رسانه فرهنگ خدمت داوطلبانه ایرانیان
شماره ۱۰۳۷ | ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
صفحه را ببند
لوح تقدیر
بهترین غرفه
مدیرعامل هلال خوزستان:
زیربنای فعالیت هلال، آموزش همگانی است

شهروند|  مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان اظهار کرد:   وجود ضریب خطر 8 از 10 و آمادگی 3 و 9دهم ‌درصد در کشور نشان می‌دهد مردم ما از آمادگی لازم برخوردار نیستند و نیاز به آموزش جدی در حوزه‌های همگانی دارند. دکتر علی خدادادی روز گذشته در نشست شورای راهبردی آموزش و پژوهش جمعیت با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس کسانی را داشتیم که به خاطر این مرز و بوم توانستند یک جنگ تحمیلی را به مدت 8‌سال اداره کنند. کارهای بزرگی انجام دادند. با تمام دنیا درگیر شدند تا به تمامیت ارضی ما خدشه وارد نشود و امروز امنیت و آسایش پایدار این کشور مرهون این عزیزان است. وی افزود: اولویت نخست ما در جمعیت هلال‌احمر خوزستان با امداد و نجات است و پس از آن آموزش‌های همگانی و تخصصی بسیار حایز اهمیت است.
هلال برای توانمندسازی و مقابله با آسیب‌ها، نقشی اساسی ایفا می‌کند
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: جمعیت هلال‌احمر با توجه به وسعت فعالیت و تلاشی که در حوزه‌های مختلف اجتماعی دارد، برای توانمندسازی و مقابله با آسیب‌ها، نقشی اساسی را ایفا می‌کند و زیربنای همه فعالیت‌های هلال‌احمر را آموزش‌های همگانی و تخصصی تشکیل می‌دهد. خدادادی افزود: با تشکیل معاونت آموزش، پژوهش و فناوری نگاهی نوین و آکادمیک بر هلال‌احمر حاکم شده که براساس فعالیت‌های آموزشی که پژوهش‌محور باشد، برنامه‌هایش تنظیم خواهد شد. وی با بیان این‌که با تدوین برنامه پنج‌ساله جمعیت هلال‌احمر نگاه آموزش و پژوهش‌محور در این نهاد خدمت‌رسان حاکم می‌شود، تصریح کرد: این برنامه می‌تواند جمعیت را به پویایی و مولد بودن برساند که هلال‌احمر خوزستان نیز به تبع این برنامه با کمک اعضای هیأت علمی دانشگاه فعالیت‌های خود را اصلاح کرده و به پیش خواهد برد.
مردم ما از آمادگی لازم برخوردار نیستند
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان اظهار کرد: وظیفه ذاتی هلال‌احمر در وهله نخست، امداد و نجات است و تمام فعالیت‌های دیگر جمعیت باید براساس همین حوزه تنظیم شود. با توجه به شرایطی که در کشور درخصوص حوادث وجود دارد، باید فعالیت‌های آموزش همگانی را به صورت جدی پیگیری کرد. خدادادی بیان کرد: وجود ضریب خطر 8 از 10 و آمادگی 3/9‌درصد در کشور نشان می‌دهد مردم ما از آمادگی لازم برخوردار نیستند و نیاز به آموزش جدی در حوزه‌های همگانی دارند. وی همچنین افزود: در حوزه‌های دیگر نیز آمار قابل دفاعی نداریم؛ مثلا در بیماری‌های غیرواگیر و آلودگی‌های آب و هوا مشکلات جدی داریم که در این راستا هم فعالیت‌های دقیق انجام نشده است. مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: در حوزه آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد و مسائل دیگری که در جامعه وجود دارد خیلی نمی‌توانیم از حرکت‌ها و فعالیت‌هایی که تاکنون انجام شده است، دفاع کنیم. از سوی دیگر فضای مجازی که به‌صورت افسارگسیخته آسیب‌های دیگر از قبیل طلاق و مشکلات روحی و روانی را تشدید می‌کند نیز به‌عنوان یک آسیب نوظهور محسوب می‌شود که باید برای مهار آن فکری اساسی کرد.
ضرورت ایجاد آمادگی در آحاد جامعه
عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با اشاره به بحث ریزگرد‌ها به‌عنوان یکی از مشکلات جدی خوزستان تصریح کرد: ما هنوز به یک جمع‌بندی کلی برای خودمراقبتی و افزایش توان مقابله با بیماری‌های مربوط و فوریت‌های پزشکی و اولیه درخصوص ریزگرد‌ها و ذرات معلق نرسیده‌ایم و برای رسیدن به نقطه مطلوب باید تلاش جدی صورت گیرد. خدادادی با تأکید بر ضرورت ایجاد آمادگی در آحاد جامعه درخصوص مواجهه با بلایای طبیعی و انسان‌ساخت گفت: امیدواریم با پیگیری و اجرای برنامه ملی خادم بتوانیم برای تحقق شعار اصلی و نوین جمعیت هلال‌احمر یعنی «خانواده آماده، جامعه آماده» یا «انسان آگاه، انسان آماده» گام برداریم که مستلزم فعالیت‌های همه‌جانبه به‌خصوص توسل به فضاهای آکادمیک استان و استمداد از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌هاست. وی با اشاره به وجود دومیلیون جوان در استان خوزستان به‌عنوان هدفی مناسب در راستای پیاده‌سازی برنامه‌های آموزش همگانی افزود: آموزش‌ها باید به‌صورت ساده و در راستای فرهنگ‌سازی مناسب آغاز شود که درحال حاضر با توجه به وجود پدیده‌های شوم در جامعه باید فعالیت در حوزه پیش‌دبستانی و دبستانی متمرکز شود. مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان تصریح کرد: اگر آموزش‌ها را در حوزه پیش‌دبستانی و دبستان متمرکز کنیم شاید بتوانیم در سال‌های آینده بسیاری از مشکلات کنونی را نداشته باشیم.
ضرورت تدوین برنامه عملیاتی یک‌ساله
 خدادادی به ضرورت تدوین برنامه عملیاتی یک‌ساله برای ارتقای سطح آمادگی خانواده‌های خوزستانی در برابر مخاطرات تأکید کرد و گفت:   یکی از طرح‌های بسیار مهم در راستای ایجاد جامعه آماده طرح ملی دادرس است که با هدف تربیت دانش‌آموزان آماده در شرایط سخت صورت می‌گیرد. وی اظهار کرد: با ارتقای کیفی و کمی دانش‌آموزان آماده در شرایط سخت و اجرای صحیح طرح دادرس، کاری اساسی صورت می‌گیرد که مستلزم همکاری، هم‌افزایی و همگرایی مدیران و همکاران آموزش و پرورش و هلال‌احمر خوزستان خواهد بود؛ هرچند این علاقه‌مندی و پشتکار وجود داشته و دارد و با نگاه وسیعی که در مدیرکل آموزش و پرورش و معاونان ایشان و البته همه مشکلات موجود از قبیل کمبود منابع مالی وجود دارد، می‌توان به آینده طرح دادرس خوشبین بود. رئیس کارگروه امداد و نجات و آموزش همگانی مدیریت بحران استان بیان کرد: افق ترسیم‌شده پیش روی جمعیت هلال‌احمر خوزستان، افقی است با فعالیت‌های آموزشی، پژوهش‌محور در حوزه‌های مختلف جمعیت و اگر بتوانیم الگوی مناسبی را در استان معرفی کنیم و با همکاری‌های بین بخشی تیمی قوی و مجرب را به‌عنوان نیروهای آموزشی در حوزه امداد و نجات با تخصص کافی ایجاد کنیم، بی‌شک در راستای پیشبرد اهداف جمعیت مفید خواهد بود.
در نشست شورای راهبردی آموزش و پژوهش جمعیت هلال‌احمر خوزستان که با حضور نخبگان و فرهیختگان و اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌های استان برگزار شد، راهکار‌ها و راهبردهای جدید آموزش‌های همگانی و تخصصی مواجهه با حوادث به بحث و بررسی گذاشته شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  81