شماره ۱۱۰۵ | ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين
صفحه را ببند
اخبار دیپلماسی

سفیر جدید ایران در عراق وارد بغداد شد
سفیر جدید ایران درعراق روز گذشته عازم بغداد شد. به گزارش ایسنا، ایرج مسجدی سفیر جدید ایران درعراق روز گذشته عازم بغداد شد تا فعالیت‌های خود را دراین سفارتخانه حساس و استراتژیک جمهوری اسلامی ایران آغاز کند.
مسجدی طی روزهای آتی استوارنامه خود را به مقامات عالیرتبه عراقی تحویل خواهد داد. این مشاور فرمانده سپاه قدس و از فرماندهان باسابقه جنگ تحمیلی چندی پیش با تأیید ریاست‌جمهوری برای فعالیت در سفارت ایران درعراق به مقامات عراقی معرفی شد.
وی که متولد آبادان است، دارای بیش از ۳۵‌سال سابقه حضور در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و آشنایی عمیقی با فضای سیاسی، امنیتی و قومیتی عراق دارد و درفضای سیاسی و اجتماعی عراق از مقبولیت قابل توجهی برخوردار است. سفیر پیشین ایران درعراق، حسن دانایی‌فر بود که در روزهای پایانی‌ سال 95 با اتمام زمان مأموریتش به تهران بازگشت. وی حدود 5، 6سال دراین جایگاه حضور داشت. دانایی‌فر با توجه به سوابقش در کمیته اقتصادی ایران و عراق درمدت حضورش درعراق اقدامات و فعالیت‌های اقتصادی زیادی را به انجام رسانده است.

بررسی برجام به رهبری شورای امنیت ملی آمریکا به دستور ترامپ
رئیس‌جمهوری آمریکا دستور داده است تا یک بررسی میان سازمان تحت رهبری شورای امنیت ملی برای بازبینی برنامه جامع اقدام مشترک و تأثیر رفع تحریم‌های ایران بر منافع امنیتی آمریکا انجام شود.
به گزارش ایسنا، رکس تیلرسون وزیر امورخارجه آمریکا روز سه‌شنبه 18 آوریل درنامه‌ای خطاب به پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تأکید کرد که ایران به تعهدات خود طبق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمل کرده است.
تیلرسون دراین نامه که روی وب‌سایت وزارت امورخارجه آمریکا قرار گرفته، آورده است: این نامه تصدیق می‌کند که شروط بند 135 قانون انرژی اتمی مصوبه 1954 مطابق با اصلاحیه آن، شامل اصلاحیه قانون، بازبینی توافق هسته‌ای با ایران، مصوبه 2015 که در 22 می 2015 به اجرا رسید، از 18 آوریل 2018 کماکان اجرا می‌شود.
وزیر امورخارجه آمریکا درادامه نامه خود با ادعای این‌که ایران هنوز یکی از حامیان تروریسم است، نوشت: رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ دستور انجام یک بازبینی میان سازمانی تحت رهبری شورای امنیت ملی برای بررسی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را داده است که ارزیابی خواهدکرد. آیا تعلیق تحریم‌های ایران ذیل برجام برای منافع امنیت ملی آمریکا ضروری است یا نه. زمانی که این بازبینی میان سازمانی به اتمام برسد، دولت خواهان همکاری با کنگره درباره این مسأله است.

دیدار ظریف با رئیس‌جمهوری قرقیزستان در بیشکک
محمدجواد ظریف در ادامه سفر خود به قرقیزستان با رئیس‌جمهوری این کشور آسیا میانه دیدار کرد. محمدجواد ظریف و «الماس بیک آتامبایف» درخصوص روابط دو‌جانبه و سایر مسائل مورد علاقه طرفین گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند.
 وی عصر روز گذشته در ایستگاه آخر سفر خود به آسیای میانه وارد بیشکک شد و درهمایش مشترک تجار ایرانی و قرقیزستانی شرکت کرد و بعد از آن با همتای قرقیزی خود رایزنی کرد. سفر منطقه‌ای وزیر امورخارجه به آسیای میانه از بعدازظهر روز یکشنبه آغاز شد. او ابتدا به ترکمنستان رفت و بعد از دیدار با تعدادی از مقامات عالیرتبه ترکمنستانی عصر روز دوشنبه عشق‌آباد را به مقصد تفلیس ترک کرد. وی روز سه‌شنبه بعد از دیدار با تعدادی از مقامات عالیرتبه گرجستانی،  از تفلیس وارد بیشکک شد.

وزیر خارجه کویت اعلام کرد: نشست مشورتی شورای همکاری خلیج‌فارس فرصت مناسبی برای بررسی رابطه با ایران
وزیر خارجه کویت گفت: ما و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، ایران را کشوری مهم درمنطقه می‌دانیم. شیخ صباح الخالد الحمد الصباح، وزیرخارجه کویت دریک کنفرانس خبری مشترک با زیگمار گابریل، وزیرخارجه آلمان گفت: کویت و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس ایران را کشوری مهم درمنطقه می‌دانند.وی در ادامه گفت: روابط طبیعی ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس به سود تمام کشورهای منطقه است و کویت با حمایت شورای همکاری خلیج‌فارس اقداماتی را فراهم کرده است تا زمینه‌های اجرای گفت‌وگو با ایران انجام شود. وی درپایان تأکید کرد: نشست مشورتی شورای همکاری خلیج‌فارس که در اواسط ماه آینده برگزار می‌شود، فرصت مناسبی برای بررسی این موضوع است. ازسویی دیگر زیگمار گابریل، وزیرخارجه آلمان درباره توافق هسته‌ای ایران گفت: این توافق باید تداوم یابد و از آن محافظت شود.وی درباره سوریه گفت: بحران سوریه باید ازطریق مذاکرات و به صورت مسالمت‌آمیز حل شود، بنابراین تمام طرف‌ها یعنی آمریکا، روسیه، ایران، عربستان و کشورهای همسایه باید دراین مذاکرات شرکت کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  252