شماره ۱۰۹۰ | ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۶ اسفند
صفحه را ببند
روستاهای زیبا و دیدنی ایران در نگاهی گذرا
از بهشت بلوچستان تا سرزمین اسطوره‌ای

روستا جریان زندگی است و رگ حیات هر کشوری. اگر چه در عصر حاضر روستاها بکری سابق خود را ندارند اما همچنان نقش نوستالژی را برای شهرنشینان بازی می‌کنند. برای این نوستالژی‌بازی و برای دور‌شدن از ترافیک و وصله‌های ناجور شهرنشینی نوروز بهترین فرصت است تا سری به گمشده‌مان بزنیم و از سکوت و آرامش آن بی‌نصیب نمانیم. پس این نوروز را به جرگه روستاگردان بپیوندید و یکی از این روستاها را مقصد خود قرار بدهید.
فرومد، روستای تاریخی

وارد روستا که می‌شوی بنایی شگفت‌انگیز خوشامد می‌گوید و آدمی را به وجد می‌آورد؛ مسجدجامعی با معماری خاص که روی بقایای آتشکده بنا شده است. فرومد روستایی تاریخی است با قدمت چند هزار ساله که در 18 کیلومتری شرق شاهرود در دامنه‌های ارتفاعات میندر در ارتفاع 1230متری از سطح دریا قرار دارد. فرومد روستایی است که دو چهره برجسته ادبی و تاریخی را در دل خود جای داده است؛ «این‌یمین فریومدی» شاعر قطعه‌سرای اواخر قرن8-7 هجری و «شیخ حسن جوری» از رهبران نهضت سربداران. گذراندن شب در خانه اهالی باصفای فرومد خالی از لطف نیست اما اگر اهل هتل رفتن هستید، نزدیک‌ترین پیشنهاد می‌تواند رفتن به سبزوار باشد که از جاده اصلی شاهرود-سبزوار حدود 54کیلومتر فاصله دارد. بنا بر فصلی که سفر می‌کنید انار، انگور، انجیر، شاتوت، فلفل قرمز و گیاهان دارویی چون مرزه و شیرین‌بیان سوغاتی‌هایی هستند که انتظارتان را می‌کشند، البته زیلوهای زیبای این روستا یادگاری‌ خوبی برای مسافران
هستند.
خماط، سرزمین اسطوره‌ای

اگر می‌خواهید معبد «زیگورات چغازنبیل» که قدمتش به 1300سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد را ببینید -‌معبدی که به دستور پادشاه عیلامی به نام «ونتاش گال» ساخته شده است‌- سری به روستای اسطوره‌ای خماط بزنید، البته این روستا برای دوستداران موسیقی نیز مقصد زیبا و خاطره‌انگیزی است؛ چون موسیقی به‌طور شگفت‌انگیزی در میان ساکنان خماط رواج دارد به‌خصوص در جشن‌ها. مزارع نیشکر هفت‌تپه در میان آب و پوشش گیاهی متنوع این منطقه در کنار مناطق حفاظت‌شده دز و کرخه یکی دیگر از جاذبه‌های این روستای اسطوره‌ای است. خماط 20کیلومتر از سمت جنوب با اندیمشک و 40کیلومتر از شوش فاصله دارد که با درختان اوکالیپتوس، کنار و زبان‌گنجشک زینت شده است.
سرزمین ابرها

اگر دوست دارید آفتاب، ابرو مه، باران و برف، تگرگ و رگبار و حتی رنگین‌کمان را در یک روز ببینید به روستای فیلبند سری بزنید؛ روستایی که به خاطر چشم‌اندازهای طبیعی و بی‌نظیرش به بهشت عکاسان معروف است. با رفتن به فیلبند می‌توانید چشم‌درچشم ابرها شوید چون این روستا در ارتفاع 2700متری از سطح دریا واقع شده است؛ زمستان این روستا خالی از سکنه است و در فصل گرم مهم‌ترین ییلاق مازندران. این روستا به جز مناظر زیبا چشمه‌های آب‌معدنی را در خود جای داده است؛ چشمه‌هایی که برخی بر این عقیده‌اند دلیل تنومندی و قوی‌هیکلی ساکنان این روستاست. این روستای دیدنی در 45کیلومتری جنوب بابل جا خوش کرده است.
واریان و قایق‌سواری

جاده چالوس را این‌بار تا انتها نروید و از همان اول جاده مسیر بهشت را در پیش بگیرید. برای رسیدن به واریان باید سوار قایق شوید و در دریاچه‌ حاصل از ساخت سد قایق‌سواری کنید. بعد از رسیدن به سد امیرکبیر واریان را با چشم‌انداز سرسبز و آرامش‌می‌بینید؛ روستایی ییلاقی با هوای مطبوع که آرمیدن در سایه‌سار درختانش خاطره‌ای به یاد ماندنی برایتان رقم می‌زند. راه نزدیک و زیبای این روستا بی‌شک شما را بارها و بارها به این روستا می‌کشاند؛ روستایی که ماهیگیری یکی از تفریحات مرسوم آن است.
تمین، بهشت بلوچستان

75کیلومتر که از گرمای سوزان کویر «ریگ‌ملک» فاصله بگیرید به تمین می‌رسید؛ بهشتی در بلوچستان و دری بر دامان تفتان که حرکت در مسیر رودخانه آن شما را به روستاهای دهستان می‌رساند. در تمین چشمان شما میهمان قلعه‌ای با 25متر ارتفاع است که با گل‌ رسی ساخته شده و بر فراز صخره‌ای بلند خودنمایی می‌کند، البته نباید از قلعه‌ »باذ» با قدمتی 250ساله غافل شد. «چله‌خان» نیز بی‌شک جذابیت منحصربه‌فرد خود را خواهد داشت؛ مکانی که در دل کوه کنده شده و از گذشته‌های دور و مردمانی که 40شبانه‌روز در آن دعا و نیایش می‌کردند، خاطره دارد. انجیر، توت، شاه‌توت و ده‌ها میوه دیگر اسباب پذیرایی مردمان خاکی این روستاست.
 توته‌خانه و معماری صخره‌ای

«توته‌‌خانه» در میانه‌های کوهی سرسبز جا خوش کرده است؛ روستایی در 22کیلومتری بناب. معماری صخره‌ای این روستا که در نوع خود کم‌نظیر و دیدنی است، سبب شده نام توته‌خانه سر زبان‌ها بیفتد؛ البته دوکیلومتر دورتر از این روستا 70خانوار در کنار هم روستای «سِوِر» را شکل داده‌اند؛ روستایی که معماری زیبای آن باعث شده نامش در کنار کندوان و توته‌خانه مقصد گردشگران باشد. خانه‌های دستکند که وسعتی حدود150تا200متر است به شکل تودرتو ساخته شده‌اند، البته جذابیت این روستا به اینجا محدود نمی‌شود؛ چون در اعماق زمین‌های روستای حیرت‌انگیز «سور» ده‌ها خانه دستکند در دل سنگ‌ها و گدازه‌های آتشفشانی ساخته شده است.
جهان‌نما، روستایی نزدیک آسمان

روستایی ییلاقی در میان رشته کوه‌های البرز که از ارتفاعات آن می‌توان به دشت گرگان و دریا چشم دوخت. در آنجا خبری از هیاهو و آثاری از آب‌وبرق و تلفن نیست و هر چه هست آسایش است و صدای آواز پرندگان و زمینی سرسبز با گل‌های زرد و سفید و آبی. آنجا جهان‌نماست؛ دشتی زیبا که دو روستای «کفشیگیری محله» و «سعدآباد محله» را با خانه‌های سنتی‌اش در دل خود جای داده است. برای سفر به این روستا لباس گرم یادتان نرود چون شب‌های بسیار سردی دارد؛ البته از هتل هم خبری نیست و کلبه‌هایی که با خشت و گل پوشیده شده‌اند میزبان شما هستند؛ با عطر بوی چوب نمدار.
خرو، گنجینه صدساله معماری ایران

از مشهد به نیشابور 20کیلومتر مانده به شهر در ایستگاه «پنجراه» سواری‌ها صف کشیده‌اند تا با زیرپا گذاشتن 6کیلومتر شما را به خرو برسانند؛ البته هنوز مینی‌بوس‌ها اینجا کاربرد دارند و در حاشیه «میدان‌بار» به انتظار مسافر می‌نشینند. در ابتدای ورود به خرو معماری صدسال پیش ایران را می‌توان از نزدیک دید؛ معماری که در میان ارتفاعات سرسبز و آبشارهای روستا مجموعه زیبایی را به نمایش گذاشته‌ است. سفر به این روستا یک تیر و چند نشان است چون در این روستا می‌توانید هم آثار تاریخی ببینید، هم از زیبایی طبیعت لذت ببرید هم با صنایع‌‌دستی منحصربه‌فرد ایران آشنا شوید.
پیربالای پلکانی

اگر به سمت مرند می‌روید خود را از دیدن روستای پیربالا محروم نکنید؛ پس از سه راهی مرند وارد جاده سمت چپ شوید و حدود 20کیلومتر به سمت جنوب بیایید؛ مسیری که در آن از روستاهای انامق، محبوب‌آباد و عیش‌آباد می‌گذرید تا به پیربالا برسید؛ روستایی کوهستانی به شکل پلکانی. دیدنی‌های این روستا به بافت پردار و درخت و باغ‌های روستا محدود نمی‌شود و گورستان قدیمی روستا که «شیخ پیربابا بن‌برالدین» در آن دفن شده یکی دیگر از دیدنی‌های پیربالاست. مسجد تاریخی و چند خانه قدیمی نیز حتما شما را به وجد می‌آورند، البته آبشار این روستا سبب شده نام پیربالا سرزبان‌ها بیفتد و معروف شود.
سنگ‌تراشان، ماسوله لرستان

حوالی خرم‌آباد در محدوده آبشارهای «نوژیان» و «وارک» روستای پلکانی سنگ‌تراشان خودنمایی می‌کند؛ روستایی که بیشتر اوقات‌ سال میزبان گردشگران است. دره پایین دست این روستا با بارش هر باران مملو از توده‌های ابر می‌شود که صحنه زیبایی را رقم می‌زند؛ پدیده‌ای نادر در طبیعت ایران. البته کشف دفینه‌های مفروغی مربوط به عصر آهن در ‌سال 1382 حیرت باستان‌شناسان را برانگیخت؛ اشیای نفیسی که ازجمله کم‌نظیرترین گنجینه‌های مفروغی جهان به شمار می‌آید.
روستای خور

کافی است تا کرج رانندگی کنید و بعد به سمت جاده چالوس بپیچید و در 17کیلومتری کرج از جاده انحرافی خور به طول 5کیلومتر به یک روستای خوش ‌آب‌وهوا برسید. درواقع یک ساعت و شاید کمتر مسیر را به جان بخرید و خود را به روستای خور برسانید؛ روستایی در نزدیکی هشتگرد که علاوه بر طبیعت زیبا پیشینه تاریخی نیز دارد؛ امامزاده سلیمان، تپه‌ها و دره دو چنار، امامزاده برچشمه یا زبیده خاتون، برج و باروی قلعه خور و از همه مهم‌تر چنار 800ساله؛ چنارهایی که سند زنده و روایتگر تاریخ این منطقه هستند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  967