شماره ۲۰۹۳ | ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۷ مهر
صفحه را ببند
پارالمپیکی‌ها به بهانه کرونا فراموش نشوند!
از روز اول شیوع ویروس کرونا تاکنون هیچ ورزشکار پارالمپیکی در ایران مجوز تمرین نداشته!

[شهروند] با اینکه برنامه‌ریزی برای ورزشکاران المپیکی حتی در روزهای کرونایی هم ادامه‌دار بود، پارالمپیکی‌ها کاملا فراموش شده‌اند.
چند هفته‌ای است که مسئولان کمیته برگزاری المپیک توکیو و همچنین کمیته بین‌المللی المپیک از قطعی‌شدن برگزاری المپیک در تابستان 2021 خبر می‌دهند. در واقع این‌طور اعلام‌شده که چه واکسن کرونا کشف شود و چه نشود، المپیک توکیو با یک سال تعویق برگزار می‌شود. این به معنای قطعی‌شدن برگزاری پارالمپیک هم هست؛ رویدادی که چند روز بعد از پایان المپیک برای رقابت در بالاترین سطح بین ورزشکاران معلول برپامی‌شود.
فدراسیون‌های المپیکی و کمیته ملی المپیک در ماه‌های اخیر تمامی برنامه‌ریزی‌های لازم را برای پیگیری تمرینات و اردوهای ورزشکاران المپیکی به ویژه آن 50 نفری که دارای سهمیه هستند، انجام داده‌اند. اردوی خیلی از تیم‌های ملی استارت خورده و همه برای موفقیت در المپیک توکیو خیز برداشته‌اند.
اما در این میان گویا مسئولان ورزش کشور، ورزشکاران پارالمپیکی را فراموش کرده‌اند. در ماه‌های اخیر اردوی همه تیم‌های ملی در بخش پارالمپیک تعطیل بوده، همچنین برنامه‌ریزی خاصی با هدف حضور در پارالمپیک توکیو در سال2021 انجام نشده است.
هادی رضایی، سرپرست کاروان ایران در پارالمپیک توکیو هم در مصاحبه اخیر خود طوری صحبت کرده که گویا احتمال حضورنداشتن ایران در پارالمپیک هم وجود دارد. او در بخشی از این مصاحبه می‌گوید: «تکلیف ما هنوز مشخص نیست. اگر مبنای ورزش ایران حضور در پارالمپیک توکیو است، باید با کرونا و موضوعات مرتبط با آن بسازیم و در حین رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، تمرینات‌مان را شروع کنیم.»
به نظر می‌رسد مشکل اصلی کمیته ملی پارالمپیک هم صادرنشدن مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا برای فعالیت ورزشکاران پارالمپیکی است. به هر حال با وجود شرایط متفاوت ورزشکاران پارالمپیکی باید امکانات برای تمرینات آنها در روزهای کرونایی هم فراهم شود.
رضایی با گلایه از این مسأله گفته: «سه ماه است که درخواست برگزاری اردو به صورت قرنطینه یا با حضور حداقلی افراد را داده‌ام. در کل پیشنهادهای مختلفی در نظر گرفته شده تا با عمل به آنها بتوانیم تمرینات را شروع کنیم. کمیته ملی پارالمپیک و فدراسیون جانبازان و معلولان هم موضوع را به ستاد مبارزه با کرونا در ورزش اعلام کرده‌اند، اما هنوز مجوز تمرین را نگرفته‌ایم. وضعیت دیگر کشورها را رصد می‌کنیم. رقیبان درجه یک ما مانند برزیل، بوسنی، مصر و روسیه چند ماهی است که تمرینات‌شان را آغاز کرده‌اند، اما ما هنوز مجوز نداریم. نمی‌دانم با این شرایط چطور می‌خواهیم در بازی‌های توکیو شرکت کنیم.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  91