شماره ۲۵۲۵ | ۱۴۰۱ شنبه ۲۴ ارديبهشت
صفحه را ببند
نجات 3 اعدامی از چوبه دار در یک روز

سه زندانی محکوم به قصاص که در شهرستان گرمسار در آستانه اعدام قرار گرفته بودند، با اعلام رضایت خانواده‌های شاکی از چوبه دار نجات یافتند.
امید کهربایی، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی تربیتی استان سمنان درباره جزئیات این سه پرونده گفت: «سه محکوم به مرگ، از ۹ سال قبل به جرم قتل در زندان گرمسار به‌سر می‌بردند. آنها با برگزاری جلسات صلح و سازش و با تلاش رئیس و مددکار زندان و وساطت معتمدان گرمساری، موفق به جلب رضایت از شکات شدند.»
او با اشاره به حضور دادستان عمومی و انقلاب گرمسار و اولیای‌دم در جلسه نهایی اخذ گذشت در زندان گفت: «دو نفر از این محکومان کمتر از ۳۰ سال سن دارند و دیگری ۴۵ ساله و دارای دو فرزند است.»
مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی تربیتی استان سمنان با قدردانی از زحمات دادستان عمومی و انقلاب و رئیس زندان گرمسار برای ترویج فرهنگ گذشت و بخشش ادامه داد: «با گذشت خانواده‌های اولیای‌دم، تلاش‌های مسئولان زندان و اعضای شورای حل اختلاف و با کمک معتمدان، این زندانیان محکوم به قصاص نفس به زندگی بازگشتند.»
کهربایی با اشاره به تشکیل کمیته «سفیران نجات» در زندان‌های تابعه استان سمنان گفت: «این کمیته با هدف تلاش برای اخذ رضایت از اولیای‌دم محکومان به قصاص به نام سفیران نجات در زندان‌های استان سمنان در حال فعالیت بوده و اعضای این کمیته، روسای زندان‌ها، مددکاران، مسئولان فرهنگی زندان‌ها، مدیران عامل انجمن‌ها، دو نفر از معتمدان و دو نفر از خیران هر شهرستان هستند. کمیته سفیران نجات به‌منظور برگزاری جلسات صلح و سازش و فراهم آوردن زمینه گرفتن رضایت از اولیای‌دم محکومان به قصاص نفس و گسترش فرهنگ بخشش در جامعه فعالیت می‌کند. خوشبختانه در دو سال گذشته با تلاش‌های گسترده اعضای این کمیته همچنین شوراهای حل اختلاف ویژه زندان‌ها، ۱۸ نفر از محکومان قصاص با اخذ رضایت از اولیای‌دم مقتولان از طناب دار رهایی یافتند.»
کهربایی به آمار رضایت اخذشده در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: «در سال ۹۹ تعداد ۱۲ زندانی و سال ۱۴۰۰ تعداد ۶ زندانی از محکومان به قصاص از چوبه دار رهایی یافتند و زمینه آزادی آنان ایجاد شد. در سال‌جاری نیز به همت و تلاش کمیته سفیران نجات در استان این اقدام خداپسندانه ادامه دارد.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  265