شماره ۵۵۰ | ۱۳۹۴ دوشنبه ۷ ارديبهشت
صفحه را ببند
دیدار فرماندهان و مدیران نیروی انتظامی با رهبر انقلاب:
اقتدار به معنای ظلم کردن و حرکت بی‌مهار نیست
جولان دادن برخی جوان‌های سرمست غرور ثروت با خودروهای گرانقیمت از مظاهر ایجاد ناامنی روانی در جامعه است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (یکشنبه) در دیدار شرکت‌کنندگان در همایش فرماندهان و مدیران و رؤسای عقیدتی و سیاسی نیروی انتظامی، این نیرو را «مظهر حاکمیت و امنیت» جمهوری اسلامی خواندند و با تأکید بر این‌که ایجاد امنیت فردی، اجتماعی، اخلاقی، و روحی و روانی در جامعه از مهم‌ترین مسئولیت‌های نیروی انتظامی است، گفتند:  لازمه‌ برقراری امنیت، «اقتدار پلیس» است اما این اقتدار باید همراه با عدالت، مروت و ترحم باشد.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با تبریک توفیق درک ماه رجب، این ماه و ماه شعبان را فرصت‌هایی گران‌بها برای تقرب به ارزش‌های الهی و خودسازی و مقدمه‌ رسیدن به ماه مبارک رمضان دانستند و همه‌ مردم را به بهره‌گیری بیش از پیش از برکات این ماه‌ها توصیه کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اهمیت ایجاد و استقرار امنیت به‌عنوان مأموریت اصلی نیروی انتظامی را نشان‌دهنده‌ اهمیت سازمان این نیرو برشمردند و افزودند:  ایجاد امنیت مقوله‌ای تبلیغاتی و لسانی نیست بلکه وجود امنیت را باید مردم احساس کنند.
ایشان با تأکید بر این‌که نیروی انتظامی در ابعاد مختلف امنیت، اعم از امنیت در رفت‌وآمد جاده‌ای، امنیت شهرها، مرزها و مراکز مختلف نباید به هیچ حدی قانع باشد، تأمین امنیت روانی جامعه را یکی از موارد بسیار مهم دانستند و خاطرنشان کردند:  مقابله با ناامنی‌های روانی در جامعه همچون نگرانی خانواده‌ها از حضور فرزندان‌شان در خیابان‌ها و بوستان‌ها به دلیل احتمال کشیده شدن آنها به سمت موادمخدر و یا نگرانی از کشانده شدن جوانان به سمت فحشا و منکرات، بسیار با اهمیت‌تر از مقابله با ناامنی‌های فیزیکی است و باید با چنین ناامنی‌هایی به‌طور جدی مقابله شود.
رهبر انقلاب اسلامی جولان دادن برخی جوان‌های سرمستِ غرورِ ثروت با خودروهای گرانقیمت در خیابان‌ها را یکی دیگر از مظاهر ایجاد ناامنی روانی در جامعه برشمردند و تأکید کردند: نیروی انتظامی باید برای ابعاد مختلف ناامنی برنامه داشته باشد و با آنها مقابله کند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لازمه‌ ایجاد امنیت در جامعه را، عمل مقتدرانه پلیس دانستند و گفتند:  نیروی انتظامی مظهر حاکمیت و امنیت جمهوری اسلامی است بنابراین باید اقتدار داشته باشد اما این اقتدار به معنای ظلم کردن و حرکت بی‌مهار نیست.
ایشان با تأکید بر این‌که ما به دنبال اقتدار پلیسی‌هالیوودی و جوامع غربی و آمریکایی نیستیم، افزودند: چنین اقتداری نه‌تنها امنیت ایجاد نخواهد کرد بلکه موجب ناامنی هم خواهد شد. رهبر انقلاب اسلامی برخوردهای پلیس آمریکا با سیاه‌پوستان را نمونه‌هایی از اقتدار ظالمانه خواندند و خاطرنشان کردند: در آمریکا که اکنون رئیس‌جمهوری آن هم یک سیاه‌پوست است، سیاهان به وسیله‌ پلیس مورد ظلم و بی‌اعتنایی و تحقیر قرار می‌گیرند که چنین رفتاری موجب بروز
 نا‌آرامی‌ها نیز شده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند:  اقتدار مطلوب نظام اسلامی، قاطعیت در کنار عدالت، مروت و ترحم است، همان‌گونه که ذات مقدس پروردگار در عین آن‌که رحمن و رحیم است، صاحب عذابِ الیم نیز است.
ایشان قانون‌گرایی در دو بُعد مواجهه با مردم و همچنین در درون سازمان نیروی انتظامی را ضروری و با اهمیت برشمردند و گفتند:  به دلیل سطح گستردگی ارتباط نیروی انتظامی با مردم، سلامت نیرو در این سازمان بسیار مهم است به‌گونه‌ای که یک نیروی درستکار و قاطع می‌تواند مایه‌ آبروی نظام جمهوری اسلامی در مقابل دیدگان مردم شود. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم ارتقای جهات اعتقادی و اخلاقی و همچنین اتکاء به علم و ابتکارات علمی در نیروی انتظامی، مسئولان بخش‌های مختلف را به همکاری با این نیرو توصیه کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود از زحمات و تلاش‌های نیروی انتظامی به‌ویژه در ایام نوروز تشکر و قدردانی کردند. پیش از سخنان فرمانده‌ کل قوا، سردار سرتیپ اشتری فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ارایه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این نیرو گفت:  افزایش کشف جرایم مهم، تداوم مبارزه با سوداگران موادمخدر، ارتقای آمادگی برای کنترل مرزها، کاهش هفت‌درصدی تلفات ناشی از تصادفات رانندگی، گسترش ارتباط با نخبگان، حرکت پیشروانه در علم و فناوری و پاسداری و دفاع از ارزش‌های انقلابی و اسلامی سرفصل‌های اقدامات ناجا است. فرمانده‌ نیروی انتظامی با بیان این‌که برداشتن گام‌های بلند بدون سازمان متدین و انقلابی و ترویج تفکر بسیجی و مدیریت جهادی و همچنین بدون همدلی و هم‌زبانی با مردم و همه نهادها ممکن نیست، گفت: تمام توان خود را صادقانه و خالصانه به کار می‌گیریم تا به جایگاه پلیسی در شأن و تراز جمهوری اسلامی نزدیک‌تر شویم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  657