شماره ۳۷۰ | ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۲ شهريور
صفحه را ببند
تقویم تاریخ

سالروز رییسعلی دلواری
99‌سال پیش، برابر با دوازدهم شهریور 1294خورشیدی، رييسعلي دلواري در 33سالگي، از پشت هدف گلوله یکی از افراد (خائن) خود قرار گرفت و به شهادت رسيد. رييسعلي بعد از اين كه قواي اشغالگر انگليس بوشهر را به تصرف خود درآورد، به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شكست‏هاي سنگيني بر آنان وارد كرد. قيام مردم تنگستان حدود 7‌سال به طول انجاميد. هدف اصلی تنگستانی‌ها از مقابله با قوای انگلستان، پاسداري از بوشهر، دشتستان و تنگستان و جلوگيري از نفوذ قواي بيگانه به درون سرزمين ايران و دفاع از استقلال وطن بود.

نوسازی آرامگاه فردوسی
86‌سال پیش، برابر با دوازدهم شهریور 1307خورشیدی، كار نوسازي آرامگاه فردوسي، شاعر بزرگ ایرانی كه عمر خود را وقف خدمت به ايران و زبان پارسي كرده بود در توس خراسان آغاز شد. بنای جدید آرامگاه پس از تكميل و آنگاه تزيين مجدد، بيستم مهرماه ‌سال 1313هجري طي مراسمي با حضور پهلوی اول، مستشرقين، ايرانشناسان سراسر جهان، اديبان كشور و مقامات فرهنگي و دولتي گشايش يافت. طراحی مقبره این شاعر بزرگ برعهده حسین لرزاده گذاشته شده بود. 34‌سال بعد، این بنا توسط هوشنگ سیحون به شکل کامل بازسازی شد.

درگذشت دكتر حسابي
22‌سال پیش، برابر با دوازدهم شهریور 1371خورشیدی، دکتر محمود حسابی، پدر فیزیک نوین ایران در 90سالگي و هنگام معالجه بيماري قلب در بيمارستان دانشگاه ژنو بدرود حيات گفت. دكتر حسابي تنها شاگرد ايراني آلبرت انيشتين بود و علاوه بر آن با دانشمندان و نویسندگان بزرگ دنيا مانند برتراند راسل و آندره ژيد ارتباط علمي داشت. معروف‏ترين تئوري علمي دكتر حسابي، نگره بي‏نهايت بودن ذرات است كه بالاترين نشان كشور فرانسه را براي او به ارمغان آورد. دکتر حسابی در ‌سال 1990 به‌عنوان مرد علمي‌ سال جهان و مرد بين‌المللي‌ سال 1991 انتخاب شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  193