شماره ۲۰۸۰ | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۹ مهر
صفحه را ببند
پنج جانشین صباح احمد جابر صباح کیستند؟
امیر کویت درگذشت
صباح احمد جابر صباح زاده ۱۶ ژوئن ۱۹۲۹ بود. او در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۶ در کویت به قدرت رسید، خاندان آل صباح از سال‌های ۱۷۵۰ میلادی بر کویت حکمرانی می‌کنند. در گزارش سال ۲۰۱۰ روزنامه ایندیپندنت از ثروتمندترین سران کشورهای جهان، صباح در رتبه ۱۴ قرار گرفت.او برخلاف همتایانش در کشورهای عربی منطقه، ماهیانه حقوق دریافت می‌کند. از سال ۲۰۰۶ که او امیر کویت شد، حقوقش از ۲۵ میلیون دلار در سال به ۱۸۸ میلیون دلار افزایش یافت. بر اساس قانون اساسی کویت، هرگونه تعرض و توهین به امیر این کشور یا انتقاد از آن یک جرم ضد امنیت ملی به‌شمار می‌رود و مجازات آن حداکثر ۵ سال زندان است

تلویزیون کویت خبر درگذشت امیر این کشور را دیروز اعلام کرد. امیر کویت ۲۳ جولای برای ادامه تکمیل روند درمان خود و بنا به توصیه تیم پزشکان به آمریکا رفت.امیر کویت همچنین چندی پیش در یکی از بیمارستان‌های کشور خود عمل جراحی موفقیت‌آمیزی داشت.ساعاتی پیش، فعالان شبکه های اجتماعی اخباری را درباره درگذشت صباح الاحمد الجابر المبارک الصباح امیر کویت، به دنبال وخامت حالش در یکی از بیمارستان‌های آمریکا منتشر کردند.صباح احمد جابر صباح زاده ۱۶ ژوئن ۱۹۲۹ بود. او در ۲۹ ژانویه ۲۰۰۶ در کویت به قدرت رسید، خاندان آل صباح از سال‌های ۱۷۵۰ میلادی بر کویت حکمرانی می‌کنند. در گزارش سال ۲۰۱۰ روزنامه ایندیپندنت از ثروتمندترین سران کشورهای جهان، صباح در رتبه ۱۴ قرار گرفت.او برخلاف همتایانش در کشورهای عربی منطقه، ماهیانه حقوق دریافت می‌کند. از سال ۲۰۰۶ که او امیر کویت شد، حقوقش از ۲۵ میلیون دلار در سال به ۱۸۸ میلیون دلار افزایش یافت. بر اساس قانون اساسی کویت، هرگونه تعرض و توهین به امیر این کشور یا انتقاد از آن یک جرم ضد امنیت ملی به‌شمار می‌رود و مجازات آن حداکثر ۵ سال زندان است. از این‌رو، شمار زیادی از مخالفان کویتی به زندان محکوم شدند، از جمله مسلم البراک، رهبر مخالفان دولت و نماینده پیشین پارلمان کویت که به ۵ سال زندان محکوم شد و عبدالعزیز المطیری، تبعه عربستان سعودی که به جرم اهانت به امیر کویت به ۵ سال زندان محکوم شد.

نامزدهای جانشینی
به دنبال ادامه اختلال در سلامتی امیر کویت، اختیارات وی به طور موقت به ولیعهدش شیخ “نواف” واگذار شد تا در صورت بروز بحران سیاسی، اقتصادی یا امنیتی، وی به جای امیر، تصمیمات فوری اتخاذ کند و این امر ضروری دانسته شد زیرا ممکن است مدت بستری امیر کویت در بیمارستان چندین هفته ادامه یابد.
تاکتیکال ریپورت به این نکته اشاره کرده است که در صورت فوت امیر کویت، تقریباً مسلم است که شیخ “نواف” جانشین وی شود زیرا سلامت ” شیخ نواف ” در زمان حاضر مناسب به نظر می‌رسد و هنوز زود است که وی را از لحاظ پزشکی نامناسب جانشینی بدانیم.
به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران سیاسی منطقه، اگر شیخ “صباح الاحمد جابر الصباح” امیر کویت ناگهان فوت کند، بعید است که مساله انتخاب جانشین او بصورت فوری حل و فصل شود زیرا ممکن است روند مذاکرات بین اعضای خانواده “الصباح” برای چند هفته ادامه یابد به خصوص اینکه شیخ “نواف”  ۸۴ ساله اگر جانشین برادرش شود، انتظار نمی‌رود مدت طولانی بتواند بر کویت حکومت کند.
افزون  بر این، برای انتخاب جانشین امیر کویت باید با  خاندان “آل سالم” هم مشورت شود زیرا در این زمینه خواسته‌های خاصی خواهند داشت. با اینحال احتمال نمی‌رود که روند انتخاب جانشینی امیر کویت به‌اندازه اوضاع ۲۰۰۶ بحث برانگیز باشد.
به احتمال زیاد روند انتخاب جانشین امیر کشور به‌اندازه اوضاع در سال ۲۰۰۶ که صباح الاحمد جابر الصباح قدرت را در دست گرفت، بحث برانگیز نخواهد بود اما این احتمال وجود دارد که روند انتخاب جانشین او، طولانی شود.
کارشناسان همچنین احتمال می‌دهند که ” شیخ مشعل الاحمد ” که اکنون رئیس گارد ملی کویت را برعهده دارد، به عنوان ولیعهد منصوب شود اما تا کنون هیچ چیز قطعی نیست.
پایتخت‌های غربی به ویژه واشنگتن که کویت به عنوان همپیمان او میزبان مقر سوم ارتش آمریکا است و از حدود ۱۶ هزار سرباز آمریکایی میزبانی می‌کند، همچنین برخی از کشورهای خلیج فارس امیدوارند که انتقال قدرت در این کشور نفت خیز حاشیه خلیج فارس با آرامش و بصورت مسالمت آمیز انجام شود.
در این گزارش به برجسته‌ترین نامزدهای پست امیری کویت پس از شیخ “صباح الاحمد جابر الصباح” اشاره شده است:

نواف الأحمد
او ششمین فرزند ” شیخ احمد الجابر الصباح ” دهمین  امیر کویت و از فوریه ۲۰۰۶ ولیعهد کویت است و یکی از برجسته‌ترین نامزدها برای جانشینی برادرش  به شمار می‌آید.
نواف قبل از تصدی ولیعهدی در طول دوران سیاسی خود چندین سمت وزیری از جمله وزارت کشور، دفاع و امور اجتماعی و معاونت نخست وزیری را برعهده داشته است.
ولیعهد کویت، متولد ژوئن سال ۱۹۳۷ میلادی است و حدود ۸۴ سال سن دارد و تاکنون چندین عمل جراحی در داخل و خارج از کشور بر روی او انجام شده است و همین موضوع‌ها یعنی سن و  بیماری، شانس او را برای انتخاب جانشین امیر کویت ضعیف می‌کند.
پیش از این نیز در کویت این موضوع سابقه داشته است و در سال ۲۰۰۶ پس از درگذشت شیخ “جابر الأحمد الصباح” به دلیل بیماری،  شیخ “سعد العبدالله السالم الصباح” ولیعهد کویت برای مدت کوتاهی بر تخت سلطنت نشست اما مجلس شورای ملی کویت او را به دلیل داشتن بیماری و کهولت سن برکنار کرد و سلطنت به شیخ «صباح الاحمد جابر الصباح»  امیر فعلی رسید.

ناصر الأحمد
فرزند ارشد امیر کویت  و در صحنه سیاسی این کشور در صدر قرار داشته است و طی چند سال گذشته علاوه بر مقام معاون نخست وزیر، در سال ۲۰۱۷ وزارت دفاع کویت را نیز در اختیار داشت. ناصر ۷۲ ساله، اجرای طرح چشم‌انداز ۲۰۳۵ کویت که هدفش ساختن اقتصاد چند پایه ، پس از نفت است را برعهده دارد و برخی کارشناسان او را در صدر نامزدهای جانشینی پدرش می‌دانند.
این شاهزاده آینده نگر متولد ۱۹۴۸ و از سابقه تاجری برخوردار است و قصد دارد کشورش را به سمت رهایی از وابستگی به نفت که منبع اصلی درآمد این کشور است، سوق دهد و علاوه بر اجرای طرح توسعه پنج جزیره کویت و تبدیل آن‌ها به یک مقصد گردشگری، یک شهر اقتصادی در شمال کویت ساخته است.در همین حال گفته شد شاهزاده ناصر الاحمد در کشف یک پرونده فساد بزرگ در رابطه با سیطره بر حدود ۸۰۰ میلیون دلار از صندوق کمک‌های نظامی قبل از آنکه پست وزارت دفاع را بر عهده بگیرد سهیم بوده است که این مساله منجر به استعفای دولت در نوامبر گذشته شد. پس از این اتفاق امیر کویت، پسر خود را از سمتش برکنار کرد و باعث ایجاد شک و تردید درباره آینده سیاسی این شاهزاده که در حال حاضر تنها پست معاون رئیس شورای برنامه ریزی را در اختیار دارد، شد با این حال انتظار می‌رود رأی دستگاه قضایی کویت در پرونده ” صندوق ارتش ” چهره او را به عنوان یک مقام ضد فساد تقویت و از ولایت عهدی او در آینده حمایت کند.

محمد صباح السالم
شیخ “محمد صباح السالم الصباح” معاون نخست وزیر سابق است و در گذشته چندین سمت وزیری که مهمترین آن‌ها خارجی، نفت، دارایی و برنامه ریزی است را در اختیار داشته است و نخستین کاندیدای خانواده “السوالم” برای جانشینی امیر کویت است.السوالم ۶۴ ساله پس از استعفا از دولت در اواخر سال ۲۰۱۱ نسبت به عدم موفقیت دولت برای مقابله با فساد اعتراض کرد و یکی از نامزدهای جانشینی امیر کویت به شمار می‌آید اما  باتوجه به کاهش نفوذ “السوالم” در مقایسه با جبهه ” الجابر” در قدرت و غیبت چشمگیر “محمد صباح السالم” از صحنه سیاسی، شانس او را برای دستیابی به قدرت از بین می‌برد.

جابر مبارک الحمد
به اعتقاد کارشناسان، همچنین در فهرست کاندیداهای جانشینی امیر کویت نام شیخ “جابر مبارک الحمد الصباح” ۷۷ ساله که در نوامبر گذشته از نخست وزیری استعفا داد، وجود دارد.“جابر” پس از اختلاف نظر با شیخ ” ناصر بن صباح الأحمد الصباح ” وزیر دفاع و فرزند امیر، از سمت نخست وزیری که بیش از ۷ سال در آن بود به دلیل اتهامات فساد استعفا داد.جابر که از تجربه سیاسی خوبی برخوردار است با ابراز انزجار از تهمت و ادعاهایی که علیه او انجام شده، امیر جدید کویت برای تشکیل دولت تاکید کرد که واجب است اول بی‌گناهی او ثابت شود.

أحمد الفهد
در لیست نامزدهای جانشینی امیر کویت نام شیخ “احمد الفهد الاحمد الصباح ” که آرزوی خود را برای حکمرانی به عنوان وارث پدرش “فهد الاحمد الجابر الصباح” ( در جریان حمله عراق به کویت در سال ۱۹۹۰ کشته شد) پنهان نمی کند، وجود دارد.
شیخ “احمد الفهد الاحمد الصباح ” ۵۶ ساله نفوذ زیادی در دنیای ورزش دارد و رئیس شورای المپیک آسیا و رئیس فدراسیون هندبال آسیا است.
سالها پیش، ” شیخ احمد الفهد ” با اتهامات فساد از سوی دادستان سوئیس و همچنین اتهامات فساد از سوی پارلمان کویت مواجه شد.
وی پیش از این وزارتخانه‌های نفت، انرژی، تبلیغات و بهداشت را در اختیار داشت و او رئیس آژانس امنیت ملی، معاون نخست وزیری کویت و دبیر کل اوپک بود.
کارشناسان می‌گویند که مبارزات شخصی و مجادله‌ای که وی در داخل و خارج از کشور برای حکمرانی بر کویت انجام داده و خود را محق دست یابی به سلطنت دانسته است از جمله مواردی هستند که فرصت‌های او را برای انتخاب به عنوان جانشین امیر کویت محدود می‌کند. نام‌های دیگری از جمله شیخ “صباح خالد الحمد الصباح” فزند شیخ خالد حمد المبارک الصباح نخست وزیر فعلی کویت نیز در بین لیست جانشینان امیر کویت وجود دارد اما شانس وی بسیار اندک است.بر اساس قانون اساسی، در ماده (۱) قانون ارث سلطنت مصوب سال ۱۹۶۴ تصریح شده که فرزندان مرحوم ” مبارک الصباح” که از سال ۱۸۹۶ تا ۱۹۱۵ میلادی بر کویت حکومت می‌کرد، میراث دار سلطنت این کشور هستند اما این ماده قانونی طریقه انتقال قدرت را به شکل واضح مشخص نکرده است و این باعث می‌شود که آرایش قدرت یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی خانواده حاکم در کویت باشد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  96