تقویم تاریخ
 

 

شروع پهلوی دوم
73‌سال پیش، برابر با بیست و ششم شهریور 1320 خورشیدی، پهلوی دوم در پی استعفای پهلوي اول از سلطنت با حضور در جلسه فوق‌العاده مجلس شورای ملی به رعايت كامل قانون اساسي سوگند خورد و بدین ترتیب دومین شاه از دودمان پهلوی شد. در همين روز نيروهاي شوروي و انگلستان به‌عنوان فاتح ايران وارد تهران شدند و اين شهر را به اشغال خود درآوردند و فرار اتباع آلمان و ايتاليا از ايران تسريع شد.

سپتامبر سياه
44‌سال پیش، برابر با هفدهم سپتامبر 1970 میلادی، ملك حسين پادشاه اردن قلع و قمع مبارزان فلسطيني را در اين كشور آغاز كرد و ظرف 9 روز شمار زيادي از آنان را كشت. قبلا فلسطيني‌ها چند هواپيماي مسافر غرب را ربوده و در اردن فرود آورده و پس از پياده كردن 300 مسافر، هواپيماها را آتش زده بودند. در پي اين رويداد، ملك حسين به واشنگتن رفت و پس از اطمينان از حمايت نظامي آمريكا در صورت لزوم، قلع و قمع مبارزان فلسطيني و اخراج آنان را از اردن آغاز كرد. بيشتر جمعيت اردن را فلسطيني‌ها تشكيل مي‌دهند.

فسخ قرار 1975
34‌سال پیش، برابر با بیست و ششم شهریور 1359 خورشیدی، صدام حسین رئیس‌جمهوری عراق معاهده الجزایر را به‌طور یک‌جانبه فسخ و سند معاهده را جلوی دوربین تلویزیون عراق پاره کرد. پیمان‌نامه ۱۹۷۵ الجزایر قراردادی میان کشورهای ایران و عراق با وساطت الجزایر است که خط مرزی ایران و عراق در آب‌های اروندرود را تعیین کرده است. صدام الغاي اين موافقت‏نامه را مطابق با سيستم شوراي فرماندهي انقلاب عراق عنوان کرد و مسئوليت قانوني اين الغا را بر دوش جمهوري اسلامي ايران انداخت. این تصميم به جنگ تحميلي در 31 شهريور 1359 منجر شد كه 94 ماه به طول انجاميد.

 


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/6624/تقویم-تاریخ