رسانه فرهنگ خدمت داوطلبانه ایرانیان
شماره ۱۰۳۷ | ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي
صفحه را ببند
لوح تقدیر
بهترین غرفه
آگاه‌سازی به حقوق موجود به جای تأسیس دادگاه موازی

|   احمدرضا اسعدی‌نژاد   |   وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه |

در خصوص پیشنهاد تأسیس دادگاه ویژه زنان نکاتی در خور
 توجه است:  
۱- برای ایجاد دادگاه ویژه، ابتدا باید مشخص شود که «دادگاه اختصاصی» مد نظر است یا «دادگاه تخصصی»؟ چرا که ماهیت این دو متفاوت است؛ دادگاه اختصاصی تنها صلاحیت رسیدگی به دعاوی معینی را دارد و خارج از آن موارد اجازه رسیدگی به سایر دعاوی را ندارد مانند دادگاه انقلاب؛ اما دادگاه تخصصی یکی از شعبات دادگاه عمومی است که به ‌طور تخصصی به دعاوی خاصی رسیدگی می‌کند اما ممکن است دعاوی دیگر هم به آن ارجاع شود مثل دادگاه خانواده.
۲- پرسش دیگر اینکه، دادگاه زنان قرار است به چه دعاوی‌ای رسیدگی کند؟ در حال حاضر دادگاه‌های خانواده وجود دارند  که با تصویب قانون حمایت خانواده جدید،  موارد حمایتی زنان بسیار پررنگ و قابل توجه شده است. پرسش این است که با وجود چنین مرجعی، آیا باز هم نیاز به تشکیل دادگاهی موازی احساس می‌شود؟
همچنین در خصوصی دعاوی دیگر آیا منظور این است که اگر به‌طور مثال دعوای مالی را یک خانمی مطرح کند، باید به دادگاه زنان برود و اگر همان دعوا را یک مرد مطرح کند، در دادگاهی دیگر رسیدگی شود؟! قطعا اگر چنین چیزی مد نظر طراحان این دادگاه باشد، منجر به تبعیضی بلاوجه خواهد شد.
۳- اینکه گفته شده فضای دادگاه مردانه است، چندان منطقی به نظر نمی‌آید چرا که اکنون بیشتر دعاوی توسط وکیل (فارغ از جنسیت او و موکلش) مطرح می‌شود. اصولی هم همین است که افراد عادی از طرح دعاوی بدون استفاده از وکیل خودداری کنند. همچنین قاضی فردی عادل است که بر اساس قانون قضاوت می‌کند نه براساس جنسیت و مسائل دیگر.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  311