شماره ۱۰۹۰ | ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۶ اسفند
صفحه را ببند
سـرقـت سیـن تلـخ
شهروند| توصیه‌های پلیس تنها برای ایمنی بیشتر همشهریان و آرامش آنان در ایام سفر و گذراندن تعطیلات عید است، به همین خاطر از شهروندان تقاضا می‌شود به تعدادی از هشدارهای پلیس که باعث جلوگیری از سرقت و ایجاد اطمینان خاطر هنگام ترک خانه و مسافرت می‌شود، توجه کنند. در ارتكاب هرعمل مجرمانه دوعامل اصلي دخيل هستند: انگيزه مجرم و شرايط و فضاي مناسب براي وقوع جرم. از بين‌بردن انگيزه مجرمان، وظيفه‌اي فراتر ازحيطه توان مسئوليت‌هاي يك شهروند عادي و درمحدوده اختيارات و توانايي‌هاي سازمان‌هاي كلان‌كشوري است؛‌ اما جلوگيري از ايجاد فضا و بستر مساعد بروز يك عمل مجرمانه توسط بزهكاران، تا حد بسيار وابسته به نوع عملكرد هريك از شهروندان است كه مي‌تواند آنان را دربرابر مجرمان فرصت‌طلب حفظ کند و موجب ناكامي اين افراد می‌شود.

فرار توریست‌های نوروزی از تور سارقان

  هیچ‌گاه مدارک و پول و گذرنامه را در اماکن عمومی و پرجمعیت از جیب یا کیفتان خارج نکنید.
  تا حد امکان درمسافرت خارج ازکشور از خریدوفروش گردنبند، انگشتری، ساعت و زینت‌آلات پرهیز کنید؛ چون ممکن است تقلبی باشد.
  درهنگام ورود به کشور مقصد، افراد ناشناس و بعضا ایرانی با عناوین مختلف ازجمله مترجم، راهنما و... به مسافران تازه‌وارد مراجعه می‌کنند؛ هیچ‌گاه به آنها اعتماد   نکنید.
  مدارک هویتی و مسافرتی خود مثل گذرنامه، شناسنامه را به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی دراختیار افراد ناشناس قرار ندهید.
  چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محلی بازداشت شدید، بلافاصله از مأموران بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین مراتب را به سرعت به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند.

سفر بدون سرقت

 کسانی که درسفر، اقدام به چادرزدن دربوستان‌ها و اماکن تفریحی شهرهای توریستی می‌کنند، حتما در اماکن خاص تعیین‌شده‌ و در نزدیکی مأموران پلیس باشد.
  از چادرزدن درحاشیه شهرها یا اماکن تاریک و خلوت پرهیز کنید.
  از قراردادن پول، مدارک و اشیای قیمتی در داخل چادر پرهیز کنید.
 در اطراف اماکن تفریحی و باستانی و جاذبه‌های طبیعی مانند کوه‌ها و آبشارها مراقب افراد مشکوک باشید، زیرا سارقان به‌عنوان گردشگر اقدام به شناسایی خودرو‌ها کرده و درفرصتی مناسب دست به سرقت می‌زنند.
  ازمشاركت درحمل اثاثيه و چمدان افرادي كه نمي‌شناسيد، خودداري كنید.
  مراقب بارهایی که جهت بارگیری به هواپیما می‌دهید، باشید؛ دقت کنید برچسب بارها به آنها چسبیده و ته برگ برچسب‌ها نیز به بلیت شما الصاق شده باشد و از حضور درجاهای شلوغ فرودگاه پرهیز کنید.
  هیچ‌گاه نخستین تاکسی‌هایی را که هنگام خروج شما از سالن فرودگاه مقابل شما ترمز می‌کنند، سوار نشوید؛ چرا که ممکن است راننده از قبل منتظر شما بوده باشد.

سارقان خودرو در کمین مسافران نوروزی

  کسانی که در نوروز به سفر می‌‌روند، باید مراقب افراد مشکوک در اماکن تفریحی و شلوغ باشند. معمولا عده‌ای به‌عنوان گردشگر خودروها را شناسایی می‌کنند و دریک فرصت مناسب دست به سرقت می‌زنند.
   سارقان خودرو معمولا در ایام نوروز لوازم خودرو و اشیای قیمتی داخل خودرو را سرقت می‌کنند، بنابراین شهروندان در ایام عید سعی کنند بعد از پارک خودرو لوازم قیمتی و کیف خود را داخل خودرو نگذارند.
  سارقان برای سرقت لوازم خودرو، به آن آسیب می‌زنند و با شکستن شیشه نقشه خود را اجرا می‌کنند، برای همین رانندگان باید این را بدانند که استفاده از دزدگیر، قفل پدال و قفل فرمان و ساير وسايل بازدارنده، بهترین راهکار برای کاهش سرقت است.
  رانندگان از تعمیرگاه‌های غیرمجاز درطول سفر استفاده نکنند و سوییچ خودروی خود را به افراد غیرمجاز نسپارند؛ چراکه عده‌ای با همین تعمیرگاه‌های غیرمجاز زمینه سرقت خودروها را در ایام نوروز فراهم می‌کنند.
  برخی از سارقان با استفاده از تصادفات صوری دست به سرقت می‌زنند، برای همین رانندگان اگر با تصادفات مشکوک روبه‌رو شدند، با اطمینان از قفل‌بودن درها و برقراری امنیت، به موضوع رسیدگی کنند.
  رانندگان هنگام گردش و تفریح، خودروی خود را درمکانی امن و درصورت امکان در پارکینگ‌های عمومی و مطمئن پارک کنند.
  درصورت پنچرشدن خودرو برای خروج از خودرو و تعویض چرخ، درِ خودرو را بسته، سپس اقدام به تعویض چرخ کنند.
  رانندگان به جای قراردادن اثاثیه خود روی باربند آنها را درصندوق عقب خودروی خود قرار دهند.

سرقت‌های عیدانه از خانه مسافران

  زمانی که خانه را ترک می‌کنید، از بسته‌بودن همه‌ راه‌های ورودی اعم از درها و پنجره‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر تمایل دارید پنجره‌ها را باز بگذارید، حتما برای آنها حفاظ درنظر بگیرید.
  روی دیوار حیاط منزل خود، حفاظ مقاوم نصب کنید؛ حفاظ را طوری تعبیه کنید که اگر تیر چراغ برق، علمک گاز، درخت یا خودرویی درکنار آن قرار داشت، سارقان نتوانند از آنها برای ورود به ساختمان استفاده کنند.
  وسایل را طوری داخل خودرو قرار دهید که توجه افراد را جلب نکند. این کار را می‌توانید در داخل پارکینگ انجام دهید.
   همه با هم از منزل خارج نشوید. خروج همزمان ساکنان و چند قفله‌کردن درها، توجه افراد را جلب می‌کند.
   از واگذاری کلید به بنگاه‌های معاملات ملکی، شرکت‌های خدماتی و کارگران و تعمیرکاران خودداری کنید.
  اگر می‌خواهید به مسافرت بروید یا مجبورید چند روزی خانه را خالی بگذارید، وسایل برقی منزل خود ازجمله سیستم‌های روشنایی و نیز وسایل صوتی و تصویری را به سیستم‌های دارای زمان‌بندی مجهز کنید. این سیستم‌ها با توجه به زمانی که روی آنها تنظیم می‌کنید، درطول شبانه‌روز وسایل برقی شما را به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می‌کنند.
  شهروندان دراین ایام پول، جواهرات و لوازم کوچک قیمتی را درخانه نگهداری نکرده و آنها را به افراد قابل اعتماد بسپارند.
  همسایه‌های امین می‌توانند زمانی که شما درخانه نیستید، مراقب اوضاع باشند. این کار باید در غیاب آنها توسط شما نیز انجام شود. با این حال مراقب باشید افراد ناشناس و غیرمطمئن را از برنامه سفر خود مطلع نکنید.
   دوربین‌های حفاظتی در هرقسمتی از منزل قابل نصب هستند. می‌توانید آنها را به رایانه شخصی خود وصل کرده و حتی زمانی که در منزل نیستید، فضای داخلی و محوطه بیرونی را کنترل کنید.
  اگر وارد خانه شده و متوجه سرقت شدید، بدون این‌که به چیزی دست بزنید، فورا خارج شده و با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ تماس بگیرید.

هشدارهای نوروزی پلیس فتا

  درصورتی که از اینترنت رایگان اماکن‌های عمومی استفاده می‌کنید،  از انجام هرگونه عملیات بانکی خودداری کنید.
  روی فایل‌های لوازم الکترونیکی خود پسورد بگذارید تا درصورت مفقودی اطلاعات شما به دست دیگران نیفتد.
  اطلاعات سفرخود را درشبکه‌های اجتماعی به اشتراک نگذارید. اطلاعات عدم حضور شما درخانه می‌تواند دراختیار سارقان
قرار گیرد.
  در استفاده از دستگاه‌های حامل‌داده- دوربین عکاسی و هر نوع حافظه جانبی که همراه خود می‌برید، دقت کرده تا در هتل و سوییت جا نماند.
  روی اسمارت فون‌ها و تبلت‌ها برنامه کاربردی و مفیدی نصب کنید تا درصورت گم‌شدن یا سرقت دستگاه به راحتی اطلاعات محلی که دستگاه شما در آنجا قرار دارد را پیدا کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  1242