شماره ۲۰۰۷ | ۱۳۹۹ شنبه ۱۴ تير
صفحه را ببند
همتی: کسری بودجه بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی نوشت: «می‌توانم اطمینان دهم که کسری بودجه دولت قطعا بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود و مسیر اعمال سیاست پولی نیز به سمت نرخ سودی پیش می‌رود که در بازار بین بانکی و در دامنه دالان کف و سقف که از شنبه، چهاردهم تیر بین ۱۳ و  ۲۲‌درصد خواهد بود به وسیله بانک مرکزی مدیریت می‌شود.»
به گزارش ایرنا ، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی، عصر جمعه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «کارشناسان اقتصادی در این روزها چند نکته را برجسته کرده‌اند که شایسته است توضیح لازم داده شود. این کارشناسان رشد نقدینگی ‌سال ۹۸ و سه‌ ماهه اول ۹۹ را بسیار زیاد می‌دانند. رشد پایه پولی ‌سال گذشته بیش از متوسط ۵۰‌ سال اقتصاد بوده است. اما علیرغم کسری بودجه، قابل توجه دولت، فاصله چندانی با آن متوسط نداشته است و رشد ۸.۸‌درصد آن در سه ماهه اول سال٩٩ نیز چندان فاصله معناداری با رشدهای فصلی سال‌های قبل ندارد.» رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: «البته رشد نقدینگی همواره پدیده‌ای ساختاری در اقتصاد ایران بوده است. نکته ‌مهم این است که حجم نقدینگی موجود و حتی رشد کنونی آن نمی‌تواند موجب آن تورم بالایی بشود که پیش‌بینی می‌کنند؛ زیرا بخشی از همین نقدینگی موجود برای تأمین کسری بودجه استفاده خواهد شد.» همتی یادآور شد: «در واقع فروش دارایی و انتشار اوراق دولت و تأمین مالی کسری بودجه از اوراق به معنی استفاده از نقدینگی موجود اقتصاد است، بدون آنکه فشاری به پایه پولی وارد شود.
 البته لازم است سیاست‌های احتیاطی کلان در بقیه بخش‌های اقتصاد کلان با دقت اعمال شود تا از انباشت ریسک‌های سیستماتیک جلوگیری شده و اقدامات ثبات‌ساز بانک مرکزی خنثی نشود.» او ادامه داد:   «تا آنجا که به مدیریت پولی و ارزی مربوط می‌شود، می‌توانم این اطمینان را بدهم که کسری بودجه دولت قطعا بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود و مسیر اعمال سیاست پولی نیز به سمت نرخ سودی پیش می‌رود که در بازار بین بانکی و در دامنه دالان کف و سقف که از شنبه، چهاردهم تیر بین ۱۳ و  ۲۲‌درصد خواهد بود به وسیله بانک مرکزی مدیریت می‌شود.» رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین افزود: «امیدوارم کارشناسان محترم با دقت و مسئولیت‌شناسی لازم و با ارایه تحلیل علمی اقتصاد بانک مرکزی را یاری کرده و از طرح مسائلی که ممکن است موجب سفته‌‍‌بازی یا تحریک انتظارات بشود، دوری کنند.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  162