شماره ۱۹۱۱ | ۱۳۹۸ شنبه ۲۶ بهمن
صفحه را ببند
میز خبر

معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد: آماده‌شدن یک بخش عفونی ایزوله در هر بیمارستان برای بیماران احتمالی کرونا
[شهروند] معاون درمان وزارت بهداشت از آماده‌شدن یک بخش عفونی ایزوله در هر بیمارستان برای بیماران احتمالی کرونا خبر داد. «قاسم جان‌بابائی» در این‌باره گفت: «وزارت بهداشت به تمام بیمارستان‌های کشور ابلاغ کرده که یک اتاق از اورژانس خود را برای بیماران مشکوک به کرونا در دوران ایزوله آماده کنند و هر دانشگاه مکلف است یک بخش عفونی ایزوله‌شده برای بیماران احتمالی کرونا آماده کند.» او با بیان اینکه هم‌اکنون در اکثر استان‌‌ها و بیمارستان‌ها این آمادگی حاصل شده است، گفت: «در تمام دانشگاه‌ها، یک‌نفر متخصص عفونی، مسئول رصد مداوم بیماری در منطقه و آموزش پرسنل است. کنترل محیط در حدود وظایف معاونت بهداشت با همکاری معاونت درمان است. آموزش‌ها با کنترل این دونهاد انجام شده است. ما روزانه با دانشجویان پزشکی و بیمارستان‌‌های مناطق کشور ارتباط داریم، تا آخرین آمارهای موارد شک‌برانگیز را در کنترل داشته باشیم. با دستور وزیر بهداشت، ماسک‌های معمولی و ماسک‌های N۹۷ و کلیه وسایل با ایمنی بالا در مراکز توزیع شده است. با این هدف که اگر موردی از ابتلا داشته باشیم، بتوانیم با آمادگی کامل ورود کنیم.»


تعیین تکلیف پارکینگ پلاسکو در کمیسیون ماده ۵
[شهروند] معاون شهرسازی شهرداری تهران از بررسی موضوع پارکینگ ساختمان جدید پلاسکو در جلسه کمیسیون ماده ۵ خبر داد. عبدالرضا گلپایگانی درباره آخرین توافقات با بنیاد مستضعفان برای ساخت ساختمان پلاسکو و جلسه اخیر شهردار تهران با وزیر راه و رئیس بنیاد مستضعفان گفت:   «از ابتدا درباره ساختمان پلاسکو دو موضوع مطرح شد که در وهله اول برخی‌ها معتقد بودند عوارض به این ساختمان به دلیل آن‌که ناخواسته دچار تخریب شد، تعلق نمی‌گیرد و همچنین مالک ملزم به تأمین پارکینگ نباشد.» او با بیان این‌که تأمین پارکینگ در مصوبه شورای‌عالی شهرسازی در مورد ساختمان پلاسکو قید شده است، ادامه داد: «اجازه تأمین‌نشدن پارکینگ در اختیار شهرداری تهران نیست و اگر کمیسیون ماده 5 قبول کند که شهرداری به ساختمان پلاسکو بدون تأمین پارکینگ، پروانه بدهد، از آنجایی که ما تابع کمیسیون ماده ۵ هستیم، این مهم را انجام خواهیم داد.» گلپایگانی گفت: «البته در زمان نجفی نیز توافق شده بود که پارکینگ پروانه با هزینه بنیاد مقاوم‌سازی شود تا امکان استفاده از پارکینگ این پاساژ برای مراجعان پلاسکو، فراهم شود.» او درباره سرانجام پرداخت عوارض ساختمان پلاسکو نیز، گفت: «درباره گرفتن عوارض حقوق مکتسبه شهردار و رئیس شورای شهر وقت، همان زمان درکمیسیون ماده ۵ امضا کردند که پلاسکو بدون اخذ عوارض از مالکان قبلی ساخته شود؛ اما ما در این جلسه اخیر اعلام کردیم که تعیین تخفیف عوارض خارج از اختیار شهرداری تهران است که وزیر راه عنوان کردند که در این زمینه کمک خواهند کرد. »


بیماری مزمن کلیوی، عامل مرگ سالانه بیش از یک‌میلیون نفر در جهان
[شهروند] بیماری مزمن کلیوی سالانه به مرگ بیش از یک‌میلیون انسان در جهان منجر می‌شود. در این بررسی که نتایج آن در مجله لنست منتشر شده، آمده است: «در ‌سال ۲۰۱۷ حدود ۱.۲۳‌میلیون نفر در جهان بر اثر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی جان خود را از دست داده‌اند. از ‌سال ۱۹۹۰ جمعیت افرادی که برای کنترل بیماری مزمن کلیوی نیاز به دیالیز دارند، حدود ۴۰‌درصد رشد داشته است.»
محققان آمریکایی در این‌باره گفته‌اند: «شواهد به‌ دست آمده حاکی از آن است که نظام سلامت در بسیاری از کشورها قادر نیست تا جوابگوی نیاز بیماران دیالیزی باشد. تعداد افرادی که نیاز به انجام دیالیز دارند، بالا رفته و از توانایی نظام سلامت خارج شده است. این شرایط می‌تواند پیامدهای جدی به همراه داشته باشد. فشارخون بالا و دیابت ازجمله عوامل اصلی بیماری مزمن کلیوی به حساب می‌آیند؛ اگرچه بیماری‌های دیگری نیز وجود دارند که با خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی مرتبط است.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  120