شماره ۱۳۴۵ | ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ بهمن
صفحه را ببند
مرور کتاب
پیچیدگی آدم‌ها

رمان «انگار خودم نیستم» دومین رمان و سومین کتاب یاسمن خلیلی‌فرد پس از کتاب‌های «یادت نرود که...» و «نقش جنگ بر سینمای غیرجنگی ایران» است که اواخر دی ماه 96 منتشر شد و در حال حاضر در میان کتاب‌های پرفروش فارسی قرار دارد. این رمان، داستان زندگی آدم‌هایی‌ است که به مرور و با گذر زمان دچار تغییر می‌شوند تا جایی که خودشان هم خود جدیدشان را نمی‌شناسند. «انگار خودم نیستم» تنهایی‌های انسان‌های معاصر را روایت می‌کند که برای مواجهه با این تنهایی‌ها تصمیمات مختلفی می‌گیرند. رمان جدید خلیلی‌فرد هفت راوی دارد و پازل داستان با کنار هم قرار گرفتن روایت‌های هر یک از این راویان و درواقع شخصیت‌های اصلی تکمیل می‌شود. در رمان «انگار خودم نیستم» نیز همچون کار قبلی نویسنده، عناصری چون گذشته و خاطرات نقش موثری را در پیشبرد داستان ایفا می‌کنند.
شخصیت‌های داستان قشر متوسط و روشنفکر جامعه امروزی‌اند و به همین جهت به لحاظ لحن، لحن‌هایی شبیه به هم دارند اما سعی بر آن شده است تا به واسطه جنسیت متفاوت راویان، لحن‌های آنها تغییر کند. شخصیت‌های اصلی «انگار خودم نیستم» درواقع دانشجویان قدیم یک دانشکده‌ هنری‌اند که پس از سال‌ها گرد هم می‌آیند. جلد رمان تا حد زیادی نمایانگر فضای داستان است و به خوبی طراحی شده است. رنگ آبی آن سردی روابط آدم‌های قصه را بازنمایی می‌کند و تصویر زن میانسال روی جلد با نیمه‌ صورت پوشیده‌شده‌اش، می‌تواند نماینده‌ هر یک از چهار زن داستان باشد؛ از لعیا گرفته تا شانار که سن کمتری نسبت به دیگر زنان دارد. آدم‌های رمان مجموعه‌ای از خصوصیات اخلاقی متفاوت دارند و شاید در ظاهر یک گروه دوستی را تشکیل دهند اما شکل و نوع ارتباطشان با گروه دوستیِ رمان قبلی خلیلی‌فرد یعنی «یادت نرود که...» بسیار متفاوت است. در لایه‌های زیرین ارتباطی آنها می‌توان ردپاهای گذشته و اختلافات و رازهای سر به مهری را پیدا کرد که قطعا بازیابی این روابط نه چندان پررنگ و علنی اما مهم، از جذابیت‌های خواندن این داستان بلند است. روابط شخصیت‌های «انگار خودم نیستم» پیچیده‌تر از رمان قبلی خلیلی‌فرد است و به‌رغم رویدادهای نه چندان پیچیده‌ داستان، نویسنده کوشیده است تا بر درونیات آنها و شخصیت‌پردازی‌های کارش بیشتر تمرکز کند و بیش از نمایش تحولات بیرونی، تغییرات و حالات درونی آنها را مطرح كند.
این رمان 440 صفحه‌ای را نشر «ققنوس» روانه بازار کرده است. جلسه رونمایی و جشن امضای «انگار خودم نیستم» ماه گذشته در کتابفروشی تازه تأسیس آوند برگزار شد و در آن اهالی سینما و ادبیات حضور داشتند. «انگار خودم نیستم» که با شمارگان 1100نسخه منتشر شده، جزو کتاب‌های پرفروش نشر ققنوس به شمار می‌رود. یاسمن خلیلی‌فرد کارشناس ارشد کارگردانی سینما از دانشگاه هنر تهران است و فعالیت حرفه‌ای خود را به‌عنوان منتقد سینما از سال‌های نوجوانی آغاز کرد و در حال حاضر به‌ عنوان فیلمساز کوتاه و عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی مشغول به فعالیت است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  354