شماره ۱۰۳۲ | ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۶ دي
صفحه را ببند
خبر

معاون وزیر بهداشت:  سانسور محتوای نشریات دانشجویی ممنوع است
شهروند| معاون دانشجویی وزارت بهداشت در نامه‌ای به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی اعلام کرد که براساس ضوابط، هرگونه نظارت پیش از چاپ و انتشار، کنترل یا سانسور محتوای نشریات قبل از توزیع، تحت هر عنوانی و توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی ممنوع است.
«محمدرضا فراهانی» در این نامه که پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور آن ‌را منتشر کرده، یادآور شده است: «کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه تنها نهاد رسیدگی‌کننده به امور نشریات است و سایر نهادها همچون کمیته انضباطی حق ورود بدوی به مسائل مربوط به نشریات را ندارند. رسیدگی‌های کمیته ناظر نیز باید صرفا در چارچوب مقررات مربوطه باشد.» در ادامه این نامه آمده است: «وفق ماده ۲۷ دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر بر نشریات دانشگاهی، هرگونه نظارت پیش از چاپ و انتشار و کنترل یا سانسور محتوای نشریات قبل از توزیع، تحت هر عنوانی و توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی ممنوع است. از این‌رو، تأکید می‌شود که نمی‌توان مدیر مسئول نشریه یا سایر دست‌اندرکاران نشریه را به هر عنوان یا دلیلی، مجبور به اضافه یا حذف کردن تمام یا بخشی از یک مطلب یا تصویر و ... کرد.» مطابق گفته‌های برخی فعالان نشریات دانشجویی، مسئولان دانشگاه‌ها حمایت مالی از نشریات را منوط به اعمال نظارت پیش از انتشار می‌دانند که در نامه معاون دانشجویی وزارت بهداشت، این موضوع غیرقانونی اعلام شده است: «حمایت مالی از نشریات دانشجویی مستندا به ماده ۲۸ دستورالعمل و تبصره آن ازجمله وظایف معاونت فرهنگی دانشگاه بوده و لذا نمی‌توان حمایت مالی از نشریه را به کنترل، سانسور و اعمال نظارت پیش از چاپ منوط کرد. بدیهی است کمیته ناظر بعد از توزیع نشریات موظف است در صورت ارتکاب تخلف در نشریه‌ای و اعلام شکایت یا تخلف عمومی، وفق دستورالعمل اجرایی و شیوه‌نامه استفاده از فرم‌ها به موضوع رسیدگی و حکم مقتضی صادر کند.»

13 سال حبس برای متخلفان پارک ملی قمیشلو
ایلنا|  دو متخلف شکار و صید پارک ملی و پناهگاه حیات‌وحش قمیشلو درمجموع به ۱۳‌سال حبس تعزیری محکوم شدند. رئیس اداره پارک ملی و پناهگاه حیات‌وحش قمیشلو دراین‌باره گفت: «این دومتخلف با حکم دادگاه به اتهام شروع به قتل مأموران حفاظت محیط‌زیست، تمرد، نگهداری اسلحه قاچاق، تخریب اموال دولتی و شروع به شکار درمجموع به ۱۳‌سال حبس تعزیری محکوم شدند.» مرتضی جوهری ادامه داد: «متهم ردیف اول به ۱۲‌سال حبس تعزیری و دو‌میلیون تومان جریمه نقدی و متهم ردیف دوم نیز به یک‌سال حبس تعزیری و دو‌میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.» به گفته او، این دو متهم‌ سال گذشته درپارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو قبل از اقدام به شکار درتیراندازی به مأموران حفاظت محیط‌زیست متواری شدند که پس از مدتی شناسایی و دستگیر شدند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  257