شماره ۱۵۵۲ | ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ آبان
صفحه را ببند
چگونه مصرف سوخت خودرو در زمستان را کاهش دهیم؟

مصرف سوخت خودروی شما در فصل زمستان، 10‌درصد بیش از حد معمول است.  این درحالی است که با رعایت کردن نکات خیلی ساده راحت می‌توانید تا حد زیادی مصرفتان را کنترل کنید.
چگونه مصرف سوخت را کاهش دهیم؟
خوشبختانه، شما می‌توانید چند کار ساده انجام دهید تا مصرف سوخت خودروی خود را در هوای سرد کاهش دهید. با این‌که کار زیادی در رابطه با آیرودینامیک خودروی خود نمی‌توانید انجام دهید، می‌توانید مصرف سوخت خودرو را با چک‌کردن میزان باد تایرها و همین‌طور اضافه‌کردن مقداری باد در صورت لزوم
 کاهش دهید.
همین‌طور می‌توانید از روغن موتورهایی که برای هوای سرد طراحی شده‌اند، استفاده کنید تا اصطکاک موتور خودرو، کاهش یابد. به‌جای این‌که در حالت توقف اقدام به گرم‌کردن خودروی خود کنید، شروع به حرکت کنید. خودرو در این حالت با استفاده از گرمای موتور، بسیار سریع‌تر
 گرم می‌شود.
شما باید سفرهای خود را تا حد امکان، یک تکه کنید. به این معنی که چند سفر را در یک سفر جای داده و دفعات زیادی اقدام به راه‌اندازی دوباره خودرو نکنید. سعی کنید از سیستم ضدیخ بیش از حدی که لازم است استفاده نکنید.
پارک‌کردن خودرو در پارکینگ‌های سرپوشیده باعث می‌شود خودرو گرم‌تر بماند و زمان کمتری صرف گرم‌کردن خودرو شود.
 چه چیزی باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود؟
موارد زیادی وجود دارد که برروی مصرف سوخت خودروی شما در هوای سرد تأثیر می‌گذارد.از لحاظ علمی، مولکول‌ها در هوای سرد سعی می‌کنند در فاصله‌ کمتری از هم حرکت کنند و دلیل آن هم، کم بودن میزان انرژی آنهاست.این بدان معنی است که چگالی هوای سرد بسیار بیشتر از هوای گرم است برای همین کشش آیرودینامیکی برروی خودروی شما (به خصوص در سرعت‌های بالا) بیشتر خواهدشد.این پدیده بر لاستیک‌های شما هم اثر خواهدکرد و باعث می‌شود باد آنها کمتر شود. این سبب می‌شود اصطکاک و مقاومت میان تایر و زمین بیشتر شود و مصرف سوخت خودرو بالا رود.
هوای سرد همچنین سیال‌های خودرو مانند روغن موتور یا روغن جعبه‌دنده را چگال‌تر می‌کند و باعث اصطکاک بیشتر در موتور و جعبه‌دنده می‌شود. این اتفاق بیشتر خودرو را در سفرهای کوتاه مدت هدف قرار می‌دهد، زیرا هرچیزی در خودرو در دماهای بالاتر، کارآمدتر می‌شود. شما ممکن است مقدار زیادی قدرت صرف استفاده از گرم‌کن کنید یا همین‌طور زمان زیادی را به گرم کردن خودرو پیش از حرکت اختصاص دهید.
خودروی شما همین‌طور در برف و یخ هم سوخت بیشتری مصرف می‌کند. به‌طور کلی، به صرفه‌ترین سرعت، ۴۵ مایل در ساعت است. اگر جاده پوشیده از یخ باشد، شما مجبورید با سرعتی بسیار کمتر از این مقدار حرکت کنید. تایرهای خودروی شما هم تماس کمتری با جاده خواهند داشت که بدان معناست که تمام قدرت خودروی شما به جاده منتقل نخواهد شد. تمام این دلایل کوچک سبب تفاوتی بزرگ می‌شوند.
البته موارد دیگری هم باعت افزایش مصرف سوخت می‌شوند که برخی از آنها در ذیل مورد اشاره قرار
 گرفته است:   
١- تنظیم نبودن موتور
٢-خاموش نکردن خودرو زمانی که توقف کرده‌اید.
٣- استفاده از روغن موتوری که اصطکاک را بین قطعات موتور کاهش نمی‌دهد.
٤- بد کار کردن سنسور اکسیژن و فیلتر هوا
٥-همیشه روشن نگه داشتن سیستم تهویه خودرو
٦-احتراق ناقص یا عملکرد ضعیف شمع‌ها
٧-مسدود شدن فیلتر سوخت
٨- کیفیت ضعیف سوخت
٩-هم‌تراز نبودن چرخ‌ها
١٠- درست کار نکردن پیستون‌های ترمز
١١-عادات بد رانندگی
١٢-رانندگی با سرعت بالا
١٣-مشکلات سیستم پاشش سوخت مربوط به موتور
١٤-گرم کردن موتور در زمستان که بسیار زمانبر است
١٥-تزریق بد سوخت

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  699