رسانه فرهنگ خدمت داوطلبانه ایرانیان
شماره ۱۰۳۷ | ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
صفحه را ببند
لوح تقدیر
بهترین غرفه
در ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام تأکید شد
تعهد ایران و 1+5 بر ادامه اجرای کامل و موثر برجام

شهروند|  نشست ششم کمیسیون مشترک برجام که در وین برگزار شده بود، با صدور یک بیانیه در دفاع از اجرای کامل برجام به کار خود پایان داد.  
در ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام، نمایندگان ایران و گروه 1+5 حضور داشتند. این نشست به ریاست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر خارجه ایران و هلگا اشمیت، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در پی نامه ظریف به موگرینی درخصوص تمدید قانون آیسا در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار شد.  در پایان این نشست که سه ساعت و نیم به طول انجامید، بیانیه‌ای مطبوعاتی صادر شد.  
در این بیانیه آمده است: «کمیسیون مشترک مشخصا به منظور بررسی نگرانی‌های مطروحه از سوی ایران طی نامه مورخ 16 دسامبر جناب آقای ظریف، وزیر امور خارجه ایران خطاب به خانم موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا، به‌عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک، تشکیل شد. طبق درخواست ایران، قبل از نشست کمیسیون مشترک یک نشست گروه کاری رفع تحریم‌ها نیز در سطح کارشناسی تشکیل شد. کلیه طرف‌های برجام مجددا بر تعهد قاطع خود به تداوم اجرای کامل و موثر برجام تصریح کردند. کمیسیون مشترک ضمن تأکید مجدد بر اهمیت تعهدات مرتبط با رفع تحریم‌ها وفق برجام، به‌ویژه در ارتباط با قانون آیسا، تضمین‌های ارایه شده توسط ایالات متحده را مبنی بر این‌که تمدید قانون تحریم‌های ایران به هیچ عنوان تاثیری بر فرآیند رفع تحریم‌هایی که ایران طبق برجام از آنها بهره‌مند می‌شود، نداشته و به هیچ روی محدودیتی برای شرکت‌ها از حیث انجام مراودات بازرگانی با ایران ایجاد نخواهد کرد، مورد توجه قرار داد. کمیسیون مشترک همچنین تعهدات طرف‌های برجام مبنی بر رفع تحریم‌ها به صورت مستمر به‌ویژه طبق بند 21 برجام را مجددا مورد تأکید قرار داد.»  
در نشست کمیسیون مشترک علاوه بر بررسی گزارش ارایه شده توسط کارگروه کارشناسی،‌ نمایندگان ایران ضمن ارایه شرحی از بدعهدی‌های آمریکا در یک‌سال اخیر، با ارایه مستندات حقوقی تمدید قانون آیسا را مغایر با تعهدات آمریکا در قالب برجام دانستند. در ادامه، هیأت آمریکایی با تأکید مجدد بر پایبندی کامل این کشور به برجام، ضمن اشاره به عدم امضای این مصوبه از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا به‌عنوان یک تصمیم مهم سیاسی و برشمردن یک سلسله از اقدامات حقوقی و اجرایی که از سوی دولت این کشور برای بی‌اثر کردن قانون آیسا صورت گرفته است، عنوان کرد که با اقدامات انجام شده، هیچ تأثیر عملی بر قانون مزبور مترتب نبوده و لذا نفس تصویب این قانون در کنگره آمریکا مشکلی برای تعهدات برجامی این کشور ایجاد نمی‌کند.  
در ادامه نشست، نمایندگان سایر دولت‌های عضو کمیسیون با جدی قلمداد کردن نگرانی ایران، خواستار اقدامات آمریکا در جهت بلااثر ماندن این قانون و شفاف‌سازی کامل در این زمینه شدند، به‌گونه‌ای که هیچ ابهامی نسبت به این‌که این قانون اثری بر تجارت و همکاری با ایران ندارد، باقی نماند. در ادامه جلسه همه کشورها بر تعهد کامل خود به برجام، و ضرورت پرهیز از اقداماتی که به اجرای موثر و جامع برجام در بخش لغو تحریم‌ها لطمه وارد آورد، تأکید و بر ضرورت بی‌اثر ماندن قانون آیسا و نیز سایر قوانینی که به موجب برجام اجرای آنها باید متوقف باشد، پافشاری کردند. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  73