شماره ۱۵۹۴ | ۱۳۹۷ شنبه ۲۲ دي
صفحه را ببند
گزارش یک دیدار؛ رئیس و مدیران جمعیت هلال احمر اعضای فراکسیون هلال احمر مجلس شورای اسلامی، چالش‌های گذشته و چشم‌انداز آینده را مرور کردند:
مجلس همراه مردم

شهروند| دكتر علي‌اصغر پيوندي، معاونان و مسئولان هلال‌احمر هفته گذشته ميزبان اعضاي فراكسيون هلال مجلس شوراي اسلامي بودند. 61 نماینده مجلس شورای اسلامی از کمیسیون‌های مختلف برای شنیدن گزارشی از فعالیت‌های هلال‌احمر در این دیدار حاضر شده بودند و هر کدام پیشنهادهایی برای هرچه بهتر شدن خدمات جمعیت هلال‌احمر ارایه دادند. فراكسيون هلال‌احمر یکی از بزرگترین فراکسیون‌های مجلس شورای اسلامی است که با برگزاری جلسات منظم و سالیانه با جمعيت هلال‌احمر در جریان ماموریت‌ها و امورات جمعیت هلال‌احمر قرار می‌گیرد. رئیس جمعیت هلال‌احمر در نشست مشترک با اعضای این فراکسیون مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که این نشست در ادامه نشست‌هایی است که هر دو فصل یک بار با اعضای فراکسیون هلال‌احمر داریم و مسائلی که در جمعیت وجود دارد را مطرح می‌کنیم، گفت: «همواره از نظرات و راهکارهای پیشنهادی نمایندگان برای کاهش مشکلات و افزایش سطح خدمات بهره می‌بریم و سعی می‌کنیم با تبادل‌نظر و ارایه گزارش از راهکارهای نمایندگان دلسوز ملت استفاده کنیم.»

هزینه 30‌میلیارد تومانی در نذر آب از محل اعتبارات داخلی جمعیت
رئیس جمعیت هلال‌احمر در این نشست  به ارایه گزارشی مختصر از فعالیت‌های اخیر این جمعیت پرداخت و گفت: «دو کار خارج از وظایف جمعیت هلال‌احمر بود و ما براساس احساس مسئولیت در حوزه اجتماعی آنها را شروع کرده‌ایم. نخست بحث نذر آب است که با توجه به مسائل و مشکلات سیستان به واسطه خشکسالی مزمن چندین ساله اتفاق افتاده است، جمعیت هلال‌احمر در این معضل ورود پیدا کرد تا مقداری از تنش‌های اجتماعی را کاهش دهد و احساس همدردی با مردم این منطقه داشته باشد. در همین راستا جمعیت هلال‌احمر حدود 30‌میلیارد تومان از اعتبارات داخلی خود را برای خریداری منبع آب، انتقال آن و بسته‌های معیشتی برای مردم هزینه کرد. در این طرح حدود 521 روستا در کل استان سیستان‌وبلوچستان تحت پوشش قرار گرفت.» وی  با بیان این‌که برای نخستین بار به فکر افتادیم تا در یک مشکل اجتماعی ورود پیدا کنیم، ابراز امیدواری کرد بتوان این طرح را در استان‌های کرمان، خراسان جنوبی و دیگر مناطقی که درگیر خشکسالی و محرومیت هستند، ادامه داد.
پیوندی به دیگر اقدام اخیر جمعیت هلال‌احمر در حوزه مسئولیت اجتماعی اشاره کرد و افزود: «حدود یک ماه پیش حادثه تلخ آتش‌سوزی بخاری‌های غیراستاندارد در استان سیستان‌وبلوچستان روی داد و عواطف مردم جریحه‌دار شد. در جمعیت هلال‌احمر با وجود کمبود اعتبارات، احساس کردیم باید نقشی مردمی در حل این مشکلات ایفا کنیم، به همین دلیل جمعیت هلال‌احمر هزینه تامین سیستم گرمایش استاندارد مدارس پیش‌دبستان و دبستان این استان را قبول کرده است. در همین هفته 200 بخاری نصب می‌شود و تا پایان امسال 590 کلاس کاملا به گرمایش تابشی مجهز می‌شوند و درنهایت براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا اول مهر ماه 98حدود دو هزار کلاس به انواع سیستم‌های گرمایشی و استاندارد مجهز می‌شوند.»
از برف و کولاک تا زلزله
برف و کولاک و طرح زمستانه جمعیت هلال‌احمر در جاده‌های کوهستانی و برفی موضوع دیگری بود که دکتر پیوندی به آن اشاره کرد و گفت: «امدادگران بسیاری در گوشه و کنار شهرها و مسیرهای پربارش درحال خدمت‌رسانی به مردم هستند.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به زلزله‌ سال گذشته کرمانشاه اظهار داشت: «در این حادثه غم‌انگیز، جمعیت هلال‌احمر با توجه به وظیفه ذاتی خود حدود 250‌میلیارد تومان از منابع خود هزینه کرد و کمک‌های مردمی هم بسیار خوب بود. برای نخستین بار کمک‌های مردمی به علاوه سودی که بابت سپرده کمک‌های نقدی در بانک‌ها بود، به شکل کاملا شفاف و روشن براساس اطلاعاتی که از بنیاد مسکن و هدفمندی یارانه‌ها گرفته بودیم، در بین افرادی که آسیب‌دیده بودند، توزیع شد. این شفاف‌سازی‌ها کمک می‌کند که مردم به خوبی بدانند کمک‌ها در چه مسیری هزینه شده و به دست چه کسانی رسیده است و در حوادث بعدی هم به یاری هم‌نوعان خود بیایند.»
ماجرای بیمارستان هلال‌احمر در دوبی و   قوانین تجاری امارات
پیوندی به مبحث بیمارستان ایرانیان هلال‌احمر در دوبی اشاره کرد و گفت: «این بیمارستان پیش از انقلاب تاسیس شده و از سه‌سال پیش اخطارهای متعدد رسیده است که اگر تا اول نوامبر 2018 براساس مسیر تعیین‌شده حرکت نکنیم، این بیمارستان رو به تعطیلی می‌رود. با توجه به فضای سیاسی بین ایران و امارات، رایزنی‌های زیادی با وزارت خارجه و دیگر نهادها شروع شده است، تا  راهکاری ارایه دهیم که بیمارستان به کار خود ادامه دهد.»
وی با بیان این‌که بیمارستان هلال‌احمر در دوبی حدود 850 نفر پرسنل دارد که شاید نیمی از آنها ایرانی و بقیه از مردم همان کشور هستند، عنوان کرد: «دو مسیر در این موضوع برای مشخص‌شدن وضع این مرکز درمانی برای ما متصور است؛ با توجه به قوانین حاکم در این کشور، یک راه پیش‌رو خیریه‌شدن بیمارستان بود که در این صورت حاکمیت جمعیت هلال‌احمر از آن سلب می‌شود، که مسلم است کسی این گزینه را نپذیرفت؛ مسیر دیگر هم این بود که مجوز تجاری بگیریم، در این صورت باید ۵۱‌درصد سهام بیمارستان به یک فرد اماراتی یا ایرانی که پاسپورت اماراتی دارد، واگذار شود. برای پیش گرفتن راه دوم باید تلاش کنیم تمام منافذ احتمالی برای سوءاستفاده فردی که سهام‌دار بیمارستان می‌شود را ببندیم، اما تا به حال نتوانستیم مسیر قانع کننده‌ای را پیدا کنیم تا فردی که ۵۱‌درصد سهام بیمارستان به او واگذار می‌شود، تضمین عملی بدهد که از هر گونه سوء‌استفاده احتمالی جلوگیری می‌شود و منافع جمعیت هلال‌احمر به
خطر نیفتد.»
وی با بیان این‌که این مسیر چالش‌های زیادی داشته و تمام گزارشات به دولت و وزارت خارجه اطلاع داده شده است، گفت: «به دلیل چالش‌های زیادی که  در مسیر حقوقی و سیاسی این فرآیند وجود دارد، نتوانستیم تا زمان تعیین‌شده یعنی یکم نوامبر به اتفاق آرای داخلی و توافق با اماراتی‌ها برسیم.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: «دولت امارات پس از مهلت تعیین‌شده یعنی بعد از یکم نوامبر، براساس قوانین و مقررات خود بیمه ما را لغو کرد. این درحالی است که ۶۰‌درصد بیماران ما با شرکت‌های بیمه‌ای امارات قرارداد دارند و این یعنی افت ۶۰‌درصدی مراجعان که بیمارستان را با کاهش درآمد و مشکلات متعدد روبه‌رو می‌کند. به همین دلیل عملا درآمد جمعیت هلال‌احمر از این مرکزدرمانی  تا50‌درصد کاهش پیدا کرده است. این شرایط تا ۵ماه دیگر می‌تواند ادامه داشته باشد و اگر نتوانیم به تفاهم لازم با کشور امارات برسیم، پروانه بهره‌برداری بیمارستان باطل می‌شود.»
پیوندی با اشاره به مکاتبات و دیدار با مسئولان دولت و وزارت خارجه بر اهمیت  و جایگاه بیمارستان هلال‌احمر در دوبی تأکید کرد و ادامه داد: «ما به دنبال راهی هستیم که براساس قانون تجاری امارات باشد اما منافع ما حفظ شود و یک اطمینان خاطر در این موضوع برایمان به وجود بیاید.»  
وی ادامه داد: «باید اشاره کنیم که مراجعان این بیمارستان تنها ایرانی‌ها نیستند و خود اماراتی‌ها در رده دوم مراجعه‌کنندگان هستند. هندی‌ها و بنگلادشی‌ها در رده‌های بعدی هستند. در کل یک اتفاق آرای بسیار مثبتی در مورد بیمارستان در دوبی وجود دارد و همه این مرکزدرمانی را از نظر تکنیکی و تخصصی خوب می‌دانند که این نشان از ارایه خدمات خوب این بیمارستان است. امیدواریم در ادامه مسیر موفق شویم و با حفظ حاکمیت خودمان، قانون این کشور را هم رعایت کنیم.» پیوندی در واکنش به شایعات تعطیلی بیمارستان دوبی تأکید کرد: «ارایه خدمات تخصصی در این مرکز ادامه دارد؛ درآمد ما 50درصدی کم شده اما به هیچ‌وجه هیچ‌کدام از بخش‌ها تعطیل نشده است.»
لزوم  بهسازی و تجهیز ناوگان امدادونجات
در ادامه این نشست دوستانه رئیس جمعیت هلال‌احمر به چند مشکل عمده در این نهاد اشاره کرد و گفت: «در پایگاه‌های امدادونجات جمعیت هلال‌احمر خدمات بسیار حیاتی به مردم ارایه می‌دهیم؛ درحال حاضر حدود 570 پایگاه امدادونجات در شهر و روستاهای استان‌های مختلف داریم، درحالی‌ که استاندارد حداقلی فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، حدود ‌هزار و 200 پایگاه درکشور است و این یعنی تعداد زیادی پایگاه کم داریم. برای تکمیل این تجهیزات به هزینه زیادی نیاز است و تا امروز هم برای تجهیز پایگاه‌های فعلی از منابع داخلی هزینه کرده‌ایم.» وی با اشاره به امداد هوایی ادامه داد: «در جمعیت هلال‌احمر 24 فروند بالگرد داریم که بعضی استان‌ها، این بالگردها را مشترکا با استان مجاور خود استفاده می‌کنند. این درحالی است که برخی استان‌ها براساس وسعت ارتفاعات و کوهستان‌ها به دو یا سه فروند بالگرد نیاز دارند، بنابراین لازم است یک توجه جدی به امداد هوایی شود که البته این بحث به تحریم ارتباط پیدا می‌کند. نکته بعدی ناوگان امدادی هلال‌احمر است؛ برخی تجهیزات چندین‌سال است بازسازی و نوسازی نشده است، البته از اواخر ‌سال گذشته تا به‌حال حدود 50 خودروی نجات گرفته‌ایم که با مشکلات شماره‌گذاری گمرک و غیره مواجه شد و امیدواریم با برطرف‌شدن این مسائل به ‌زودی توزیع آنها شروع شود.»
کمک مجلس برای رفع مشکلات استخدامی امدادگران هلال‌احمر
نکته آخری که پیوندی در دیدار با نمایندگان عضو فراکسیون هلال مجلس به آن اشاره کرد، مسائل استخدامی امدادگران هلال‌احمر بود؛ وی در این رابطه گفت: «در جمعیت هلال‌احمر 50‌هزار امدادگر با درجات متفاوت از امدادگر تا نجاتگر داریم. این افراد 10 تا 15‌سال است در سیستم هلا ل‌احمر کار می‌کنند. بار اصلی ما درحوادث جاده‌ای و کوهستان و دریا برعهده این افراد است. این عزیزان 10شب در ماه شیفت هستند و از مجلس می‌خواهیم برای وضع استخدامی این نیروها به ما کمک کند. دلمان می‌خواهد همه امدادگران را استخدام کنیم، زیرا انسان‌های بسیار دلسوزی هستند و پول ناچیزی که می‌گیرند، تنها هزینه رفت‌وآمدشان می‌شود. این امدادگران فقط به خاطر عشق خودشان برای کمک به مردم پای کار هستند. ما باید جواب قانع‌کننده‌ای به این عزیزان بدهیم و با کمک مجلس شورای اسلامی امیدواریم بتوانیم به آنها قول بدهیم مسیر استخدامی‌شان باز شده و طی چند‌سال به جایی ختم می‌شود که برایشان
مطلوب باشد.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  129