شماره ۳۷۰ | ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۲ شهريور
صفحه را ببند
گزارش

استحصال گاز در مدفن قدیم پسماندهای شهر اهواز
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز از استحصال گاز در مدفن قدیم پسماندهای این شهر خبر داد.  
مجتبی گلستانی در گفت‌وگو با فارس در اهواز اظهار کرد: اثرات سوء زیست‌محیطی حاصل از دفن پسماند در طول 20 سال، شامل انتشار گاز متان در منطقه و آتش‌سوزی‌های متناوب در محل، موجب سلب آسایش ساکنان مجاور منطقه شده بود.  
وی افزود: به همین منظور سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز برای رفع مشکل فوق، اقدام به انتخاب مشاور به‌منظور طراحی پروژه مناسب به‌منظور کنترل آلودگی در این محل کرده است.  
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز ادامه داد:   اقدامات اولیه به‌منظور استحصال گاز حاصل از انباشت پسماندها، نظیر اطفای حریق و تسطیح خاک، احداث کانال برای لوله‌گذاری در منطقه مذکور درحال اجراست.  
گلستانی خاطرنشان کرد: تمام منطقه به سه قسمت 70 هکتاری تقسیم می‌شود، قسمتی که در طرح استحصال پروژه نیامده، مکان‌های قدیمی هستند که مشکلی از نظر آتش‌سوزی ندارند یا تخمیر شده یا جذب طبیعت شده‌اند.  
وی با بیان این‌که قسمتی که در نظر گرفته شده مکان‌هایی هستند که در آن‌جا خود به‌خود آتش‌سوزی صورت می‌گیرد، گفت: 70 هکتار اول قبلا تسطیح شده و هم‌اکنون پروژه استحصال گاز درحال انجام است.  
این مسئول تصریح کرد: برای استحصال گازهای زیرزمین 8کیلومتر در زیرزمین لوله‌های مشبک‌شکل کار گذاشته شد و سطح زمین مسطح و کمپک شده که گازهای تولید شده از مسیر لوله‌های مشبک‌مانند وارد لوله‌های اصلی و از لوله‌های اصلی وارد فلر می‌شوند که این گازها از طریق فلر در محیط سوزانده خواهند شد.  
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز افزود: 70هکتار دوم و سوم تسطیح و پر کردن چاله‌ها درحال انجام بوده که رو به اتمام است.   گلستانی، هدف از این پروژه را کنترل آتش‌سوزی و مهار گازهای حاصل از تخمیر زباله‌های دفن شده و پایدار کردن این گازها عنوان کرد که با این اقدام می‌توان از آتش‌سوزی خود به خودی پسماندها و تراکم گاز متان که گازی بسیار فرار و قابل انفجار است، جلوگیری به عمل‌ آید و مشکلات حاصل از انتشار دود در منطقه برومی کاهش یابد.   وی در پایان اضافه کرد: پس از اتمام پروژه و رفع آلودگی، منطقه مذکور قابلیت بهره‌برداری برای کاربری و احداث فضای سبز را خواهد داشت.  

افزایش 10‌درصدی مصرف آب سمنانی‌ها
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان از افزایش 10‌درصدی میزان مصرف آب در این استان نسبت به مدت مشابه پنج ماهه‌سال گذشته خبر داد.    عباس تجلی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که میزان مصرف آب در 5 ماهه سال‌جاری 20.  87‌میلیون مترمکعب بوده است، افزود:   سرانه مصرف آب در 5 ماهه امسال حدود 240 لیتر در شبانه روز بوده است.    تجلی با اشاره به کاهش منابع آبی در کشور و ازجمله در استان سمنان، خواستار مصرف بهینه آب از سوی شهروندان استان شد.   
وی با بیان این‌که پروژه‌های شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان پس از تکمیل وارد مدار بهره برداری می‌شوند، تصریح کرد:   از هفته دولت‌سال گذشته تا امسال پروژه‌هایی با ارزش بالغ بر 95‌میلیارد ریال در استان اجرا یا تکمیل شده و به بهره‌برداری رسیده است.   
تجلی، اجرای 20 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب، 6000 مترمکعب مخزن ذخیره آب، 20 کیلومتر نشت یابی شبکه توزیع آب و تعویض 5132 کنتور خراب مشترکین را ازجمله پروژه‌های شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان عنوان کرد و افزود:   حفر و تجهیز 3 حلقه چاه، اجرای 7 کیلومتر خط انتقال آب، اصلاح و بازسازی 2300 فقره انشعاب فرسوده از دیگر پروژه‌های انجام شده در‌سال جاری بوده است.   
وی تصریح کرد:   در هفته دولت امسال، دو پروژه «تهیه و نصب الکترولیز نمک طعام و آب ژاول» در سمنان و یک حلقه چاه در شهرستان شاهرود به بهره‌برداری می‌رسد.  

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  174