند که کم‌کم تب پیگیری‌ها کاهش یافت. چهلم برادرم تازه دیروز بود و ما درفکر این مسائل نبودیم. ما سعی می‌کردیم که رفتار به‌گونه‌ای نباشد که گمان شود ما به‌ دنبال سوء‌استفاده ازشرایط ایجاد‌شده هستیم؛ ما به حرمت شهیدمان حاضر نبودیم پیگیر این مسائل باشیم، ولی هیچ اتفاقی هم صورت نگرفته است.»
اما شهرداری تهران و سازمان آتش‌نشانی این شهر، چنین ادعایی را نادرست می‌دانند. «جواد باقری»، معاون مالی اداری آتش‌نشانی با این توضیح که «بیمه شهر» مسئولیت  بیمه پرسنل را برعهده دارد، به «شهروند» می‌گوید: «حق بیمه پرسنل آتش‌نشانی کامل پرداخت شده است. درمورد شهدا هم باید انحصار وراثت انجام شود و بعد از آن دیه پرداخت می‌شود؛ این رویه قانونی است. ما با بیمه شهر در ارتباطیم و مطمئنیم چنین مشکلی وجود ندارد. ضمن این‌که خسارات بیمه‌شدگان قبلی که دچار حادثه یا شهید شدند، پرداخت شده است. به هرشکل تا کار انحصار وراثت انجام نشود، امکان پرداخت‌کردن خسارات و حقوق‌ها وجود ندارد. ما الان برای پرداخت حقوق هم مشکل داریم؛ چراکه هنوز انحصار وراثت نشدند.» براساس سخنان باقری، واسطه بین بیمه کارآفرین به‌عنوان شرکت بیمه‌ و سازمان آتش‌نشانی به‌عنوان بیمه‌گذار، بیمه شهر است. او درباره سند منتشرشده که به نظر می‌آید مربوط به بیمه کارآفرین است، هم می‌گوید: «بیمه کارآفرین دراین مورد هیچ عذری نخواهد داشت، چون پول و چک‌ها قبل از حادثه پلاسکو ازطرف بیمه شهر پرداخت شده است. بیمه شهر متعلق به شهرداری است و مسئولیت پرداخت حق بیمه را برعهده دارد که این کار را انجام داده است.»
این شائبه و بحث پرداخت‌نشدن حق بیمه پرسنل آتش‌نشانی نخستین انتقاد ازعملکرد شهرداری تهران درنحوه برخورد با آتش‌نشانان نیست؛ پیش از این و پس ازحادثه پلاسکو، کمبود امکانات و تجهیزنشدن این سازمان و همچنین پرداخت‌نشدن بودجه تصویب‌شده درشورای شهر تهران به سازمان آتش‌نشانی، بارها و از زبان مسئولان مختلف بیان شده است. «رحمت‌الله حافظی»، رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران بعد ازحادثه پلاسکو از پرداخت‌نشدن 200‌میلیارد تومان از اعتبار اختصاص‌یافته به توسعه و تجهیز سازمان آتش‌نشانی پایتخت (از‌سال 92 تاکنون) سخن گفت. پیش از این، «احمد مسجدجامعی» که در سال اول شورای کنونی، ریاست آن را برعهده داشت، به «شهروند» گفته بود: «ما سندی درباره کمک به تجهیزات آتش‌نشانی تصویب کردیم که برآن اساس ۲‌درصد عوارض ایمنی ساختمان‌‌ها باید به تجهیز آتش‌نشانی اختصاص پیدا کند. رقم مصوب آن ۴۹۲‌میلیارد تومان، رقم اقدامی که مغایر قانون است، ۴۵۱‌میلیارد تومان و مجموع وصولی ۳۹۶‌میلیارد تومان بود، ولی فقط ۱۹۸‌میلیارد تومان به آتش‌نشانی پرداخت شد.» «عبدالمحمود ضرابی»، عضو هیأت‌مدیره و مدیرعامل بیمه کارآفرین هم با تأیید پرداخت نشدن بیمه آتش‌نشانان از توافق این بیمه با آتش‌نشانی برای پرداخت حق بیمه در ماه‌های بعد سخن می‌گوید. ضرابی در توضیح این موضوع به «شهروند‌» می‌گوید: «اینکه حق را پرداخت کردند یا نه بحث نیست. من به‌عنوان مسئول بیمه کارآفرین خود را موظف به پرداخت حق بیمه آتش‌نشانان می‌دانم. ما قبل از این توافق کردیم که قرارداد آنها را تمدید کنیم و وقتی که پذیرفتیم الان مسئول هستیم. ما مطابق با قراردادهای مختلفی که با نهادهای متفاوت امضا می‌کنیم به وظیفه و قرارداد خود عمل می‌کنیم. در این مورد هم آتش‌نشانی حق بیمه خود را به موقع پرداخت نکرده ‌بود ولی ما قبل از حادثه پلاسکو با آنها به توافق رسیدیم و مسئولیت بیمه کارکنان را برعهده گرفتیم و الان مطابق قرارداد و مسئولیت خود عمل می‌کنیم.» «علی صابری» عضو حقو‌قدان شورای اسلامی شهر تهران هم درباره این موضوع به «شهروند»‌ می‌گوید: «فرد آسیب‌دیده می‌تواند از نهاد یا اداره زیان‌دهنده درخواست دیه و حق خود را دریافت کند. اگر چنین اتفاقی صورت گرفته باشد بسیار بد و غیرقابل قبول است ولی افراد آسیب‌دیده اگرچه ممکن است دیرتر به حق خود برسند، با پیگیری و شکایت می‌توانند حق خود را دریافت کنند چون شهرداری و سازمان آتش‌نشانی مسئولیت دارند پرسنل خود را تحت پوشش بیمه حوادث قرار دهند و درصورت انجام‌ندادن چنین امر بدیهی‌ای، باید خود آن را جبران کنند.»


تعداد بازدید :  666