شماره ۳۷۰ | ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۲ شهريور
صفحه را ببند
با تن دادن به خواسته‌های معترضان
دولت یمن برکنار شد

رئیس‌جمهوري یمن سرانجام به یکی از خواسته‌های اصلی مخالفان تن داد و نخست‌وزیر این کشور را برکنار کرد. به گزارش تسنیم، عبد‌ربه منصور‌هادی رئیس‌جمهوری یمن کناره‌گیری دولت را اعلام کرد و براساس آن دولت جدید ظرف یک هفته تشکیل خواهد شد. یکی از خواسته‌های اصلی معترضان برکناری دولت این کشور بود که با این تصمیم درواقع یکی از خواسته‌های اصلی مخالفان دولت محقق خواهد شد.
«عبدالملک المخلافی» کمیته ریاست‌جمهوری مامور مذاکره با جنبش انصارالله یمن پیش از این گفته بود: کمیته ریاست‌جمهوری در ساعات پایانی دوشنبه با تمامی اعضای خود «طرح راه‌حل ملی» را امضا کرد که شامل تشکیل دولت وحدت ملی است و عبدربه منصور‌هادی رئیس‌جمهوری یمن را مامور تشکیل آن از امروز به مدت یک هفته از طریق رایزنی با تشکل‌های سیاسی می‌کند. المخلافی از آنچه آن را تحولات غیرمنتظره مسرت‌بخش درباره قیمت‌های نفت و مازوت و اصلاحات اقتصادی و سایر مسائل مهم خواند، خبر داده بود.  رئیس‌جمهوري یمن نتیجه گفت‌وگوهای کمیته مذاکره‌کننده با حوثی‌ها را به شرح زیر اعلام کرد:
اولا: تشکیل حکومت وحدت ملی که در برگیرنده شایسته‌سالاری و پاکی و مشارکت ملی براساس ابزار‌های زیر خواهد بود:
1- رئیس‌جمهوری در نشست ملی اعلام کرد که ظرف یک هفته با مشورت گروه‌های سیاسی تعیین خواهد کرد که چه کسی دولت جدید را تشکیل خواهد داد.
2- حق انتخاب و تعیین وزیران وزارتخانه‌های کلیدی ازجمله وزارت دفاع، کشور، وزارت خارجه و دارایی متعلق به رئیس‌جمهوری خواهد بود.
3- رئیس‌جمهوری با مشورت گروه‌های سیاسی مختلف اقداماتی را انجام خواهد داد که مشارکت ملی و شایستگی و پاکی در آن متبلور شود. ازجمله این اقدامات مشخص کردن میزان مشارکت احزاب سیاسی دیگر براساس طرح کشورهای حوزه خلیج‌فارس ازجمله انصارالله، جنبش جنوب و زنان و جوانان خواهد بود.
4- وزیران براساس تخصص، شایستگی و پاکی انتخاب خواهند شد و باید برای هر وزارت اسم دو وزیر معرفی شود که رئیس‌جمهوری با مشورت نخست‌وزیر یک اسم را از بین این دو نفر انتخاب خواهد کرد.
5- رئیس‌جمهوری مدت‌زمانی را برای گروه‌های سیاسی مختلف مشخص خواهد کرد تا نامزدهای خود را برای تصدی پست نخست‌وزیری معرفی کنند و هر گروهی که در مدت‌زمان تعیین‌شده نامزد خود را معرفی نکند یا از مشارکت خودداری کند، رئیس‌جمهوری حق دارد تا براساس اختیارات خود تصمیم مناسب را اتخاذ کند. ‎
دوما: رئیس‌جمهوری دستوری برای بازنگری در هزینه اضافه بر قیمت بین‌المللی صادر می‌‌کند که این امر باعث کاهش قیمت بنزین و گازويیل خواهد شد. بر این اساس قیمت گازويیل و بنزین 500 ریال کاهش خواهد داشت که قیمت گازويیل 3400 ریال و قیمت بنزین 3500 ریال خواهد بود. ‎
سوما: برنامه جدید دولت شامل بازنگری در سیاست‌های اقتصادی، مالی، پولی و همچنین بسته‌ای از اصلاحات ریشه‌ای است، از دیگر برنامه‌ها، بازنگری در روش خریداری بنزین و گازويیل است که باعث می‌شود قیمت مواد سوختی شناور و براساس قیمت‌های بین‌المللی شود که این امر باعث کاهش قیمت بنزین و گازويیل می‌شود.
 رابعاً: برنامه جدید دولت دربرگیرنده افزایش حداقل حقوق و دستمزد است.
خامساً: تأکید و تعهد از سوی تمام گروه و جریان‌های سیاسی مبنی بر اجرای راهکارهای گفت‌وگوی ملی براساس سیستم برنامه‌ریزی‌شده و ادامه دادن وظایف باقی‌مانده برای تدوین قانون اساسی و برگزاری همه‌پرسی مربوط به آن. ‎
سادساً: نهادهای اطلاع‌رسانی رسمی و خصوصی و گروه‌های شرکت‌کننده در کنفرانس گفت‌وگوی ملی فراگیر سیاست‌های رسانه‌ای و سخنان رسانه‌ای سازنده‌ای در پیش گرفته شود و حمایت عملی از سیاست‌های کلی هم به عمل‌ آید و راهکارهای گفت‌وگوی ملی به صورت ویژه با تمام خصوصیاتی که دارد مورد بررسی قرار گیرد و باید از تمام مسائلی که باعث حمایت از نزاع‌های طایفه‌ای و مذهبی و منطقه‌ای و باعث تحریک تبعیض و خشونت می‌شود و روی هم رفته باری را بر دوش دولت در جهت تحقق دولت وحدت ملی می‌گذارد جلوگیری شود. ‎
در همین رابطه روزنامه «الشارع» یمن اسامی جانشینان احتمالی محمد باسندوه نخست‌وزیر کنونی یمن را منتشر کرده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  216