شماره ۱۴۰۷ | ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ ارديبهشت
صفحه را ببند
مدیرعامل توانیر اعلام کرد:
رشد 70 درصدی مصرف پس از یک تصمیم
متوسط قیمت برق در ایران به ازای هر کیلووات ساعت ۶۶ تومان است حدود نیمی از مردم ایران پول برق مصرفی‌شان زیر ۸ هزار تومان است

شهروند| مجانی‌شدن برق در مساجد میزان مصرف را ٧٠‌درصد افزایش داد. بیگلری مشاور مدیرعامل شرکت توانیر درحالی روز گذشته این خبر را اعلام کرد که ایرانی‌ها به‌طور متوسط 2 تا 3سنت برای هر کیلو وات ساعت برق پول پرداخت می‌کنند و فعالان این صنف همین ارزانی را دلیل میزان مصرف بالای انرژی می‌دانند. براساس آمارهای رسمی، متوسط قیمت برق در ایران به ازای هر کیلووات ساعت ۶۶ تومان است، درحالی ‌که قیمت تمام‌شده آن بدون احتساب قیمت سوخت ۱۰۰ تومان در ‌سال ۹۶ است. اکنون ۵۱‌درصد مردم پول برق مصرفی‌شان زیر ۸‌هزار تومان و ۱۷‌درصد زیر ۱۵‌هزار تومان است. این مقدار کمتر از یک‌درصد از سبد مصرفی خانوارهاست، درحالی ‌که در دنیا این مقدار حدود چهار‌درصد است. محاسبات وزارت نیرو حاکی از این است که در بخش برق سالانه حداقل ۷‌هزار ‌میلیارد تومان مابه‌التفاوت قیمت تمام‌شده در نرخ تکلیفی بدون احتساب هزینه سوخت است و سالانه ۲۴۰‌میلیارد کیلووات ساعت برق یارانه‌ای در داخل کشور به فروش می‌رسد که فاصله قیمت تمام‌شده و فروش تکلیفی تبدیل به بدهی می‌شود. علاوه بر این، اگر سوخت نیروگاه‌ها حساب شود، یارانه‌ای که دولت بابت این مابه‌التفاوت پرداخت می‌کند، بالغ بر ۱۵‌هزار ‌میلیارد تومان در‌ سال است.
یک‌درصد جمعیت جهان، 2‌درصد انرژی جهان را مصرف می‌کند
ایران یک‌درصد جمعیت جهان را در برمی‌گیرد، اما 2‌درصد مصرف انرژی در ایران اتفاق می‌افتد. آنگونه که مدرس دانشگاه شهیدبهشتی می‌گوید؛ میزان مصرف خانگی و غیرخانگی برق در ایران چهاربرابر کشورهای اروپایی است. بیگلری با اذعان به این‌که در بحث مدیریت مصرف انرژی، هدف درست، صحیح و منطقی مصرف‌کردن است نه کاهش مصرف، خاطرنشان کرد: درحال حاضر همه شهرنشینان و 99‌درصد از جوامع روستایی کشور از نعمت برق برخوردارند، درحالی‌ که یک‌میلیارد و 200‌میلیون نفر در دنیا از داشتن انرژی الکترونیکی محروم هستند.
مقایسه تعرفه برق ایران و جهان
بد نیست که بدانید در بین ۲۰۰ کشور دنیا، ایران در زمره سه کشور دارای کمترین تعرفه برق قرار دارد. قیمت برق در کشورهای مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی همچون زیرساخت‌ها و موقعیت جغرافیایی کشورها بستگی دارد، اما در میان کشورهای اروپایی سوئد کمترین و ایتالیا بیشترین قیمت برق را دارند که البته این نرخ در ایران از کشور سوئد کمتر است. شهروندان ایتالیایی به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی ۷/۱۵سنت به اضافه مالیات مربوطه را پرداخت می‌کنند. آلمان با قیمت ۲۲/۱۵ سنت و انگلستان با فروش هر کیلووات ساعت برق به قیمت ۱۶/۱۴سنت، بیشترین قیمت برق را در سطح جهان دارند. علاوه ‌بر این، شهروندان کشور بلژیک، پرتغال و اسپانیا به ترتیب با پرداخت ۱۷/۱۱سنت، ۰۵/۱۱سنت و ۰۴/۱۱سنت به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند، این درحالی است که ساکنان کشور اسلواکی به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی ۹/۹سنت و ساکنان آمریکا نیز ۴۳/۹سنت پرداخت می‌کنند. از سوی دیگر، کشورهای 9.43، آفریقای‌جنوبی، اتریش، لهستان، هلند، استرالیا و جمهوری‌چک نیز قیمت برقی بین ۸ تا ۹/۸ سنت به ازای هرکیلووات ساعت برق دارند و کشورهای کانادا با ۲۳/۷سنت، فنلاند با ۴۲/۶سنت و سوئد با ۳۴/۵سنت نیز در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در این میان، میانگین قیمت برق در ایران کمتر از ۷۰ تومان و در محدوده ۲ تا ۳سنت به ازای هر کیلووات ساعت انرژی است. به‌طور کلی، قیمت برق شامل چهار بخش قیمت سوخت، تبدیل انرژی در نیروگاه‌ها، انتقال برق به شرکت‌های توزیع و هزینه توزیع و خدمات مشترکان است که با این حساب قیمت تمام‌شده هر کیلووات ساعت برق برای وزارت نیرو بدون احتساب «قیمت سوخت»، ۱۰۰تومان تمام می‌شود؛ یعنی ۶۰تومان هزینه نیروگاه، ۲۰تومان هزینه توزیع برق و ۲۰تومان نیز هزینه انتقال برق است که این اعداد در نیروگاه‌های بادی، آبی و اتمی متفاوت است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  193