شماره ۱۳۴۵ | ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ بهمن
صفحه را ببند
نگاه
ضرر دوطرفه کشتی ایران و جهان
محمدحسین محبی - پیشکسوت کشتی

درحالی که فدراسیون کشتی ایران تهدید کرده بود اگر اتحادیه جهانی زمان جام‌جهانی کشتی فرنگی به میزبانی تهران را تغییر دهد، در جام‌جهانی کشتی آزاد آمریکا شرکت نمی‌کند، این اتفاق رخ داد و اتحادیه جهانی پای حرفش ایستاد. البته می‌شد پیش‌بینی کرد که با توجه به نفوذ روس‌ها و فشاری که آنها برای تغییر زمان مسابقات جام‌جهانی کشتی فرنگی در ایران به خاطر نزدیکی با مسابقات قهرمانی اروپا آورده بودند، چنین اتفاقی رخ دهد. حالا فدراسیون که به نشانه اعتراض اعلام کرده به جام‌جهانی کشتی آزاد آمریکا در فروردین‌ماه تیمی اعزام نمی‌کند اما تصور من این است که در طول یک‌ماه آینده این اختلاف حل خواهد شد. این‌طور به نظر می‌آید که با توجه به عضویت خادم در هیأت‌رئیسه اتحادیه جهانی کشتی، او با مسئولان این اتحادیه به توافق برسد و تیم ایران هم راهی مسابقات جام‌جهانی 2018 شود. این‌طور که من اطلاع دارم، آمریکا به‌عنوان میزبان جام‌جهانی کشتی آزاد تأکید ویژه‌ای روی حضور ایران دارد و حتی اعلام کرده، اگر ایران در این مسابقات شرکت نکند، از میزبانی انصراف می‌دهد.
واقعیت این است جام‌جهانی کشتی آزاد بدون حضور ایران جذابیتی هم ندارد، چون در سال‌های اخیر ایران همواره فینالیست بوده و حضورش در این مسابقات می‌تواند تاثیرگذار باشد. موضع فدراسیون کشتی شاید اعتراض مناسبی به اقدام عجیب اتحادیه جهانی باشد اما مسئولان فدراسیون باید تبعات شرکت‌نکردن در جام‌جهانی را هم بپذیرند.
طبق جلسه‌ای که چندی پیش با اعضای شورای فنی و رئیس فدراسیون داشتیم، خادم گفت که حتما باید در جام‌جهانی آمریکا شرکت کنیم، چون در مسابقات جهانی فرانسه نتیجه خوبی نگرفتیم و نهم شدیم و در این رقابت‌ها باید جبران کنیم. قطعا غیبت ایران در جام‌جهانی به ضرر کشتی ما هم تمام می‌شود و باید از این بُعد هم به قضیه نگاه کرد.
اختلافات میان فدراسیون کشتی ایران و اتحادیه جهانی از مسابقات قهرمانی جهان زیر 23‌سال و ماجرای حاضرنشدن علیرضا کریمی مقابل کشتی‌گیر رژیم صهیونیستی نشأت می‌گیرد. با این حال جهان کشتی هم به نام ایران احتیاج دارد و امیدوارم شرایط طوری پیش برود که جام‌جهانی با حضور شاگردان خادم برگزار شود. صددرصد در این شرایط صلح بین فدراسیون کشتی ایران و اتحادیه جهانی به سود ما هم خواهد بود. خیلی از کشتی‌گیران جوان می‌توانند در این میدان بزرگ برای بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی ‌سال آینده تجربه کسب کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  215