رسانه فرهنگ خدمت داوطلبانه ایرانیان
شماره ۹۵۴ | ۱۳۹۵ دوشنبه ۵ مهر
صفحه را ببند
لوح تقدیر
بهترین غرفه
با حضور هنرمندان سینما و تئاتر در نیمه‌دوم شهریور
آغاز اجرای آرمان‌های توسعه پایدار سازمان ملل در ایران

شهروند| نشست خبری تشریح برنامه‌های اجرای آرمان‌های توسعه پایدار با همکاری هنرمندان و سینماگران سه‌شنبه ۲۳شهریور در دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد.
ماریو دوتسکو (رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران) طی سخنانی گفت: اجرای برنامه آرمان‌های توسعه پایدار یک کار داوطلبانه است و همزمان با افتتاح هفتادودومین نشست مجمع جهانی ملل متحد در ایران آغاز شده است.
وی ادامه داد: ‌سال گذشته ۱۹۳ کشور ازجمله ایران یک سند مهم را به‌عنوان سند اصلی امضا کردند که براساس آن کشورها هفت آرمان را پیگیری می‌کنند تا جهان را بهتر کنیم. حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نیز طی سخنانی در مجمع سازمان ملل بر عمل به این آرمان‌ها تأکید کرد.
گری لوئیس (مدیر هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد در تهران) نیز با اشاره به این 17 آرمان گفت: در سال‌های گذشته شرایط زمین هر روز بدتر شده است. ما هم‌اکنون 5میلیارد نفر جمعیت روی زمین داریم که این میزان تا ۳۰‌سال آینده به هفت‌و‌نیم‌میلیارد نفر می‌رسد اما منابع طبیعی روز‌به‌روز کاهش ‌یافته و افزایش نیافته است.
وی ادامه داد: امروز خوشبختانه به مرحله‌ای رسیده‌ایم که دیگر کورکورانه به آینده نگاه نمی‌کنیم و با برنامه‌ریزی جلو می‌رویم. از ‌سال گذشته با تصویب آرمان‌های توسعه پایدار در ۱۷اصل و ۱۶۹هدف به دنبال بهتر کردن زمین برای زندگی هستیم.
وی با اشاره به جزییات برنامه آرمان‌های توسعه پایدار افزود:   نبود فقر، به صفررساندن گرسنگی، سلامت مطلوب و رفاه اجتماعی، آموزش با کیفیت، برابری جنسیتی، گسترش آب سالم و تأسیسات بهداشتی، انرژی پاک و قابل دسترسی، شغل شرافتمندانه و رشد اقتصادی، صنعت، نوآوری و زیرساخت، کاهش نابرابری‌ها، توجه به شهرها و جوامع پایدار، تولید و مصرف مسئولانه، اقدام برای اقلیم، توجه به زندگی زیرآب، توجه به زندگی روی زمین، برقراری صلح، عدالت و نهادهای توانمند و مشارکت برای رسیدن به آرمان‌ها، ۱۷آرمانی هستند که کشورهای عضو سازمان ملل متعهد به انجام آن از‌ سال ۲۰۱۷ الی ۲۰۳۰ شده‌اند.
مدیر هماهنگ‌کننده سازمان ملل در تهران به بخشی از ۱۶۹هدف این برنامه‌ها اشاره کرد و افزود: محافظت از تمامی اعضای جامعه در برابر بیکاری و دسترسی آنان به خدمات حمایتی و مراقبت پزشکی، کاهش شمار مرگ مادران و نوزادان هنگام زایمان، کاهش ابتلا به بیماری‌هایی همچون ایدز، هپاتیت و امراض ناشی از آب آلوده، کاهش مرگ‌و‌میرها ناشی از تصادفات جاده‌ای، مواد شیمیایی خطرناک و آب‌وهوای آلوده، پیشگیری از فقر، گرسنگی، خشکسالی، سیل، به وجودآوردن فرصت‌های برابر آموزشی برای زنان، مردان، جوانان و افراد دارای معلولیت، حذف همه‌گونه تبعیض و خشونت علیه زنان و دختران، مبارزه با قاچاق زنان و دختران، به رسمیت شناختن کار زنان در منزل، به‌وجود‌آوردن فرصت‌های برابر شغلی برای زنان و دختران در جامعه، همچنین اصلاح قوانین و سیاست‌ها با هدف دسترسی، مالکیت و نظارت بر دارایی، اموال، ارث و منابع طبیعی، دسترسی همگان به آب سالم، تأسیسات بهداشتی و انرژی مقرون‌به‌صرفه و پاک، توجه به منابع تجدیدناپذیر، ایجاد فرصت برای کار ایمن، خلاق، شرافتمندانه و کاهش شمار جوانان بیکار از طریق افزایش آموزش، جلوگیری از کار اجباری کودکان، گسترش اینترنت، فناوری‌های جدید و توجه به تکنولوژی‌های زیرساخت و صنعت، تصویب قوانین و برنامه‌های اجتماعی با هدف حمایت از افراد محروم و آسیب‌پذیر و جلوگیری از ترک کشور توسط آنها، دسترسی همگان به مسکن، حمل‌ونقل، خدمات اولیه و نظارت بر مدیریت خدمات شهری، کیفیت هوا، جمع‌آوری زباله، کاهش اسراف مواد غذایی و ارایه راهکارهای مناسب ، اجرای برنامه‌ها برای بازیابی مواد غذایی و ضایعات، مبارزه با ماهیگیری و صید غیرقانونی و بیش از اندازه و توجه به دریا و منابع دریایی، حفاظت از صخره‌ها، جنگل‌ها، زیست‌بوم‌ها و گونه‌های در معرض خطر و انقراض، مبارزه با شکار و قاچاق کنترل نشده، مبارزه با آزار، بهره‌کشی، قاچاق و خشونت و شکنجه علیه کودکان و زنان، مورد مشورت قراردادن شهروندان در تصمیم‌های حکومت درباره کودکان و بزرگسالان، دسترسی آزاد برای همگان و تقویت نهادها برای مبارزه و جلوگیری از خشونت، تروریسم و جرم، ازجمله اهداف آرمان‌های توسعه پایدار است.
وی ادامه داد: سازمان ملل متحد در کنار دولت ایران است تا به این آرمان‌ها دست پیدا کند اما این مسئولیت فقط برعهده دولت و سازمان ملل نیست. هرچند دولت ایران گام‌های بزرگی در این راه برداشته است. دولت ایران متعهد شده تولید گازهای گلخانه‌ای را 4‌درصد کاهش دهد و در بحث تصویب قوانینی که برابری جنسیتی را تقویت می‌کنند نیز گام‌های اساسی بردارد.
گری‌لوئیس ادامه داد: ما به همکاری دولت ایران در این بخش بسیار امیدواریم، زیرا در برنامه ششم توسعه ۲۰ ماده گنجانده شده که این 20 ماده به‌صورت مستقیم با آرمان‌های توسعه پایدار ارتباط دارد.
معاون هماهنگ‌کننده سازمان ملل در پاسخ به سوال ایلنا درباره این‌که دستیابی به بسیاری از این اهداف نیاز به تکنولوژی‌های روز و کمک‌‌های مالی دارد، آیا سازمان ملل ایران را در این راه کمک مالی خواهد کرد یا خیر، گفت: سازمان ملل در کنار تمامی کشورهاست تا این آرمان‌ها تحقق یابد و به اهداف دست پیدا کنیم. ایران جزو کشورهایی است که توسعه نیروی انسانی بالایی دارد و نیاز به کمک مالی زیادی ندارد، بلکه آنچه دولت ایران از ما خواسته اطلاعات و دانش است و ما براساس این خواسته به دولت ایران کمک می‌کنیم.
وی ادامه داد: قرار است ما در بحث محیط‌زیست، سلامت، اقتصاد مقاومتی و کنترل موادمخدر کمک‌های خوبی به ایران داشته باشیم و اطلاعات و دانش روز را در این چهار مورد در اختیار ایران قرار می‌دهیم. ایران در رسیدن به اهداف توسعه هزاره گام‌های خوبی برداشته اما همچنان در مواردی همچون برابری جنسیتی، شغل و حقوق کودکان با چالش‌های مهمی روبه‌رو است.
وی ادامه داد: از ‌سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی با برنامه‌هایی که در ایران اجرا شده امید به زندگی، آموزش و درآمد سرانه افزایش پیدا کرده اما همچنان بخش‌های زیادی وجود دارد که باید در آنها رشد صورت بگیرد. به همین دلیل ما با کمیته ایرانی دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار که ریاست آن را معصومه ابتکار برعهده دارد؛ درحال مذاکره هستیم تا بتوانیم به راهکارهای مناسب برای رسیدن به این آرمان‌ها دست یابیم.
گری لوئیس در پاسخ به سوالی پیرامون کمک‌های سازمان ملل برای دریاچه ارومیه گفت: ما این مسأله را پیگیری می‌کنیم و به‌دنبال نجات دریاچه ارومیه هستیم. دو نهاد در سازمان ملل به صورت جدی با همکاری دولت ایران پیگیر این مسأله هستند و به دنبال آن هستیم که با آموزش و قانع کردن کشاورزان به سمت مصرف بهینه آب این دریاچه و زنده‌کردن دوباره آن حرکت کنیم. وی ادامه داد: یک‌سوم از آب دریاچه ارومیه به آن بازگشته است و افزایش پیدا کرده اما حداقل ۲۰‌سال زمان می‌برد تا آب دریاچه ارومیه به شکل سابق بازگردد. همچنین با سازمان مراتع و جنگلداری ایران همکاری‌های خوبی داریم و با آموزش همچنین کمک مالی هرچند اندک تلاش داریم جنگل‌ها و مراتع را حفظ کنیم.
مهیار جوادی‌فر (مدیر اجرایی برنامه) هم گفت: قرار است در این برنامه هنرمندان مشارکت گسترده‌ای در اجرای آرمان‌های توسعه پایدار ایفا کرده و هرکدام از هنرمندان به مدت دو دقیقه در مورد اهمیت این آرمان‌ها صحبت کنند. فیلمی نیز در مدت زمان نیم‌ساعت الی ۴۰دقیقه با هدف ترغیب مردم به مشارکت در دستیابی به این آرمان‌ها ساخته می‌شود و در سازمان ملل به نمایش درمی‌آید.
کوروش تهامی (یکی از هنرمندانی که در اجرای این طرح مشارکت دارد) نیز گفت: همه ما باید تلاش کنیم تا جامعه بهتری داشته باشیم. امروز همه ما از من که در کار هنری فعالیت می‌کنم و اندک مقبولیتی دارم تا دیگران باید از راه‌های مختلف همچون صفحات اجتماعی و رسانه‌ها تلاش کنیم تا به یک جامعه و زمین بهتر برسیم.
وی ادامه داد: قطعا این تلاش‌ها بدون همکاری رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها و خبرنگاران امکانپذیر نیست.
کمند امیرسلیمانی نیز طی سخنانی گفت: هنرمندان همیشه در ترویج کارهای خیر و گسترش فرهنگ بدون هیچ چشم‌داشتی حضور داشتند و امروز نیز نخستین گام را در جهت توسعه پایدار برداشتیم. به‌نظر من توجه به آموزش و بالابردن کیفیت آن بسیار مهم است، زیرا اگر آموزش به خوبی صورت بگیرد می‌توانیم شاهد رفتارهای مثبتی در سایر نقش‌ها باشیم.
وی ادامه داد: توجه به زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست، اقشار آسیب‌پذیر و خانواده‌ها بسیار مهم است و اگر می‌خواهیم به یک جامعه پایدار و رو‌به‌رشد برسیم باید به خانواده‌ها توجه جدی بکنیم.
در این برنامه علاوه بر کمند امیرسلیمانی، بهاره رهنما و کوروش تهامی که در جلسه حضور داشتند؛ محمود عزیزی نیز به‌عنوان بازیگر همکاری خود را اعلام کرد و پیام تصویری وی پخش شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  217