شماره ۴۲۹ | ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۶ آبان
صفحه را ببند
با فرض خرید از مراکز دولتی و برای خانواده 4نفره:
هزینه خانوار کارگری 3‌میلیون تومانی شد

گروه‌های کارگری محاسبات جدیدی را درباره هزینه معیشت خانوار 4نفره انجام داده‌اند که نشان می‌دهد هزینه ماهیانه یک خانوار 4نفره کارگری (با فرض خرید از مراکز دولتی) حدود 2.9‌میلیون تومان و با قیمت آزاد به 3.3‌میلیون تومان می‌رسد که تنها 785هزارتومان آن سهم خوراک و 1.1‌میلیون نیز سهم مسکن است. به گزارش مهر، در محاسبات انجام شده سهم 18قلم کالای اساسی در سبد هزینه‌های خانوار بررسی شد و حسین حبیبی، دبیر کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران در این خصوص گفت: قیمت‌ها براساس نرخ‌های میادین میوه و تره‌بار و تعاونی محاسبه شده و ماکارونی، سیب‌زمینی، تخم‌مرغ و قند و شکر با 38‌هزار و 850 تومان؛ کمترین سهم را در سبد معیشت ماهیانه کارگران دارا هستند. وی، هزینه ماهیانه گوشت قرمز برای یک خانوار 4نفره کارگری را طبق قیمت‌های میادین میوه‌وتره‌بار و تعاونی‌ها 192هزار تومان، هزینه تهیه روغن نباتی را 88‌هزار و 800 تومان، هزینه مربوط به خرید شیر را 43‌هزار و 200 تومان، میوه 61هزار تومان و هزینه خرید برنج را نیز 72هزار تومان اعلام کرد.  محاسبات تنها مربوط به 18قلم کالای مصرفی خانوار می‌شود که همگی در بخش خوراکی قرار می‌گیرد، کارگران در جدول دیگری سهم 12هزینه اصلی خانوارهای کارگری کشور را محاسبه و ارایه کرده‌اند.
براساس این جدول، هزینه یک خانوار 4نفره کارگری در آبان‌ماه 93 طبق قیمت‌های دولتی مانند خرید از میادین میوه‌وتره‌بار و امثال آن، 2‌میلیون و 868‌هزار و 244تومان و هزینه کارگران براساس نرخ‌های آزاد بازار نیز 3‌میلیون و 298‌هزار و 688 تومان است. این در حالی است که حداقل دستمزد ‌سال‌جاری کارگران تنها 609‌هزار تومان است و وزیر کار نیز اخیرا متوسط دریافتی کارگران در ‌سال‌جاری را یک‌میلیون تومان اعلام کرده است.
اخیرا نیز مرکز آمار ایران هزینه یک خانوار شهری کشور را یک‌میلیون و 822‌هزار تومان اعلام کرده است. مجموع محاسبات ارایه شده از سوی مراجع کارگری و همچنین مرکز آمار ایران نشان‌دهنده فاصله معنادار دریافتی نیروی کار کشور با هزینه‌های واقعی است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  196