شماره ۱۵۰۱ | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۶ شهريور
صفحه را ببند
معرفی کوتاهی از چهره‌های سیاسی، ورزشی و هنری که سابقه مداحی دارند
مداحان چهره

شهروند| در ایام سوگواری اهل‌بیت(ع) بسیاری از چهره‌های شناخته‌شده سیاسی، فرهنگی و ورزشی در عزای اباعبدالله‌الحسین (ع) به مداحی می‌پردازند.  طی چند سال اخیر با گسترده شدن فعالیت رسانه‌ها، تصاویر زیادی از حضور چهره‌های ورزشی، سیاسی و هنری در هیأت‌های مذهبی با عنوان مداح  منتشر شده است. «شهروند» در ادامه به معرفی تعدادی از این چهره‌ها پرداخته است.

عماد افروغ، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی یکی از افرادی است که به صورت سنتی و حزن آلود به مداحی اهل بیت می‌پردازد. عماد افروغ از جمله نمایندگان  مجلس هفتم شورای اسلامی بود که در جریان انتخابات ریاست جمهوری نهم از طرفداران محمود احمدی نژاد بود که بعد از انتخابات بر جرگه مخالفان وی پیوست، هر از چندگاهی از سیاست‌های دولت نهم و دهم انتقاد می‌کرد.

محمدبحرانی، صداپیشه مشهور تلویزیون یکی دیگر از افرادی است که می‌توان او را در لیست چهره‌های سرشناسی که سابقه مداحی دارند قرار داد. امسال فیلمی از نوحه خوانی  محمد بحرانی (صداپیشه جناب خان) در هیأت خوزستانی‌های مقیم مرکز منتشر شد که با استقبال کاربران فضای مجازی همراه شد.

بنیامین بهادری، خواننده پاپ در مورد سابقه مداحی خود می‌گوید: «مداحی را از فضاهای مدرسه و دبیرستان آغاز کردم. اما اصلی‌ترین مداحی‌ام در تکیه‌ای در سلسبیل بود. آنجا را بسیار دوست دارم. چند سالی در این تکیه نوحه خواندم. آخرین باری که آنجا خواندم 20 سالم بود.» این روزها در فضای مجازی فیلمی قدیمی از بنیامین بهادری خواننده سرشناس پاپ منتشر شده است که او را در حین روضه خوانی در مراسمی با حضور حسن خلج نشان می‌دهد.

سید مهدی سیدصالحی، بازیکن سابق فوتبال یکی دیگر از چهره‌هایی است که سابقه مداحی دارد. سید صالحی در این رابطه گفته است: « خودم را مداح نمی‌دانم من فقط زمزمه می‌کنم و لیاقت مداح بودن را ندارم.»

« رضا حقیقی» بازیکن اسبق پرسپولیس هم یکی از مداحان بنام کشور است. صدای خوش، رعایت ریتم و سبک جالب خواندن حقیقی باعث شده که بسیاری در ابتدا باور نکنند این صدا متعلق به این بازیکن اسبق فوتبال است.

غلامحسین پیروانی را پیرغلام ورزشکاران در زمینه مداحی می‌دانند. سرمربی سابق تیم فجر سپاسی که علاقه وافری به شعرخوانی دارد از زمان‌های دور در هیأت‌های مذهبی شهر شیراز به مداحی اهل بیت می‌پرداخت و با پخش این مراسم از برنامه نود، مردم دیگر شهرها نیز با خواندن وی آشنا شدند. سبک مورد علاقه غلامحسین پیروانی، نواهای سنتی عزاداری است.

رضا صادقی که به گفته خود خوانندگی را از مداحی آغاز کرده است، در دهه اول محرم به خواندن مرثیه اباعبدالله در شهر بندرعباس می‌پردازد که این کار او با استقبال شدید طرفدارانش نیز مواجه شده است. نزدیکی صدای صادقی به مداحان باعث دلنشینی بیشتر صدای این خواننده معروف پاپ ایران است.

حامد زمانی دیگر خواننده پاپ است که علاقه فراوانی به محرم و عزاداری اباعبدالله دارد که نخستین کار رسمی خود را نیز با خواندن آهنگی برای امام حسین(ع) آغاز کرده است. زمانی خواننده آهنگ مرگ بر آمریکا نیز است. همخوانی رضاهلالی مداح معروف تهران با این خواننده، در مورد امام رضا(ع) نیز با استقبال مخاطبان فضای مجازی همراه شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  518