شماره ۳۰۴۰ | ۱۴۰۳ سه شنبه ۱۴ فروردين
صفحه را ببند
رئیس جمعیت هلال‌احمر پاسخ داد
دلیل اعتماد مردم به هلال‌احمر

رئیس جمعیت هلال‌احمر در برنامه صف اول به بیان توضیحاتی درباره اقدامات این جمعیت در سیل سیستان‌وبلوچستان، حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان، زلزله ترکیه، کمک به مردم غزه و سایر اقدامات مهم این نهاد در ۱۴۰۲ پرداخت.
پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال، در گفت‌وگوی زنده تلویزیون «برنامه صف اول» درخصوص اقدامات هلال‌احمر در سیل سیستان‌وبلوچستان گفت: «در اسفندماه سال گذشته سیل در سیستان‌وبلوچستان دو روز قبل از انتخابات به وقوع پیوست‌ و هلال‌احمر بلافاصله شروع به ارسال کمک‌ها و بالگردها کرد.»
او ادامه داد: «از چند محور کمک‌رسانی‌ها را شروع کردیم و مسئولان ارشد هلال‌احمر در منطقه حضور پیدا کردند.»
کولیوند بیان کرد: «با قایق، بالگرد و لجستیک قوی و با کمک سایر دستگاه‌های امدادرسان شروع به کمک به مردم سیل‌زده سیستان‌وبلوچستان کردیم.»

در سیل اسفندماه، تا شرایط مردم سیستان‌وبلوچستان پایدار نشد مردم این استان را تنها نگذاشتیم
کولیوند گفت: «حتی مردم ما برای مردم پاکستان هم کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را به هلال‌احمر دادند، البته هلال‌احمر وظیفه رفع موارد اضطرار را دارد و این کار را در سیل سیستان‌وبلوچستان انجام دادیم.»

 دلیل اعتماد مردم به هلال‌احمر برای کمک در زمان بروز بحران‌ها چیست؟
او ادامه داد: «قبل از وقوع حوادث دستگاه‌های امدادرسانی جلساتی را با سازمان مدیریت بحران و سایر دستگاه‌ها مثل سپاه و ارتش برگزار می‌کنند و مشکلات مدیریت بحران سنوات قبل بررسی می‌شود، تا در زمان بروز حوادث یک هم‌افزایی بین دستگاه‌ها به وجود بیاید و این هم‌افزایی باعث اثرگذاری بیشتر کمک‌های هلال‌احمر به مردم آسیب‌دیده شده است.»
 رئیس جمعیت هلال‌احمر بیان کرد: «این هم‌افزایی باعث ایجاد یک سرمایه اجتماعی برای هلال‌احمر شده که اعتماد مردم به این جمعیت بالا برود و مردم کمک‌های خود را به هلال‌احمر می‌دهند.»

 اقدامات هلال‌احمر در اربعین ۱۴۰۲
کولیوند با بیان اینکه هلال‌احمر در اربعین اقدامات بسیار و کمک‌رسانی به زائران در حوزه‌های مختلف و در مرزهای چندگانه را انجام داده است، افزود: «مهم‌ترین بخش کار هلال‌احمر در اربعین در عراق است، زیرا وظیفه درمان در عراق هم بر عهده هلال‌احمر است.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر بیان کرد: «در اربعین گذشته فعالیت‌های بسیار موثرتر نسبت به سال قبل انجام دادیم، زیرا هم‌افزایی با سایر ارگان‌های داخلی و خارجی ارتقا پیدا کرده بود.» به گفته این مقام مسئول، در هر ۱۰۰ کیلومتر یک پایگاه امدادونجات تاسیس و درمانگاه‌های متعددی هم در عراق و نجف به صورت ثابت و سیار ایجاد کردیم.او اضافه کرد: «در اربعین ۱۴۰۲ برای اولین‌بار جراحان ایرانی در عراق حضور پیدا کردند. ۳۲ مرکز سلامت و چهار بیمارستان در مسیر نجف به کربلا داشتیم و یک بیمارستان ایرانی در نجف نیز مشغول خدمات‌رسانی بود. تفکر ما در هلال‌احمر این است که هر کار زمین مانده‌ای را انجام می‌دهیم.»
اقدامات بین‌المللی هلال‌احمر
کولیوند گفت: «در حوادث ملی و بین‌المللی هلال‌احمر به عنوان اولین گروه امدادرسان و کمک‌رسان حضور پیدا کرده است. نیروهای هلال‌احمر در هر حادثه‌ای که نیاز به کمک و پوشش امدادی باشد، حاضر هستند، حتی در همین شب‌های قدر نیز نیروهای هلال‌احمر در کنار مردم حضور داشته‌اند.»
او بیان کرد: «در حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان دو امدادگر هلال‌احمر به شهادت رسیدند و با وجود شدت حادثه و تلخ‌بودن آن نیروهای هلال‌احمر از همان لحظات اولیه در کنار مردم حضور داشتند.»
او افزود: «در زلزله افغانستان هم چند ماه قبل از وقوع زلزله، درمانگاه هلال‌احمر ایران در این کشور تعطیل شده بود، ولی وقتی که زلزله در افغانستان به وقوع پیوست، هلال‌احمر ایران بدون توجه به این مسئله به مردم افغانستان کمک کرد. این درمانگاه بازگشایی شد و در واقع با دیپلماسی توانستیم این مشکل را برطرف کنیم.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر بیان کرد: «عالی‌ترین نشان فداکاری ترکیه به دلیل اقدامات هلال‌احمر ایران در زلزله ترکیه، از سوی رئیس‌جمهوری این کشور به ما اهدا شد.»
کولیوند گفت: «در هر کجای دنیا که اتفاقی رخ دهد، هلال‌احمر ایران بدون توجه به مسافت، دین، نژاد، رنگ و... شروع به امدادرسانی می‌کند.»

 خدمات‌رسانی ۱۳۰هزار هلال‌احمری در کل کشور روزانه در ایام نوروز
او بیان کرد: «امسال ظرفیت منابع انسانی و لجستیک هلال‌احمر در نوروز دو برابر شده است. ۱۳۰هزار امدادگر، نجاتگر، داوطلب و... در کل کشور مشغول خدمت‌رسانی به مردم هستند. در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرها پست‌های خدمات بشردوستانه سازمان جوانان تاسیس شده است.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر توضیح داد: «تا امروز ۴میلیون‌و۷۳۵هزار نفر از مردم در سراسر کشور از خدمات نوروزی هلال‌احمر استفاده کرده‌اند که نسبت به سال گذشته در همین نوروز، شاهد رشد ۴۶درصدی خدمات هلال‌احمر بوده‌ایم.»
او توضیح داد: «داروخانه‌های هلال‌احمر در ایام نوروز، شبانه‌روزی شده‌اند، زیرا این داروخانه‌ها، داروهای خاص و کمیاب را دارند.»
کولیوند بیان کرد: «۲۵هزار خدمت ما مربوط به امدادرسانی در حوادث و تصادفات جاده‌ای بوده، البته امدادرسانی ما در عملیات جوی هم نسبت به نوروز سال گذشته ۴۵درصد افزایش داشته است.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: «در اصفهان، فارس، مازندران و سمنان بیشترین عملیات‌ها و در استان‌های قم، کردستان، یزد و سیستان‌وبلوچستان هم کمترین عملیات‌های امدادی هلال‌احمر را داشته‌ایم.»

تمهیدات هلال‌احمر در نوروز امسال
رئیس جمعیت هلال‌احمر بیان کرد: «هلال‌احمر همچنین در ایام نوروز امسال طرح نیابت (بازدید از سالمندان)، هلال رحمت، پایش سلامت، جمع‌آوری کمک برای مردم غزه، پایش بهرفت، فضای دوستدار کودک، ارائه آموزش‌های امدادی، خیمه‌های نماز، سفره‌های افطار، آموزش خودامدادی و دگرامدادی و... را اجرایی کرده است.»

 وضعیت انبارهای هلال‌احمر
او خاطرنشان کرد: «دولت حمایت خوبی از لجستیک و انبارهای امدادی هلال‌احمر داشته است، اما حد استاندارد و ایده‌آل انبارهای هلال‌احمر تکمیل نیست. ما تلاش کردیم با موجودی فعلی وظایف خود را انجام دهیم. به‌تازگی بودجه‌ای هم برای تکمیل انبارهای هلال‌احمر به ما تخصیص پیدا کرده است.»

 وضعیت بالگردهای هلال‌احمر
او ادامه داد: «۹۰۰ خودروی امدادی خریداری و از طریق کمرگ به کشور وارد و موانع واردات این خودروها را برطرف کردیم.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: «۲۳ فروند بالگرد داشته و نیاز جدی به بالگرد مخصوصا بالگردهای دید در شب داریم. این بالگردهای ما در شب، زمین‌گیر می‌شوند. باید ۱۰ فروند بالگرد به ناوگان هوایی ما اضافه شود. بالگردهای هلال‌احمر خاصیت لجستیکی دارد و می‌تواند حجم زیادی از نیرو و تجهیزات را منتقل کند و می‌تواند بار زیادی را در زمان بحران‌ها از روی دوش هلال‌احمر بردارد. امیدواریم که امسال این ناوگان بالگردی هلال‌احمر را تقویت کنیم.»
کولیوند گفت: «هم برای لجستیک و هم برای منابع انسانی برنامه داریم، نیروهای واکنش سریع و متخصصی داریم و سعی کرده‌ایم در کل کشور، دوره‌های مهارت‌افزایی و تمرین برای نیروهایمان داشته باشیم تا آماده و چابک باشند.»

 هلال‌احمر و جایگاه بین‌المللی
او ادامه داد: «هلال‌احمر با توجه به اینکه یک نهاد بین‌المللی بشردوستانه است، در شرایط تحریم‌ها هم می‌تواند با همکاری فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، داروهای مورد نیاز و کمبود کشوری را وارد کند. در موضوع کمبود آنتی‌بیوتیک کودکان و واکسن کرونا، هلال‌احمر به میدان و کمک مردم آمد. از نظر آموزش‌های عمومی ‌به بیش از ۳میلیون نفر، آموزش‌های عمومی مقابله با بحران داده‌ایم.»
کولیوند افزود: «از سوی دیگر، در دوره جدید و در راستای تقویت نیروی انسانی و ارتقای فعالیت‌ها، با تلاش‌های انجام‌شده کانون‌های هلال‌احمر را از ۸هزار مورد کانون دانش‌آموزی به ۶۸هزار مورد رساندیم.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه کانون‌های طلاب را افزایش و نیروهای مسلح را آموزش داده‌ایم، بیان کرد: «انبارهای منطقه‌ای ایجاد کرده‌ایم که این انبارها، کالاهای زیستی و لجستیکی داشته باشند تا در زمان بحران به کمک ما بیاید. پهپادهای ارزیابی میزان خسارات وارده را هم در جمعیت هلال احمر اضافه می‌کنیم.»
او افزود: «انبارهای منطقه‌ای را بر اساس آمایش سرزمینی و احصای آسیب‌ها ایجاد کرده‌ایم تا برای مقابله با بحران اقدام کنیم.»

وضعیت شرکت‌های داروسازی هلال
رئیس جمعیت هلال‌احمر بیان کرد: «یکی از شرکت‌های داروسازی هلال‌احمر وارد بورس شده است و در تلاش برای وارد کردن سایر شرکت‌های داروسازی هستیم.» کولیوند گفت: «وجود این شرکت‌ها کامل‌کننده وظایف هلال‌احمر است، نه مختل‌کننده اقدامات سایر ارگان‌ها. این شرکت‌های دارویی هلال‌احمر برای تجارت نیست، بلکه برای کاهش درد مردم است.»

 اقدامات هلال‌احمر برای حمایت از مردم غزه
او ادامه داد: «جلساتی به صورت مجازی، حضوری، تلفنی، ملی و بین‌المللی برای حمایت از مردم غزه برگزار کردیم.»
کولیوند گفت: «کنفرانس‌هایی برای کمک به مردم غزه نیز برگزار کردیم. کنگره اشغال فلسطین از دیدگاه حقوق بین‌الملل بشردوستانه در غزه نیز برگزار شد و ۹۰ مورد نقض حقوق بشر در غزه را احصا کردیم و در دادگاه‌های بین‌المللی با حمایت  ۸۶ کشور، طرح کردیم.»او ادامه داد: «تاکنون بیش از  ۳۰هزار نفر در غزه شهید شده‌اند و بیش از ۷۲هزار نفر مجروح و بیش از ۸هزار نفر از آنها از دریافت خدمات درمانی محروم هستند.»به گفته این مقام مسئول، ۳۴هزار نوزاد در این پنج ماه متولد شده‌اند و مادران و نوزادان شرایط سختی دارند. ۶۵هزار مادر باردار در غزه نیازمند خدمات بهداشتی و درمانی هستند.کولیوند گفت: «فقط ۲۵درصد از کمک‌هایی که جمع‌آوری شده، در بندر العریش مصر، وارد غزه می‌شود. روزانه ۱۵ تا ۲۰ کامیون، سایر کمک‌ها در بندر العریش در حال فاسدشدن است.»او بیان کرد: «مردم کشورمان کمک کردند و ما ۱۰هزار تن از طریق کمک‌های مردمی، اقلام و کمک‌های مورد نیاز را به غزه ارسال کردیم، ولی رژیم اشغالگر صهیونیستی، از رسیدن کمک‌های بین‌المللی به مردم مظلوم غزه جلوگیری می‌کند.»


تعداد بازدید :  61