شماره ۱۳۶۷ | ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند
صفحه را ببند
وزیر بهداشت از آغاز به کار تکنیسین‌های زن در «115» از سال آینده خبر داد:
بالاخره زنان در اورژانس
دیروز ۱۱۵ پروژه اورژانس پیش بیمارستانی افتتاح شد که عمده آنها در مناطق کم‌برخوردار بوده است

شهروند|  وزیر بهداشت از حضور تکنیسین‌های زن در اورژانس در‌ سال ۹۷ خبر داد. حسن قاضی‌زاده ‌هاشمی دیروز در مراسم افتتاح همزمان ۱۱۵ پروژه اورژانس
پیش بیمارستانی با اعلام این خبر گفت: «امروز ۱۱۵ پروژه اورژانس پیش بیمارستانی افتتاح شد که عمده آنها در مناطق کم‌برخوردار بوده است.» او ادامه داد: «امروز آقای دکتر کولیوند خبر خوشی را به ما داد که در‌ سال آینده شاهد حضور زنان در اورژانس به‌عنوان تکنیسین و با لباس اورژانس خواهیم بود و امیدوارم این موضوع هرچه زودتر انجام شود.»
وزیر بهداشت با بیان این‌که اورژانس اکنون به یک سازمان تبدیل شده است اما هنوز در ابتدای راه قرار دارد، گفت: «خوشحالیم که قرار است آقای دکتر کولیوند این سازمان را به منطقه اجرایی خود برساند و از سایر بخش‌های وزارت بهداشت در این زمینه کمک بگیرد.»
هاشمی با اشاره به خدمات زیاد اورژانس‌ها به مردم گفت: «با فرا رسیدن تعطیلات نوروز مردم علاقه‌مندند که خستگی‌ یک‌ساله‌شان را به در کنند و شما در این مدت کمک‌ حال‌شان باشید و امیدوارم خود مردم هم نکات ایمنی را رعایت کنند؛ به‌طوری که نه پرخوری کنند که دچار بیماری شوند و اگر بیمار هستند به مناطق دورافتاده نروند. همچنین در زمان رانندگی مراقبت‌های لازم را انجام دهند. مردم باید مراقبت کنند که حادثه پیش نیاید. هرچند که خدمت‌رسانی نیروهای اورژانس در زمان حادثه بسیار موثر است اما نمی‌تواند از فاجعه پیشگیری کند؛ بنابراین آرزو می‌کنم در این ایام مردم مراقبت لازم را انجام دهند.»
وزیر بهداشت با بیان این‌که امیدوارم امسال مردم از خدمات اورژانس راضی باشند، گفت: «در عین حال آرزو می‌کنم که خانواده‌های همه خدمتگزاران مردم ازجمله تکنیسین‌های اورژانس تندرست باشند و خداوند به آنها صبر بیشتری دهد و همچنین آرزو می‌کنم در‌ سال آینده بتوانیم با قوت و انگیزه بیشتری ماموریت‌هایمان را دنبال کنیم.»
او با بیان این‌که یکی از وظایف ما ارایه آموزش به مردم است و باید پیشگیری را اساس کارمان قرار دهیم، گفت: «یکی از اقداماتی که آرزو دارم انجام دهیم و مشابه آن را در دنیا دیده‌ایم، این است که با همکاری شهرداری‌ها و ادارات دولتی و خصوصی بتوان مراکز اداری و اماکن مسکونی را به تجهیزات اولیه اورژانس تجهیز کنیم؛ چراکه از آنجایی که اکثر مرگ‌ومیرهایمان به دلیل بروز سکته است افراد می‌توانند پیش از رسیدن اورژانس یک‌سری اقدامات اولیه را انجام دهند و فکر می‌کنم این کار شدنی است و البته طرح این موضوع اعلام و پیشنهاد شده و امیدواریم مصوب شود.»  هاشمی در حاشیه این مراسم گفت: «امروز همکاران اورژانس جمع شده‌اند و به اسم اورژانس ۱۱۵، ۱۱۵پروژه را به‌طور همزمان به بهره‌برداری رساندند؛ چیزی که باعث لذت مضاعف من شد این بود که اکثر این پروژه‌ها در مناطق کم برخوردار مانند سیستان و بلوچستان، زاهدان و... افتتاح شدند. همچنین پایگاه هوایی در کردستان و پایگاهی هم در بوشهر، اصفهان، فارس و... به بهره‌برداری رسیدند.»
او ادامه داد: «در عین‌حال از یک‌سری بسته‌های آموزشی در این مراسم رونمایی شده و از سازمان اورژانس تشکر می‌کنم که در حوزه آموزش و پیشگیری وارد شده است و مجموعه‌ای را برای آموزش به مردم در راستای عدم بروز حادثه فراهم کردند. طبیعی است که باید آموزش‌ها را از خردسالی و سنین دبستان شروع کنیم و تا دبیرستان و به بعد ادامه دهیم تا تغییر رفتار ایجاد شود و بر این اساس اکثر بسته‌های رونمایی شده برای کودکان بود.» هاشمی با اشاره به همکاری آموزشی میان وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش گفت: «با این همکاری‌ها بخشی از مباحث آموزشی حوزه وزارت بهداشت در کتب درسی و برنامه‌های فراغتی مدارس گنجانده شده است و مطمئنم با رابطه خوبی که میان دو وزارتخانه وجود دارد، این همکاری‌ها تقویت می‌شود. باید توجه کرد که کار اصلی ما پیشگیری است و بهترین جمعیت هدف هم برای آموزش مسائل پیشگیرانه در آموزش‌وپرورش قرار دارند و می‌توانند در آینده به پیشگیری از بیماری‌ها و انجام مراقبت‌های ضروری کمک کنند.» 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  207