شماره ۱۰۷۰ | ۱۳۹۵ دوشنبه ۲ اسفند
صفحه را ببند
گزارش «شهروند» از تیمی که مردمانش عاشقانه آن را حمایت می‌کنند
بوکان، شهری با غصه فوتبال
پیروز قربانی، سرمربی سردار به «شهروند» می‌گوید این تیم دکان شخصی برخی مسئولان شده است

شهروند| داستان تیم‌های پرطرفدار در فوتبال ایران فقط در ماجراهای پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی، سپاهان، ملوان،‌ فولاد خوزستان و چند تیم شناخته شده دیگر خلاصه نمی‌شود. در لیگ دسته دوم فوتبال ایران هم هستند تیم‌هایی که تماشاگران بسیار زیادی را به استادیوم‌ها می‌کشانند. درواقع از تیم‌هایی می‌توان نام برد که تماشاگران آن از بسیاری از تیم‌های کنونی لیگ برتری و لیگ دسته اول هم بیشتر است. یکی از آنها سردار بوکان است که دو سالی می‌شود به‌عنوان یک تیم پرطرفدار و مردمی در فوتبال ایران ظهور کرده است. تیمی که با حل مشکلات مالی و مدیریتی عمده‌اش می‌تواند در سال‌های آینده حرف‌های بسیار زیادی در فوتبال کشور برای گفتن داشته باشد. در دو‌سال گذشته و در شهر بوکان آذربایجان غربی، تیم سردار شور و حال تازه‌ای به مردم این شهر کم‌نام و نشان و غیرصنعتی داده است. تیمی که در بازی‌های خانگی‌اش نه‌تنها تمام 5‌هزار صندلی ورزشگاه خاتم‌الانبیا(ص) بوکان پر می‌شود، بلکه مردم روی تپه‌های کنار زمین مسابقه هم جمع می‌شوند تا بازی‌های تیم محبوب خود را از نزدیک تماشا کنند.
نام داماد امیرکبیر روی تیم
شاید برای خیلی‌ها این سوال وجود داشته باشد که چرا نام «سردار» را برای این تیم انتخاب کرده‌اند؟ در پاسخ به این سوال باید نوشت که عزیزخان مکری، فرمانده کل قوای ایران در حکومت ناصرالدین شاه قاجار از بزرگان تاریخی شهر بوکان بوده است. سردار عزیزخان مکری در حکومت ناصرالدین شاه قاجار، سمت‌های سردار کُل عساکر منصوره، فرماندهی کل قوای ایران، ریاست اداره دارالفنون، وزیر جنگ، آجودان‌باشی و پیشکاری آذربایجان را برعهده داشت. نکته جالب توجه دیگر این است که سردار عزیزخان، داماد میرزا تقی‌خان فراهانی (امیرکبیر) و همچنین از بیگزاد‌گان سرشناس کُرد بود که در اواسط سلطنت محمدشاه قاجار به علت داشتن سواد و خط خوش وارد خدمت به دولت شد. عزیزخان مکری که از کُرد‌های اهل سنت بود بیش از 30‌سال در پست‌های مختلف دولتی فعالیت کرد و از محبوبیت بسیار زیادی بین مردم تبریز و آذربایجان‌غربی برخوردار است تا جایی که نام سردار را برای پرطرفدارترین تیم این استان انتخاب کرده‌اند.
سردار متولد پروژه انتخاباتی رئیس سابق فدراسیون فوتبال
سردار بوکان بدون حضور و موفقیت در لیگ استانی و در راستای پروژه انتخاباتی مدیران سابق فدراسیون فوتبال که سروصدای زیادی هم در رسانه‌ها و برنامه‌های تلویزیونی ایجاد کرده بود، مجوز حضور در مسابقات لیگ دسته دوم کشور را به دست آورد. در آن مقطع علی کفاشیان و مدیریت فدراسیون فوتبال در آستانه انتخابات ریاست‌، اقدام به واگذاری سهمیه تیم‌های لیگ دویی به هیأت‌های فوتبال استان‌ها و شهرستان‌های مختلف فوتبال کشور کرد که با انتقاد شدید رسانه‌ها همراه شد. با این حال سهمیه شهر بوکان در انتخابات مجمع فوتبال استان در‌ سال 1393 توسط شخص علی کفاشیان، رئیس وقت فدراسیون به این شهر و هیأت فوتبال هدیه شد، البته در دو‌سال گذشته اختلافات بسیار زیادی در شهر بوکان بر سر مالکیت تیم وجود داشت.
عقب‌نشینی حامیان مالی
تیم سردار بوکان در نخستین ‌سال حضور خود در لیگ سراسری به ‌هزار زحمت توانست در لیگ باقی بماند. حضور در مسابقات لیگ کشوری برای هر تیمی پرهزینه و بسیار سخت است، به‌ویژه تیم‌هایی که از حمایت پرشور مردم شهر خود برخوردار هستند. این توجه مردمی باعث بالارفتن سطح توقع می‌شود. به همین ترتیب مسئولان بوکان در ابتدای لیگ امسال مجبور شدند با توجه به فشار مردم فکری به حال مشکلات اقتصادی و مدیریتی سردار کنند. در نخستین قدم با توافق صورت گرفته بیم مدیران شورای شهر، اداره ورزش و جوانان، ‌مدیرعامل سابق و هیأت فوتبال تصمیم گرفته شد که مدیریت تیم به شورای شهر واگذار ‌شود. توافق‌های اولیه این بود که شورای شهر علاوه‌ بر هزینه‌های فصل جاری 350‌میلیون تومان بدهی ‌سال گذشته تیم را هم پرداخت کند، اما مشکلات شدید اقتصادی و کمبود نقدینگی شرایطی را فراهم کرد که شورای شهر از پرداخت بدهی‌های مدیران گذشته شانه خالی کند. با توجه به اهمیت موضوع و احتمال بالا رفتن نارضایتی عمومی در سطح شهر بوکان، جلسه‌ای اضطراری در شورای تأمین با هدف حل مشکلات سردار بوکان برگزار و در نهایت مصوب ‌شد شهرداری بوکان با پرداخت 700‌میلیون تومان یک‌سال اسپانسر تیم باشد. با این توافق برای مدتی مشکلات حل شد و سردار هم نتایج بسیار خوبی در لیگ گرفت. اما بحران مالی شهرداری بوکان هم باعث شده که آنها در تزریق پول به باشگاه با مشکل مواجه شوند. اتفاقی که نه‌تنها تأثیر منفی روی نتایج خوب سردار بوکان گذاشته و صدای اعتراض کادرفنی و بازیکنان را درآورده، ‌بلکه با واکنش تند هواداران هم همراه شده است.
سردار فقط یک تیم است، نه باشگاه
سردار بوکان هم مثل بسیاری دیگر از تیم‌های پرطرفدار فوتبال ایران با مشکلات مدیریتی و مالی زیادی دست‌و پنجه نرم می‌کند. نکته قابل تامل این است که سردار صرفا یک تیم فوتبال است و به هیچ عنوان باشگاه رسمی فرهنگی - ورزشی نیست و حتی ساختمان و تشکیلات اداری مستقر در یک ساختمان متعلق به باشگاه را هم ندارد. در واقع سردار حتی باشگاه هم نیست و فقط تیمی است که مردم به شدت آن را دوست دارند. به همین دلیل در ماه‌های گذشته جنجال‌های بسیار زیادی هم به خاطر این ابهامات مدیریتی پیرامون بلیت‌فروشی مسابقات این تیم،‌ بودجه‌های مصوب شده و بدهی‌ها به وجود آمده و آینده مدیریتی این تیم دوست‌‌داشتنی و مردمی در‌ هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.
سردار بوکان، دکان شخصی آقایان!
پیروز قربانی، کاپیتان سابق استقلال در لیگ امسال سرمربیگری سردار بوکان را برعهده داشته است و با وجود مشکلات بسیار توانسته نتایج بسیار خوبی با این تیم بگیرد و شانس صعود به لیگ دسته اول را داشته باشد. با این وجود، بحران‌های شدید مالی و مدیریتی باعث شده که او هم در آستانه ترک سردار قرار بگیرد. پیروز قربانی در گفت‌وگو با «شهروند» درباره مشکلات تیم می‌گوید: «ما توانسته‌ایم نتایج خوبی با سردار بوکان بگیریم، اما این تیم شرایط بسیار بدی دارد که مسأله مالی یکی از آنهاست. من هنوز نمی‌دانم که مدیریت تیم بالاخره دست چه کسی است. یکی دیگر از بزرگترین مشکلات بحث مالکیتی تیم است که افراد زیادی درباره‌اش ادعا دارند! این‌جا تفکرات در اداره تیم فوق‌العاده غیرحرفه‌ای است. سردار بوکان به‌عنوان یک تیم پرطرفدار، تبدیل به یک دکان شده است که خیلی‌ها آن‌جا را به تجارتخانه شخصی خود تبدیل کرده‌اند! به جای تیم فوتبال مردمی به شکل یک مغازه و منبع درآمد شخصی به آن نگاه می‌کنند و مدام در تلاش برای سهم‌خواهی از تیمی هستند که جز مردم و بازیکنان چیز دیگری ندارد! با این وضع هیچ چیزی در این‌جا درست نخواهد شد. من صددرصد در پایان فصل از سردار جدا خواهم  شد و امکان ندارد که به کارم ادامه بدهم. وقتی هم که بروم آقایان خواهند فهمید که دیگر این نتایج با وضعیتی که دارند تکرار نخواهد شد. ما باید برویم تا آقایان بفهمند نمی‌توانند هر کسی را به این تیم بیاورند که بدون چشمداشت برای این تیم کار کند!»
قربانی: موضع مردم مهم است
درباره نگاه مردم بوکان به مقوله فوتبال، استقبال 8 هزارنفری آنها از بازی‌های خانگی تیم و پیگیری اخبار روزنامه بوکان در سایت‌ها و کانال اطلاع‌رسانی رسمی باشگاه به خوبی همه چیز را نشان می‌دهد. پیروز قربانی درباره میزان علاقه مردم به تیم سردار می‌گوید: «این‌جا مردم به جز تیم سردار بوکان هیچ دلخوشی دیگری ندارند. تنها پدیده‌ای که مردم به صورت مشترک به شدت آن را دوست دارند همین فوتبال و تیم شهرشان است. شما باید به این‌جا بیایید تا از نزدیک ببینید که از افراد کم سن و‌ سال گرفته تا سن‌بالا برای تماشای بازی سردار به ورزشگاه می‌آیند، اما متأسفانه مسئولان هیچ کاری برای این تیم انجام نمی‌دهند و شرایط واقعا سخت و غیرقابل تحمل است. من با توجه به عدم وجود نگرش حرفه‌ای آینده بدی را در انتظار سردار بوکان می‌بینم.»

دیدگاه‌های دیگران

م
محمد |
مخالف 0 - 3 موافق
باسلام از اینکه موضوع تیم مردمی سردار بوکان (سردار کردستان) پرداختید بی نهایت سپاسگزارم. آرزوی موفقیت بیشتر تیم محبوب سردار رو داریم.
ک
کوروش |
مخالف 0 - 3 موافق
مشکلات زیادی دارد. امیدوارم مسئولین و کسانی که از سراسر ایران می خواهند به این تیم مردمی کمک کنند به این شهر بیایند و این تیم را نجات دهند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  556