شماره ۱۵۹۴ | ۱۳۹۷ شنبه ۲۲ دي
صفحه را ببند
احتمال دریافت پیام‌هایی از موجودات فرازمینی
سیگنال‌های رادیویی مرموز فضا از کجا می‌آیند؟

اخترشناسان جزییات سیگنال‌های مرموزی را که از یک کهکشان دوردست می‌آیند و توسط تلسکوپی در کانادا ردیابی شده را فاش کرده‌اند. ماهیت دقیق و سرمنشأ این فوران‌های بزرگ امواج رادیویی در فضا معلوم نیست. درمیان مجموعه‌ای از ۱۳ فوران سریع رادیویی ردیابی‌شده موسوم به «اف‌آربی»، یک سیگنال تکرارشونده خیلی غیرعادی وجود داشت که از همان منبع در حدود ۱.۵میلیارد سال نوری می‌رسید.چیزی شبیه به این پدیده در گذشته فقط یک‌بار دیگر گزارش شده که توسط تلسکوپ دیگری ردیابی شد. اینگرید استرز اختر فیزیکدان از دانشگاه بریتیش کلمبیا (یو‌بی‌سی) گفت: «اینکه قبلا یک‌بار دیگر چنین رویدادی را مشاهده کرده‌ایم، نشان می‌دهد که شاید این پدیده بیشتر اتفاق می‌افتد و با تکرار آنها و وجود منابع بیشتری برای مطالعه، ممکن است بتوانیم این معمای کیهانی را حل کنیم- اینکه از کجا می‌آیند و چه چیزی باعث آنها می‌شود.» رصدخانه «سی‌اچ‌آی‌ام‌ای» واقع در «اوکاناگان ولی» در بریتیش کلمبیا حاوی ۴ آنتن نیمه استوانه‌ای ۱۰۰متری است که هر روز سرتاسر آسمان نیمکره‌شمالی را اسکن می‌کند.
این تلسکوپ سال قبل راه‌اندازی و فعال شد و ۱۳ فوران بزرگ رادیویی را تقریبا فورا ردیابی کرد که شامل همان سیگنال مرموز تکراری بود. جزییات این تحقیق اکنون در نشریه نیچر چاپ شده است.
شریهارش تندولکار از دانشگاه مکگیل کانادا گفت: «ما یک سیگنال تکراری دوم را کشف کرده‌ایم که مشخصات آن خیلی شبیه به سیگنال  تکرارشونده قبلی است. این، اطلاعات بیشتری در مورد ویژگی‌های تکرارشونده‌ها دراختیار ما می‌گذارد.» «اف‌آر‌بی» ‌ها فوران‌های برق‌آسا و قدرتمندی از امواج رادیویی هستند که از اعماق کیهان می‌آیند. دانشمندان تاکنون حدود ۶۰ انفجار برق‌آسا از جنس سیگنال‌های رادیویی و دو تا سیگنال که تکرار می‌شوند را ردیابی کرده‌اند. به تصور آنها شاید روزانه حداکثر یک‌هزار «اف‌آربی» در آسمان اتفاق بیفتد. شماری نظریات در مورد علت این فوران‌ها وجود دارد.یک نظریه آنها را به یک ستاره نوترونی با میدان مغناطیسی فوق العاده قوی و گردش محوری (وضعی) بسیار سریع و نظریه ای دیگر آنها را به دو ستاره نوترونی درحال ادغام نسبت می دهد. به علاوه گروه کوچکی از منجمان هم هستند که می‌گویند این امواج ممکن است از فضاپیمای موجودات فرازمینی بیاید.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  105