شماره ۱۳۹۳ | ۱۳۹۷ يکشنبه ۹ ارديبهشت
صفحه را ببند
گزارش های رسمی و غیررسمی از افزایش قابل توجه بهای ملک خبر می دهند
خیز باورنکردنی مسکن
بانک مرکزی: میانگین قیمت هر مترمربع مسکن تهران در فروردین امسال 29.5 درصد نسبت به پارسال افزایش داشت بنگاه داران تهرانی: قیمت خانه های کوچک بیشتر از 30 درصد گران شده است

شهروند|  بازار مسکن خیز گرفت. حالا در شرایطی که سود سپرده‌های بانکی چنگی به دل نمی‌زند، دلار بازار مبهمی را تجربه می‌کند و معاملات دلاری تقریبا متوقف شده است و بورس ریزش‌های پی‌درپی را تجربه می‌کند، بازار مسکن بی‌صدا پیشروی می‌کند. آخرین گزارش بانک مرکزی از وضع معاملات ملکی، رقم عجیبی را به ثبت رساند. براساس این گزارش، قیمت هر مترمربع مسکن تهران در فروردین 97 نسبت به فروردین 96 نزدیک به 30‌درصد رشد داشته است. البته فعالان بازار هم این جهش قیمت مسکن را تأیید می‌کنند و می‌گویند؛ بالاخره طلسم این بازار شکسته و خریدوفروش‌ها به رونق افتاده است.
غرب تهران رکورد افزایش قیمت‌ها را به نام خود ثبت کرد. توزیع تعداد معاملات انجام‌شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در فروردین‌ماه ‌سال 1397 حاکی از آن است که میان مناطق 22گانه شهر تهران، منطقه 5 با سهم 13.5درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. زعفرانلو یکی از مشاوران املاک در منطقه غرب تهران به «شهروند» می‌گوید: «خانه‌ای در منطقه جنت‌آباد که آبان پارسال متری 6‌میلیون تومان به فروش می‌رفت، این روزها قیمتش به 9‌میلیون تومان رسیده است. هر واحد ملک نوساز در پونک حد فاصل شهرک غرب و اتوبان یادگار امام این روزها متری 11‌میلیون تومان معامله می‌شود، درحالی ‌که همین ملک را بهمن پارسال با حدود 7.5‌میلیون تومان هم می‌توانستید خریداری کنید.»
آن‌گونه که این فعال بازار می‌گوید: میزان تقاضا در واحدها با متراژ پایین بسیار بیشتر از متراژهای بزرگ است و همین مسأله موجب شده که قیمت خانه‌های زیر 100متر بیش از دیگر خانه‌ها افزایش یابد.
اما رشد قیمت‌ها تنها به این مناطق محدود نمی‌شود. هر مترمربع خانه در منطقه مهرآباد که شهریور پارسال 3.5‌میلیون تومان معامله می‌شد، حالا حدود 5‌میلیون تومان می‌ارزد. شرق تهران هم اوضاع به همین قرار است. پارسال درحالی با داشتن 300‌میلیون تومان می‌توانستید یک خانه 60متری در منطقه پیروزی خریداری کنید که این روزها با 400‌میلیون تومان هم قادر به خرید چنین خانه‌ای نیستید و باید موجودی خود را به حدود 450‌میلیون تومان برسانید. حالا آن‌گونه که محمد یکی از فعالان بازار در منطقه شمال تهران می‌گوید: سازندگانی که نگاه تیزبینی دارند، حالا به سمت خرید خانه‌های کلنگی رفته‌اند. به دلیل رکود بازار قیمت مسکن در سال‌های گذشته کمتر از نرخ تورم افزایش می‌یافت و همین مسأله جذابیت بازار ساخت‌وساز را از بین برده بود.
درحالی بسیاری از خریداران ریشه افزایش قیمت ماه‌های اخیر را در زیاده‌خواهی برخی از مالکان می‌دانند که جعفر خزاعی سرچشمه کارشناس مسکن می‌گوید؛ قیمت ساخت مسکن در پایتخت بشدت افزایش یافته است. به گفته او، درحالی قیمت ساخت مسکن در پارسال حدود یک‌میلیون و 200‌هزار تومان بود که امروز ساخت هر مترمربع در ساده‌ترین حالت یک‌میلیون و 600 تا یک‌میلیون و 700‌هزار تومان آب می‌خورد.
بازار متفاوت فروردین
بازار معاملات مسکن در نخستین‌ ماه امسال متفاوت از چند‌ سال اخیر بود. حدود 5‌هزار معامله واحد مسکونی با متوسط قیمت 55.3‌میلیون ریال به ثبت رسیده است. حجم فروش واحدهای مسکونی درحالی نسبت به ماه قبل و ماه مشابه‌ سال قبل به‌ ترتیب 59 و 6.3‌درصد کاهش نشان می‌دهد که نرخ رشد متوسط قیمت افزایش حدود 29.5‌درصدی را نشان می‌دهد. هرچند که گزارش بانک مرکزی از کاهش تعداد معاملات در فروردین خبر می‌دهد اما فعالان بازار از افزایش تعداد خریدوفروش‌ها در اردیبهشت می‌گویند. زعفرانلو یکی از فعالان بازار در غرب تهران با اشاره به سیاست‌های ارزی دولت در این‌باره گفت: نبود بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری نقدینگی موجود در جامعه را به سمت بازار مسکن سرازیر کرده است. او ادامه می‌دهد: همین دیروز خود من 3 معامله انجام دادم که جزو معدود اتفاقات سابقه کاری من است.
رکوردزنی بازار مصالح
اين افزايش قيمت در حالي است كه فعالان بازار می‌گویند بازار مصالح ساختماني رشد بیش از 30‌درصدی را شاهد بوده است. خزاعی، عضو سابق هیأت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان در این‌باره می‌گوید به‌عنوان مثال قیمت هر کیلو میلگرد سایز 26 از کیلویی 1800 تا 2‌هزار تومان به 3‌هزار تا 3200 تومان رسیده است. قیمت سیمان هم از 5 تا 6‌هزار تومان به 8 تا 9‌هزار تومان رسیده است. بی‌تردید این رشد از يك طرف با افزايش هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري در بخش عرضه مسكن، انگيزه ورود به بازار را كاهش مي‌دهد و از طرفي با افزايش انتظارات قيمتي بالا در آينده اين بخش، مي‌تواند عاملي در جهت ورود به اين بخش باشد. البته نبايد از نقش مهمترين بازار رقيب مسكن، يعني سپرده‌هاي بانكي چشم‌پوشي كرد. بر اين مبنا، نرخ بالاي سود سپرده‌هاي بانكي، تأثيرات نامطلوبي بر بازار مسكن بر جاي گذاشته است؛ به‌گونه‌اي كه يكي از عوامل موثر تطويل ركود مسكن را بدون شك مي‌توان نرخ‌هاي بالاي سود سپرده‌هاي بانكي دانست.
بازار جذاب
در ايران به دليل توسعه‌نيافتگي بازارهاي مالي و سرمايه، بازار مسكن نقش مهمي در جذب دارايي‌هاي افراد برعهده داشته است. براساس برخي مطالعات، املاك مسكوني و تجاري طي ساليان گذشته، بيش از ٨٠‌درصد خالص ثروت را به خود اختصاص داده است. سهم مسكن در سبد هزينه‌اي خانوار بسيار قابل توجه است به‌طوري‌كه اين سهم براساس داده‌هاي منتشر شده از ٢٨‌درصد در ‌سال ٧١ به بيش از ٣٣‌درصد در ‌سال ٩٢ رسيده است. همچنين اين بخش ضريب اهميت بالايي نيز در محاسبه تورم به خود اختصاص داده است، به‌طوري كه ضريب اهميت آن در محاسبه شاخص قيمتي مصرف‌كننده، بيش از ٣٠‌درصد است و اين بدان معني است كه افزايش قيمت در اين بخش، تأثير بسيار زيادي بر سطح قيمت‌ها در اقتصاد و البته در هزينه مصرفي خانوار خواهد گذاشت. از نظر اشتغال نيز اين بخش سهم قابل توجهي را به خود اختصاص داده است. بنابراين سرمايه‌گذاري در بخش مسكن و تعداد ساختمان‌هاي شروع شده ازجمله مهمترين شاخص‌هاي پيشرو براي رشد اقتصادي به حساب مي‌آيد؛ افزايش فعاليت‌هاي ساختماني، رشد اقتصادي را به همراه خواهد داشت و ركود در اين بخش مي‌تواند يكي از عوامل كاهنده رشد اقتصادي باشد زيرا مسكن سهم قابل توجهي از تقاضاي كل اقتصاد را به خود اختصاص داده است. در همين راستا، براساس گزارش بانك مركزي، در اسفندماه ‌سال ۱۳۹۶، تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسكوني شهر تهران به ١٢,٣‌هزار واحد مسكوني رسيد كه نسبت به ماه مشابه ‌سال قبل افزايش اندك ٥.٠درصدي را نشان مي‌دهد.
محرک‌های بازار مسکن چه بود
در اين ميان توجه به دو عامل تحريك‌كننده قيمت مسكن بسيار مهم به نظر مي‌رسد: نخست نرخ سود سپرده‌هاي بانكي است كه به تصميم نهاد سياست‌گذاري بر‌مي‌گردد و اين‌كه چه تصميماتي براي آينده آن اتخاذ خواهد كرد، مي‌تواند اثر قابل‌توجهي بر تحولات بخش مسكن داشته باشد. دومين عامل نيز بحث تحريك عرضه و تقاضاي اين بخش است. افزايش حجم تسهيلات در اين بخش مي‌تواند از طريق افزايش تقاضا، اين بخش را تحريك كند. در بسته سياست‌هاي اعتباري ‌سال ۹۷ براي بازار مسكن، منابع محدودي نيز براي وام بدون سپرده خريد مسكن در نظر گرفته شده است. كل اعتبار در نظر گرفته شده در بسته براي تسهيلات بدون سپرده ساخت و خريد مسكن حدود ۸‌هزار ميليارد تومان است. در‌ سال جديد، در تهران، شهرهاي بزرگ و ساير شهرها به ترتيب وام‌هاي بدون سپرده ۶۰، ۵۰ و ۴۰ ميليون توماني براي خريد مسكن پرداخت خواهد شد. بخش عرضه را نيز مي‌توان براساس ابزارهاي موجود تحريك كرد، به‌طوري كه براساس اخبار منتشرشده، تحريك مسكن از سمت «عرضه» با پرداخت تسهيلات بدون سپرده ساخت آغاز شده است. تسهيلات جديد در چهار گروه شهري تهران، مراكز استان‌ها و شهرهاي با جمعيت بيش از ۲۰۰‌هزار نفر، ساير شهرها و همچنين مناطق كمتر توسعه‌يافته، با سقف‌هاي ريالي متفاوت پرداخت مي‌شود و در هر گروه، بر حسب نوع سازنده و شيوه ساخت‌وساز، مبالغ وام در سه سطح مختلف تعريف شده است. سقف اين وام در تهران براي سنتي‌سازي ۷۰ ميليون، انبوه‌سازان ۹۰ ميليون و انبوه‌سازان استفاده‌كننده از تكنولوژي‌هاي نوين نيز ۱۱۰ ميليون تومان است. تسهيلات جديد داراي مشوق ريالي براي كوچك‌سازي است. در شرايط كلي، براي دريافت اين تسهيلات، بايد معادل ۲۰‌درصد سقف وام‌، اوراق مسكن تهيه شود، اما سازنده‌هاي آپارتمان‌هاي حداكثر ۷۵ مترمربع در شهرهاي بزرگ و حداكثر ۱۰۰ مترمربع در شهرهاي كم‌جمعيت، از خريد اوراق معاف هستند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  1219