رسانه فرهنگ خدمت داوطلبانه ایرانیان
شماره ۱۱۰۵ | ۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين
صفحه را ببند
لوح تقدیر
بهترین غرفه
نسخه ۴ مرحله‌ای آمریکا برای سوریه و اسد

دولت آمریکا در ادامه مداخله‌های خود درسوریه یک سناریوی چهارمرحله‌ای برای سوریه تدوین کرده که امیدوار است روسیه را هم با خود همراه سازد. به گزارش ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی مسئول که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد؛ مرحله اول شامل نابودی داعش می‌شود، یعنی اعزام نیروهای آمریکا به سوریه تنها برای نابودی داعش است؛ چراکه بنا به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، واشنگتن تأکید کرده که قصد ندارد برای براندازی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نیرو به سوریه
 اعزام ‌کند.
مرحله دوم بر لزوم برقراری ثبات درسوریه تمرکز دارد که درجریان آن واشنگتن قصد دارد توافقنامه‌های آتش‌بس را بین دولت و گروه‌های شورشی و مخالف امضا کند. همچنین صحبت‌هایی از ایجاد «مناطق امن موقت» مطرح است که باید مقامات نظام سوریه در ایجاد این مناطق مشارکت کنند. دراین حالت ممکن است جنگنده‌های آمریکا و هم‌پیمانانش بر فراز این مناطق بدون خطر برخورد با نیروی هوایی سوریه پرواز کنند. آمریکا تمایل دارد مقامات محلی روی کار بیایند؛ درمناطق سنی‌نشین اوضاع ازسوی شخصیت‌های سنی و درمناطق کردنشین اوضاع توسط کردها اداره شود. دراین دوره باید کشور سوریه نیز به واسطه یک دولت موقت اداره شود.
درمرحله سوم که شامل دوره انتقالی یا گذار است، بشار اسد باید طبق طرح آمریکا داوطلبانه از قدرت کناره‌گیری کند. درصورت مخالفت با این مسأله و امتناع از رفتنش باید ازمشارکت در انتخابات او را منع کرد یا ازطریق تهدید او به تحت پیگرد قراردادنش به اتهام ارتکاب جرایم جنگی او را کنار گذاشت. واشنگتن معتقد است؛ اسد احتمالا با ترک قدرت و خروج از کشور به مقصد روسیه یا ایران درصورت تضمین تحت پیگرد قرارنگرفتنش موافقت کند، اما کاخ سفید بعید نمی‌داند بشار اسد ساقط شود یا حتی ازسوی دشمنانش
کشته شود! آسوشیتدپرس گزارش داد، رکس تیلرسون، وزیرخارجه آمریکا درجریان سفرش به مسکو به همتای روس خود تأکید کرد که کشورش رفتن داوطلبانه اسد را ترجیح می‌دهد. اما مرحله چهارم مربوط به اوضاع سوریه بعد از پایان دوره انتقالی است. در این‌جا صحبت از حضور نظامی روسیه در داخل سوریه مطرح است. آمریکا به‌رغم اختلاف با روسیه به همکاری با آن معتقد است؛ به منظور توقف جنگ درسوریه این همکاری مهم است و دلیل آن نیز تأثیر زیاد روسیه در سوریه است. برای ترغیب روسیه به همکاری در اجرای این طرح آمریکایی واشنگتن به مسکو پیشنهاد باقی‌ماندن دو پایگاه روسی یعنی پایگاه دریایی در طرطوس و پایگاه هوایی در حمیمیم سوریه را می‌دهد، اما نکته قابل توجه این است که چطور ممکن است چنین تضمین‌هایی را به‌رغم پیچیدگی مسأله و عدم اطلاع از قدرت‌هایی که در آینده درسوریه روی کار خواهند بود، داد.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین پیشتر درباره مطرح‌شدن طرح مذکور درجریان سفر تیلرسون به مسکو و دادن آن به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه صحبت کرده بود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  173