شماره ۳۸۲ | ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۶ شهريور
صفحه را ببند
تقویم تاریخ

شروع پهلوی دوم
73‌سال پیش، برابر با بیست و ششم شهریور 1320 خورشیدی، پهلوی دوم در پی استعفای پهلوي اول از سلطنت با حضور در جلسه فوق‌العاده مجلس شورای ملی به رعايت كامل قانون اساسي سوگند خورد و بدین ترتیب دومین شاه از دودمان پهلوی شد. در همين روز نيروهاي شوروي و انگلستان به‌عنوان فاتح ايران وارد تهران شدند و اين شهر را به اشغال خود درآوردند و فرار اتباع آلمان و ايتاليا از ايران تسريع شد.

سپتامبر سياه
44‌سال پیش، برابر با هفدهم سپتامبر 1970 میلادی، ملك حسين پادشاه اردن قلع و قمع مبارزان فلسطيني را در اين كشور آغاز كرد و ظرف 9 روز شمار زيادي از آنان را كشت. قبلا فلسطيني‌ها چند هواپيماي مسافر غرب را ربوده و در اردن فرود آورده و پس از پياده كردن 300 مسافر، هواپيماها را آتش زده بودند. در پي اين رويداد، ملك حسين به واشنگتن رفت و پس از اطمينان از حمايت نظامي آمريكا در صورت لزوم، قلع و قمع مبارزان فلسطيني و اخراج آنان را از اردن آغاز كرد. بيشتر جمعيت اردن را فلسطيني‌ها تشكيل مي‌دهند.

فسخ قرار 1975
34‌سال پیش، برابر با بیست و ششم شهریور 1359 خورشیدی، صدام حسین رئیس‌جمهوری عراق معاهده الجزایر را به‌طور یک‌جانبه فسخ و سند معاهده را جلوی دوربین تلویزیون عراق پاره کرد. پیمان‌نامه ۱۹۷۵ الجزایر قراردادی میان کشورهای ایران و عراق با وساطت الجزایر است که خط مرزی ایران و عراق در آب‌های اروندرود را تعیین کرده است. صدام الغاي اين موافقت‏نامه را مطابق با سيستم شوراي فرماندهي انقلاب عراق عنوان کرد و مسئوليت قانوني اين الغا را بر دوش جمهوري اسلامي ايران انداخت. این تصميم به جنگ تحميلي در 31 شهريور 1359 منجر شد كه 94 ماه به طول انجاميد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  332