شماره ۲۹۴۸ | ۱۴۰۲ سه شنبه ۳۰ آبان
صفحه را ببند
توافق احتمالی آتش‌‎بس در غزه؛ همچنان در ابهام

شبکه سی‌ان‌ان از ادامه مذاکرات فشرده برای حصول توافق آتش‌بس در غزه خبر و به نقل از دو منبع نزدیک به موضوع گزارش داده: «پیش‌نویس توافقی که پیشنهاد شده و روی میز مذاکره قرار دارد آزادی زندانیان اسرائیلی در دست حماس را در ازای آتش‌بس 4یا 5روزه مطرح کرده است.» سی‌ان‌ان در ادامه افزود: «هنوز توافقی انجام نشده اما متن توافق به‌مدت 4هفته است که بین طرفین در حال رفت‌وبرگشت است. مذاکره‌کنندگان از کشورهای مختلف ازجمله مقامات ارشد دولت جو بایدن برای نخستین بار از زمان شروع جنگ درباره پیشرفت‌ها برای حصول توافق ابراز خوش‌بینی کرده‌اند. مقامات آشنا به این مذاکرات می‌گویند که اختلافات در زمینه موضوعات اصلی در حال بسته شدن است و در حالی امکان این وجود دارد که مذاکرات کامل شکست بخورد، اما احتمال توافق طی چند روز آینده نیز وجود دارد.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: بیشتر از هر زمان دیگری به توافق نزدیکیم
«جان فاینر»، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت: «فکر می‌کنم ما از هر زمان دیگری که این مذاکرات آغاز شد به توافق نزدیک هستیم.» وی به جزئیات توافق اشاره نکرد و همچنان تأکید کرد که هنوز توافق نهایی وجود ندارد. برخی رسانه‌های صهیونیستی نیز بامداد دوشنبه از احتمال برقراری آتش‎‌بس در غزه به‌مدت 5 روز خبر داده‌اند. به‌گفته این منابع این توافق شامل دو مرحله است که مرحله اول، آزادی ۵۰ زن و کودک اسرائیلی در مقابل ۵ روز آتش‌بس است. طبق گزارش رسانه‌های رژیم صهیونیستی، مرحله دوم شامل آزادی زنان و کودکان اسیر فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی است. با این حال تعداد دقیق هنوز مشخص نیست. یکشنبه نخست‌وزیر قطر از نزدیک بودن طرفین به حصول یک آتش‌بس بشردوستانه خبر داده بود.

نخست‌وزیر قطر: موانعی در توافق تبادل [اسرا] مطرح شده
نخست‌وزیر قطر یکشنبه در یک نشست خبری با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «موانعی در توافق تبادل [اسرا] مطرح شده؛ اما ما مطمئن‌تر شده‌ایم که به یک توافق نزدیک هستیم. چالش‌ها در مذاکرات آسان هستند مربوط به مسائل لجستیکی و عملی هستند و ما می‌توانیم از آنها عبور کنیم. مردم غزه گرسنه،  تشنه و نیازمند سوخت و برق هستند.» با این حال رسانه‌های صهیونیستی از اختلافات درونی در رژیم صهیونیستی درباره آتش‌بس هم خبر داده‌اند. یک مقام ارشد سیاسی در تل‌آویو تأکید کرده است که معامله با آدم‌ربایی حماس صحت ندارد. این منبع سیاسی نزدیک بودن آتش‌بس به‌عنوان بخشی از معامله برای آزادی گروگان‌های صهیونیستی را رد کرده است.

 


تعداد بازدید :  141