مشارکت آحاد مردم در فعالیت‌‌های هلال‌احمر ضروری است
 

 

نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال‌احمر در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه ۲۳ اردیبهشت‌ماه ضمن تبریک هفته هلال‌احمر و صدمین سال تاسیس جمعیت هلال‌احمر از آحاد مردم مومن ایران اسلامی دعوت کرد تا با حضور در جمعیت هلال‌احمر در فعالیت‌های داوطلبانه و خیرخواهانه مشارکت کنند‌. 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در بخش نخست سخنان خود با اشاره به مسأله اجتماعی‌محوربودن انسان تصریح کرد: «انسان نیازمند به همکاری، خدمت‌رسانی به دیگران و تعاون در  زندگی است. بدون همراهی و با هم زیستن زندگی انسان شکل نخواهد گرفت.» او پیشرفت زندگی انسان را منوط به رشد فعالیت‌های اجتماعی دانست و خاطرنشان کرد: «انگیزه این همراهی و کمک به دیگران می‌تواند شهرت‌طلبی، کسب ثروت از راه خدمت یا علاقه‌مندی شخصی باشد، اما خدمتی ارزشمند است که انگیزه آن بشردوستی و نوعدوستی انسانی باشد.» 
  او با بیان اینکه زندگی انسان‌ها بدون کمک به یکدیگر پا نمی‌گیرد، اضافه کرد: «در اسلام این نوعدوستی با قصد تقرب به خدا شکل می‌گیرد و باید انسان را به‌خاطر اینکه خلق خداست، دوست داشت. خدمت‌رساندن به مخلوقات خدا به قصد تقرب یکی از فرایض الهی محسوب می‌شود و خدمت به انسان، خدمت به اسلام و 
مسلمین است.» 
  معزی در بخش دوم سخنان خود با بیان اینکه هلال‌احمر یک سازمان غیرانتفاعی و سازمانی مردمی است که درصدد مال‌اندوزی و کسب نیست، عنوان‌کرد: «هدف این سازمان خدمتگزاری است و برای خدمت به خلق خدا تشکیل شده و انگیزه این سازمان همان انگیزه بشردوستی و نوعدوستی است و هدفش هم کاهش رنج و درد نیازمندان است. در جهان تعداد بسیار زیادی زلزله، سیل، آتش‌سوزی و سایر بلایا پدید می‌آید که هدف هلال‌احمر کاهش این دردهاست تا با کاهش رنج انسان‌ها، آرامش در جامعه با حفظ کرامت انسانی برقرار شود.» 
  بنا به گفته نماینده رهبر معظم انقلاب، جمعیت هلال‌احمر درصدد حفظ سلامت و صحت افراد جامعه برآمده و در همه ابعاد مختلف فردی و اجتماعی، هلال‌احمر به‌دنبال حفظ سلامت جامعه است و از سوی دیگر هلال‌احمر به‌دنبال گسترش صلح، اخوت و دوستی و برادری بیشتر در جامعه است. 
نماینده ولی‌فقیه در بخش سوم سخنان خود به اشتراکات اهداف جمعیت  هلال احمر و تعالیم دینی پرداخت. او با اشاره به تاکید اسلام بر احسان و خیرخواهی گفت: «خداوند متعال می‌فرماید با یکدیگر تعاون داشته باشید و بر پایه نیکی و تقوای الهی به هم کمک کنید، نه براساس اهداف شیطانی. در جهان بعضی‌ها هستند که کمک می‌کنند، اما این کمک براساس اهداف شیطانی است. در نگاه دینی انسان‌ها مکرم هستند و احترام مومن از احترام به کعبه
 بالاتر است.»
او با اشاره به فرمایش امیرالمومنین(ع) به فرزندش تصریح کرد: «اگر جامعه بشری درک کند آنچه را برای خود نیک می‌خواهد برای دیگران هم نیک بخواهد، شرایط بهتری را در جهان شاهد
 خواهیم بود.»
حجت‌الاسلام والمسلمین معزی با بیان اینکه مومنان خدمتگزار یکدیگر هستند، اظهار کرد: «در جامعه‌ای که انسان‌ سودی برای جامعه ندارد و مدام به فکر خود و زندگی خود است و رنج دیگران را فراموش کرده و به تعبیر غربی‌ها فکر می‌کند  مشکل دیگران به آنها ربطی ندارد، مشکلات آن جامعه بیشتر خواهد شد.»
نماینده رهبر معظم انقلاب در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه هلال‌احمر فضایی را برای خدمتگزاری به دیگران فراهم کرده است، گفت: «این جمعیت خدمت داوطلبانه را در دستور کار قرار داده و یک جمع داوطلبانه است و اگر ثروتی دارد، ثروتش را به میدان می‌آورد تا بتواند خدمت کند. حدود یک‌میلیون جوان داوطلب از طلبه‌ها گرفته تا دانشجو و کارمند و روستایی عضو داوطلب سازمان جوانان این جمعیت هستند و در اینجا از مردم عزیز می‌خواهم که در جمعیت هلال‌احمر نام‌نویسی کنند تا در مشکلات و بحران‌ها یاریگر همنوعان گرفتار خود شوند.»
او هلال‌احمر را طلیعه‌دار خدمت در جامعه برشمرد و گفت: «در این جمعیت افراد با تخصص‌های متعدد به فعالیت‌های داوطلبانه می‌پردازند.»
نماینده ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر بیان کرد: «هلال‌احمر آماده است که دست مردم گرفتار را بگیرد و دستان آن را به 
برادری می‌فشارد.»


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/211159/مشارکت-آحاد-مردم-در-فعالیت‌‌های-هلال‌احمر-ضروری-است