شماره ۱۴۴۷ | ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير
صفحه را ببند
درباره مرگبارترین سوانح دریایی چه می‌دانید؟
مدفنی به گستره دریا

نزدیک به 6ماه از حادثه دلخراش نفتکش سانچی که مرگ 32نفر از خدمه ایرانی آن را در پی داشت، می‌گذرد. شاید تا پیش از واقعه سانچی کلید واژه «سانحه دریایی» اکثر ما را به یاد کشتی تایتانیک می‌انداخت که با جادوی سینما و هنرمندی جیمز کامرون و لئوناردو دی‌کاپریو تا ابد در ذهن‌ها ماندگار شد، اما شاید ندانید در تاریخ دریانوردی معاصر حوادثی به وقوع پیوسته‌اند که غرق‌شدن تایتانیک انگشت کوچک آن نیز نمی‌شود.
کشتی دنیا پاس (فیلیپین) ۴۳۸۶ کشته
بیستم دسامبر 1987 میلادی مرگبارترین فاجعه تاریخ دریانوردی دنیا با برخورد کشتی «ام وی دنیا پاس» و یک کشتی حمل سوخت به نام «ام‌تی وکتور» در 180کیلومتری جنوب مانیل رقم خورد. به ‌محض برخورد ۸۸۰۰ بشکه نفت ‌و گازوییل که همراه وکتور بود، شعله‌ور شد. تقریبا هیچ‌کس از این حادثه جان سالم به در نبرد.
کشتی کیانگیا (چین) ۳۳۳۵ کشته
سوم دسامبر 1948 میلادی کشتی «اس‌اس کیانگیا» حامل پناهجویان چینی که از شانگهای به سمت نانگبو درحال حرکت بود، طی برخورد با یک مین دریایی غرق شد. ظرفیت این کشتی در حدود ۱۱۸۶نفر بود که در آن زمان دوبرابر این تعداد مسافر را حمل می‌کرد.
کشتی لی جولا (سنگال/گامبیا) ۱۸۶۳ کشته
بیست‌وششم سپتامبر 2002 میلادی کشتی «لی جولا» که 550نفر ظرفیت داشت و مشغول حمل ۲۰۰۰ مسافر از سنگال بود در ۳۵کیلومتری سواحل گامبیا واژگون شد. بنابر شواهد تعداد بسیار بالای مسافران و نیز بافت فرسوده کشتی موجب وقوع این حادثه  شده‌ است.
کشتی‌‌های چو (چین) ۱۸۰۰ کشته
هشتم نوامبر 1945 میلادی کشتی «های‌چو» که از شهر کانتون واقع در چین عازم هنگ‌کنگ بود و 2‌هزار سرباز و ۱۰۰ غیرنظامی و خدمه به‌همراه داشت، غرق شد. دلیل غرق‌شدن این کشتی ۱۰۷۸ تنی انفجار حاصل از برخورد آن با یک مین دریایی بود.
کشتی اس اس سلطانا (آمریکا) ۱۶۰۰ کشته
بیست‌وهفتم آوریل 1865 میلادی غرق‌شدن کشتی «اس‌اس سلطانا» بدترین حادثه تاریخ دریانوردی آمریکا را رقم زد. این کشتی با ظرفیتی معادل 376نفر، درحال حمل ۲۳۰۰نفر از اسرای جنگی بود که انفجار دیگ بخارش برای همیشه آن را به قعر می‌سی‌سی‌پی فرستاد.
کشتی تایتانیک (بریتانیا/آمریکا) ۱۵۱۴ کشته
چهاردهم آوریل 1912 میلادی کشتی «تایتانیک» که از ساوتهمپتون انگلستان به سمت بندر نیویورک می‌رفت، با یک کوه یخ درحوالی جزیره نیوفاندلند برخورد کرد. تعداد قایق‌های نجات بسیار کم بود و همین باعث شد تا بسیاری از مسافران و خدمه همراه کشتی به قعر آب‌های یخ‌زده بروند.
کشتی تایپینگ (چین) 1500 کشته
بیست‌وهفتم ژانویه 1949 میلادی کشتی مسافربری «تایپینگ» که 1700 مهاجر فراری از رژیم کمونیستی چین را در خود جای داده بود، درحوالی مجمع‌الجزایر تایوان با کشتی مسافربری «چینیوان» برخورد کرد. صدمات وارده به ‌قدری بالا بود که موجب غرق‌شدن کشتی تایپینگ شد.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  375