شماره ۹۹۹ | ۱۳۹۵ چهارشنبه ۳ آذر
صفحه را ببند
وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش هواپیماهای فرانسوی را صادر کرد
106 ایرباس در راه ایران
ایران برای تأمین مالی خرید ۷۷ فروند ایرباس، با یک شرکت لیزینگ بین‌المللی به توافق نهایی رسید هیأت تجاری ایرباس در تهران به سر می‌برد

شهروند| وزارت خزانه داری امریکا مجوز فروش 106 هواپیمای ایرباس را برای ایران صادر کرد. این خبری است که ایرنا به نقل از رویترز اعلام کرده و نوشته است یک منبع آگاه  به رویترز گفته است دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا این مجوز را روز  دوشنبه  صادر کرده است. ایرباس پیش از این از دریافت مجوز فروش 17 هواپیما از مجموع 118 هواپیمای توافق شده خبر داده بود. شرکت بویینگ هم در تابستان صدور مجوز فروش 80 هواپیما به شرکت هواپیمایی ایران ایر را تایید کرده است. این موضوع در شرایطی رخ می دهد که هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا طرح منع فروش هوایپما به ایران را تصویب کرد اما این طرح برای اجرایی شدن نیاز به تایید سنا و امضای رئیس جمهوری دارد و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است، در صورت تصویب این طرح در مجلس سنا آن را وتو خواهد کرد.
با این وجود گویا اروپایی ها چندان مجلس نمایندگان امریکا را جدی نگرفته اند و پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی دیروز از ورود هیأت ایرباس به تهران خبر داده و نوشته است این هیأت تجاری برای نهایی کرد قراردادهای فروش هواپیما به ایران دیروز وارد تهران شده اند.
هیأت تجاری ایرباس وارد تهران شد
اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با اعلام این خبر که ایران برای تأمین مالی خرید ۷۷ فروند ایرباس، با یک شرکت لیزینگ بین‌المللی به توافق نهایی رسیده‌است، توضیح داد: طبق روال گذشته نمایندگان ایرباس برای مذاکره پیرامون جزئیات قرارداد وارد تهران شده اند و سطح این هیأت، هیچ تفاوتی نسبت به گذشته نکرده است. او افزوده است مذاکرات برای خرید هواپیما ادامه دارد و  تا این زمان اروپایی‌ها و مقامات رسمی ایرباس واکنشی منفی درباره قرارداد فروش هواپیما به ایران از خود نشان نداده‌اند.
فخریه کاشان تأکید کرد: در صورتی‌که نظر ایرباس در خصوص این قرارداد تغییر کرده بود، برای انجام مذاکرات به تهران سفر نمی‌کردند.
این مقام مسئول با اشاره به موضع‌گیری متفاوت اروپا و آمریکا درباره همکاری با ایران نیز تاکید کرد:  اینکه شرکت آمریکایی بویینگ با سیاست‌های احتمالی دولت جدید این کشور هماهنگ شود، شاید طبیعی باشد؛ ولی نظر اروپایی‌ها با آن کاملاً متفاوت است.
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی درباره نتایج مذاکره با مقامات ایرباس، گفت: هم‌اکنون قرارداد خرید ۱۱۲ فروند هواپیمای ایرباس نهایی شده و آماده امضا است.
او همچنین درباره نحوه تأمین مالی این قرارداد اضافه کرد: طبق قرارداد اولیه، روش خرید هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیک، بلندمدت است و درهمین زمینه موفق شدیم با یک شرکت لیزینگ بین‌المللی برای تأمین مالی خرید ۷۷ فروند ایرباس به توافق نهایی برسیم. فخریه کاشان تصریح کرد: برای تأمین مالی تعداد باقی‌مانده هواپیماهای ایرباس نیز، به اندازه کافی فرصت باقی است و به راحتی می‌توانیم برای تأمین مالی آن اقدام کنیم.
ترامپ منافع بویینگ
و بازار ایران را نادیده  نمی‌گیرد
 این موضوع در حالی رخ می دهد که علی عابدزاده رییس سازمان هواپیمایی کشوری نیز به ایلنا گفته است قضاوت درباره واکنش بویینگ نیز زود است و به طور قطع دولت جدید آمریکا منافه بویینگ را در نظر می گیرد و به راحتی از خرید هواپیما به ایران سر باز نمی زند.
او همچنین افزوده است آنچه در حال حاضر درباره قراردادهای خرید هواپیما در جریان است، ادامه روند گذشته است و هیچ اتفاق جدیدی برای ادامه مذاکرات نیفتاده است و از این بابت نگرانی خاصی وجود ندارد.  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که قرارداد خرید هواپیماهای ایرباس مراحل نهایی خود را می گذراند، تاکید کرد: مذاکرات با شرکت هواپیماساز بویینگ هم ادامه دارد. باید منتظر اعلام مواضع شرکت‌ها  به طور رسمی باشیم. عابدزاده با بیان اینکه رقابت بین شرکت‌های هواپیماسازی و فروشندگان هواپیما همواره وجود دارد، گفت: این رقابت می تواند به نفع شرکت بویینگ باشد و به طور قطع دولت آمریکا منافع بویینگ را لحاظ خواهد کرد.  رئیس سازمان هواپیمایی کشوری همچنین درباره اینکه تا پایان سال ایریاس هواپیمایی را به ایران ایر تحویل می دهد؟ ، گفت: همانطور که گفتم قرارداد ایرباس در حال نهایی شدن است و پس از نهایی شدن قرارداد، شاهد اتفاقات خوب خواهیم بود.
گفتنی است پس از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا و رأی کنگره به ممنوعیت تامین مالی و فروش هواپیما به ایران، برخی رسانه های خارجی نوشتند  ایرباس و بویینگ برای ادامه همکاری با ایران ابراز نگرانی کرده اند. این در حالی است که برخی دیگر از رسانه های انگلیسی زبان نیز نوشته اند ترامپ آنقدر قدرت ندارد که تحریم های آمریکا را نقض کند و برای لغو برجام  باید با 5 کشور دیگر مذاکره کننده نیز به توافق برسد. بنابراین دور از انتظار است که ترامپ برجام را لغو کرده و به تبع آن مانع از فروش هواپیما به ایران شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  1109