شماره ۱۶۱۸ | ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۳ بهمن
صفحه را ببند
«شهروند» از غذاخوری‌هایی گزارش می‌دهد که تنها یک شماره تلفن دارند و نیمه‌شب غذای گرم می‌آورند
رستوران‌های مخفی تهران!

فاطمه صفری- شهروند| «نصف‌شب برایتان غذای گرم و تازه می‌آوریم!»  این تبلیغ مختصر و مفید را بیشتر از هرجا در اینستاگرام کاربران ایرانی می‌بینید. رستوران‌های مخفی که هیچ نشانی به شما نمی‌دهند و تنها نشانی می‌گیرند. حالا درست درشرایطی که فعالیت شبانه مغازه‌داران محل حرف و حدیث شده است و مدیران شهری هنوز با آن کنار نیامده‌‌‌اند، برخی از صنوف استارت کار شبانه را زده‌اند. از این میان رستوران‌های شبانه نقش پررنگ‌تری دارند و بسیاری از آنها از ساعت 11شب تا 5 صبح برایتان غذا می‌فرستند. وقتی با علی‌اصغر میرابراهیمی، رئیس اتحادیه رستوران‌داران و سلف سرویس‌ها حرف می‌زنم، می‌گوید هیچ اطلاعی از ماهیت آنها وجود ندارد و معلوم نیست که رستوران‌های بزرگ این کار را انجام می‌دهند یا آشپزخانه‌های خانگی.
خودشان که حاضر نمی‌شوند هیچ اطلاعاتی از نشانی‌شان دراختیارتان بگذارند، به «شهروند» می‌گویند بیشتر مشتریان‌شان جوانان هستند. جوانانی که سبک زندگی‌شان متفاوت از گذشته است و عادت ندارند 9 شب بخوابند و 6 صبح بیدار شوند!
شب‌نشینی‌های خانوادگی و دوستانه، افراد شاغل شب‌کار، مسافران و... بخش دیگری از مشتریان این رستوران‌های مخفی هستند.
به زندگی شبانه ما کاری نداشته باشید!
تعدادشان زیاد نیست اما خودشان می‌گویند که روز به روز بیشتر می‌شوند. رستوران‌های شبانه‌ای که با سفارش‌های آنلاین غذای مورد علاقه‌تان را در کمترین زمان به دست‌تان می‌رسانند. «غذا در هر ساعت شبانه‌روز آماده است.» این شعاری است که این روزها فست‌فود‌ها و آشپزخانه‌های شبانه در صفحه‌های اینستاگرامی‌شان می‌نویسند. البته مشتریان هم ناراضی نیستند. کامنت‌ها را که می‌خوانی، بسیاری از مشتریان نوشته‌اند که دلیل محدودیت ایجادکردن برای فعالیت شبانه صنوف را نمی‌دانند و این نوعی دخالت در سبک زندگی شهروندان است.
آنها می‌گویند، بسیاری از اوقات پیش آمده است که در واپسین لحظات شب، زمانی که فکرش را هم نمی‌کرده‌اند که کسی سفارش‌شان را قبول کند، یک سرچ اینستاگرامی به کمک‌شان آمده و از گرسنگی نجات‌شان داده است! بسیاری از این کامنت‌ها را دانشجویان گذاشته‌اند. دانشجویانی که می‌گویند نه با غذای خوابگاه کنار می‌آیند و نه زمانی که برای درس‌خواندن بیدار می‌مانند، گزینه دیگری برای سیرکردن شکم‌شان دارند.  بیشتر رستوران‌های مخفی اما شیفت کاری‌شان از 11شب شروع می‌شود و تا 4 صبح ادامه دارد.
علی‌اصغر میرابراهیمی، رئیس اتحادیه رستوران‌داران و سلف سرویس‌ها  به «شهروند» می گوید: «کسانی که چنین فعالیتی را پیش گرفته‌اند، مجوز ندارند.» او در ادامه توضیح می‌دهد: «معمولا کسانی که شبانه سرویس‌دهی دارند، به صورت آنلاین هستند، زیرا رستوران‌ها از ساعت 12شب به بعد اجازه فعالیت ندارند.»
فودهای بسیار فست در نصف شب!
این روزها دنبال هرچیزی که بگردید، در فضای مجازی و اینستاگرام به راحتی قابل دسترسی است. برای پیداکردن نام و نشان غذا‌های شبانه بد نیست در اینستاگرام همین واژه «غذای شبانه» را سرچ کنید، که انواع و اقسام مکان‌های ارایه‌دهنده  غذای شبانه را پیدا می‌کنید. یکی از پیج‌ها نوشته بود: «ارسال شبانه غذای گرم به کلیه مناطق تهران از 10شب تا 3 صبح!»  در ادامه این اطلاعیه آمده است: «لذت نصف‌شبی با طعم‌هایی جادویی. اگه نصفه‌شب گرسنه‌تون شد‌ و هوس برگر و پاستا، پیتزا و غذاهای خوشمزه کردید و همه جا بسته بود، آشپز خونه شبانه هرجای تهران که باشید، از شهرری تا نیاوران، از تهرانپارس تا چیتگر براتون غذا می‌فرسته.»
البته کاربرانی هم از چنین اقدامی، یعنی تهیه غذای شبانه،  تشکر کرده بودند و مشتریان پروپا قرص این تهیه غذا‌ها شده بودند؛ «ارسال سريع غذاي گرم به كليه نقاط تهران  از ٩ شب تا ٤ صبح از شمال  تا جنوب از شرق تا غرب؛ پیتزا، پاستا، برگر و ساندویچ».
گرچه فست‌فودها بیشترین اطلاعیه غذای شبانه را منتشر کرده‌اند، اما اگر نیمه شب هوس خوردن کشک بادمجان و قورمه‌سبزی و حتی املت و کله‌پاچه کردید، باز هم می‌توانید جاهایی را پیدا کنید که سفارش نیمه شب شما را می‌پذیرند.
قیمت‌های نجومی فست‌فود‌های شبانه
با این حال فکر نکنید که قیمت غذای نصف شب هیچ فرقی با قیمت غذا در ساعات معمولی فعالیت رستوران‌ها ندارد. اگر شب زنده‌دار هستید ناچارید گاهی تا دو برابر قیمت واقعی غذا پول بدهید.
برای خرید  یک برگر  در فست‌فود‌ی‌های شبانه گاهی ناچارید تا 50‌هزار تومان هزینه کنید؛ در حالی‌ که برای خرید  برگر در  روز  در ایده‌آل‌ترین حالت 20‌هزار تومان در سطح شهر هزینه می‌کنید یا خرید یک پیتزای پپرونی نزدیک به 22‌هزار تومان در  فست‌فود‌های خوب هزینه بر‌می‌دارد در حالی  که قیمت همان فست‌فود از آشپزخانه‌های شبانه تقریبا دو برابر  یعنی 45‌هزار تومان می‌شود. مرغ سوخاری سه تکه که معمولا در ساعات عادی روز با قیمت 22 تا 25‌هزار تومان عرضه می‌شود، در رستوران‌های شبانه بین 33 تا 37‌هزار تومان قیمت خورده‌ است.  البته باید در نظر داشت که همین قیمت‌ها محله به محله باز هم متفاوت است؛ چرا که برخی رستوران‌های شهر که پیش‌شماره مناطق متوسط را دارند، قیمت‌ها را تقریبا به اندازه قیمت غذا در ساعت عادی فعالیت رستوران‌ها گذاشته‌اند.
قیمت غذاهای خانگی هم اندکی بالاتر از قیمت غذا در ساعات عادی روز است.
قیمت واقعی یک برگر چقدر است؟
مسلما هزینه واقعی یک برگر 50‌هزار تومان نمی‌شود؛ حتی اگر قیمت گوشت را کیلویی 100‌هزار تومان در نظر بگیریم. اگر بخواهیم چرتکه بیندازیم و حساب و کتاب کنیم  هزینه یک همبرگر  با گوشت خالص چقدر می‌شود؟ معمولا هر همبرگر 200 گرم وزن دارد، با در نظر گرفتن 200 گرم گوشت خالص قیمت یک همبرگر 20‌هزار تومان می‌شود که  به همراه مخلفاتی که دارد، نهایتا 30‌هزار تومان می‌شود؛ نه 49‌هزار تومان.  فست‌فود‌ی‌ها و آشپزخانه‌های شبانه از این موقعیت سوءاستفاده کرده و سرویس‌های خود را با قیمت‌های مضاعف ارایه می‌دهند.
استثنایی به نام خیابان سی‌تیر
درخواست‌های زیادی برای فعالیت شبانه رستوران‌ها در تهران داریم اما نمی‌توانیم به آنها مجوز بدهیم. این موضوع را علی ابراهیمی، رئیس اتحادیه رستوران‌داران و سلف‌سرویس‌ها به «شهروند» می‌گوید و تأکید می‌کند: «علاوه بر رستوران‌های شبانه بسیاری درخواست رستواران‌های مجوزدار  سیار  داده‌اند اما  مورد پذیرش اتحادیه نبوده است؛ زیرا از نظر بهداشتی صحیح نیست و نمی‌توان در مکانی سیار تجهیزات مورد نیاز  یک رستوران را فراهم کرد.»
او درباره فعالیت شبانه رستوران‌های سیار در خیابان سی‌تیر تهران هم توضیح می‌دهد: «هیچ‌کدام از رستوران‌ها پس از ساعت 12 اجازه فعالیت ندارند و کاروان‌هایی که در  خیابان سی تیر قرار دارند، از اتحادیه و اماکن مجوز ندارند.»
او با اشاره به این‌که رستوران‌های سیار خیابان سی تیر جنبه گردشگری و توریستی پیدا کرده‌اند، توضیح می‌دهد: «کاروان‌های واقع در خیابان سی تیر مجوز خود را  به‌طور موقت از  شهرداری دریافت کرده‌اند و هیچ‌گونه مجوزی از اتحادیه ما دریافت نکرده‌اند، به همین جهت  ما نمی‌توانیم بر آنها نظارتی داشته باشیم.»
همه ردشان را مخفی کرده‌اند
نداشتن مجوز راه را برای نظارت به این رستوران‌های شبانه بسته است و جالب است که آنها هم هیچ‌گونه رد و نشانی از خود باقی نمی‌گذارند. برخی از این رستوران‌ها تنها به انتشار شماره تلفن ثابت برای دریافت سفارش‌ها بسنده کرده‌اند و برخی دیگر همین را هم فاکتور گرفته و تنها شماره موبایل منتشر کرده‌اند.
میرابراهیمی در این زمینه می‌گوید: «این رویه بیشتر در شمال شهر و منازل مسکونی است. به همین جهت  امکان نظارت برای ما وجود ندارد؛ حتی در صورت تخلف باید به وزارت بهداشت شکایت کرد. زیرا اماکن به صورت مستقل  اجازه ورود به منازل را ندارد.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  472