احداث نیروگاه‌های خورشیدی برای خانوارهای کم‌درآمد چه تاثیری دارد؟
 

 

طرح احداث نیروگاه‌های خورشیدی معروف به حمایتی که سال ۱۴۰۱ از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ شد، نیازمند عنایت بیشتر نظام بانکی برای پرداخت تسهیلات است.دولت سیزدهم با هدف حمایت هدفمند از خانوارهای محروم در سال ۱۴۰۱ طرح احداث نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی را ارائه کرد.
براین‌اساس سال ۱۴۰۱ طرح ساخت ۵۵۰هزار سامانه خورشیدی ۵ کیلوواتی طی پنج سال، با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، مصوب و اجرای آن برای خانواده‌های تحت پوشش نهادهای حمایتی در سراسر کشور از همان آغاز شد.
در این طرح سازمان‌های بهزیستی، کمیته امداد، بسیج سازندگی و معاونت روستایی مناطق محروم ریاست‌جمهوری با عاملیت سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و اجرای شرکت‌های توزیع برق در سراسر کشور مشارکت دارند. در این میان، ساتبا و شرکت‌های توزیع برق نقش نظارتی نیز برعهده دارند.
جعفر محمدنژاد سیگارودی، مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران، با اشاره به فرآیند اجرای این طرح حمایتی در کشور گفت: «در آغاز نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد، خانواده‌های تحت پوشش را برای نصب سامانه خورشیدی به شرکت‌های توزیع برق معرفی می‌کنند و سپس شرکت‌های توزیع، قابلیت ساختگاه‌های معرفی‌شده از سوی خانواده‌های تحت پوشش را بررسی می‌کنند.»
همچنین قرارداد خرید تضمینی برق سامانه‌های حمایتی خورشیدی میان ساتبا و خانواده تحت حمایت تا ۲۰ سال ادامه خواهد داشت و قراردادها به‌گونه‌ای است که قیمت تعدیل هم به آن اضافه می‌شود و هر سال این نرخ افزایش پیدا می‌کند. مدت تسویه وام نیز هفت سال است که بعد از این مدت، قرارداد همچنان با ساتبا ادامه خواهد یافت.
بر اساس آخرین بررسی‌ها تاکنون حدود ۵هزار سامانه خورشیدی حمایتی احداث‌شده در کشور وجود دارد و نزدیک به ۴هزار و ۳۰۰ سامانه دیگر نیز در حال احداث است.جعفر محمدنژاد سیگارودی، مدیرکل دفتر توسعه سامانه‌های مقیاس کوچک ساتبا، در ارتباط با آخرین وضعیت برنامه وزارت نیرو برای اجرای طرح‌های حمایتی انرژی خورشیدی و چالش‌های پیش‌روی این برنامه گفت: «وزارت نیرو در حال حاضر از برنامه تعیین‌شده جلوتر است و در همین لحظه وزارت نیرو آمادگی احداث بیش از ۵۰هزار نیروگاه خورشیدی حمایتی را دارد.»
محمدنژاد افزود: «تاکنون فرآیند شناسایی و صلاحیت‌سنجی بیش از ۵۰هزار خانواده که امکان احداث نیروگاه خورشیدی را دارند، انجام شده و از سوی وزارت نیرو مشکلی در ارتباط با پیشبرد سریع این طرح وجود ندارد.»


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/242386/احداث-نیروگاه‌های-خورشیدی-برای-خانوارهای-کم‌درآمد-چه-تاثیری-دارد؟