شماره ۱۰۴۹ | ۱۳۹۵ پنج شنبه ۷ بهمن
صفحه را ببند
وزیر کار و رفاه در گفت وگو با «شهروند»:
انجمن روزنامه نگاران تهران کاملاً قانونی است

فرشید غضنفرپور روزنامه نگار @farshid_ghzpour

 وزیر کار و رفاه اجتماعی پس از پایان جلسه هیأت دولت در حیاط ساختمانی که جلسات هفتگی کابینه در آن برگزار می‎شود، در پاسخ به سوال «شهروند» درباره آخرین وضع انجمن روزنامه‌نگاران تهران و این‌که برخی رسانه‌ها از غیرقانونی بودن این انجمن سخن می‌گویند، گفت: انجمن روزنامه‌نگاران تهران یک نهاد صنفی کاملا قانونی است و مراحل تشکیل آن نیز قانونی بوده است.
علی ربیعی گفت: این حق همه اصناف است که انجمن صنفی خود را داشته باشند و ما در هر صنفی با حوزه‌های تخصصی متفاوت می‌توانیم مجوز بدهیم؛ مثلا انجمن عکاسان به‌عنوان یک نهاد صنفی حق دارند تشکیل جلسه بدهند و ما هم باید مجوز بدهیم. وزیر کار و رفاه اجتماعی در ادامه گفت: مسائل حقوقی این انجمن بررسی شده است و آنها به‌زودی کانون سراسری خود را تشکیل می‌دهند. ربیعی درباره انتقاداتی که در مورد این انجمن مطرح می‌شود نیز گفته است: تنها مشکلی که وجود داشت این بود که با آیین‌نامه‌ها مطابقت نمی‌کرد که بنابر آیین‌نامه جدید که به کانون‌های استانی و سراسری تقسیم می‌شود، این مشکل هم برطرف خواهد شد. او بار دیگر تأکید کرد: تمام جنبه‌های حقوقی تشکیل انجمن روزنامه‌نگاران تهران بررسی شده و به نظر من انجمنی خواهد بود در خدمت ارزش‌های نظام و انقلاب و فکر می‌کنم این افراد بیش از دیگران برای این ارزش‌ها دلسوزی می‌کنند. به گفته وزیر کار، متصدیان انجمن روزنامه‌نگاران تهران افرادی هستند که در جبهه انقلاب می‌جنگند اما باید این اجازه را هم به آنها بدهیم که روایت خود را از نبرد برای جبهه انقلاب داشته باشند، مهم این است که کسی نباید از حضور دیگران در صحنه نگران بشود.
علی طیب‌نیا نیز در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: فکر می‌کنم همکارانم در مجموعه دولت، اشتیاقی برای ماندن در مسئولیت‌هایشان ندارند، اما آنچه باعث شد در ‌سال 92 این مسئولیت را بپذیریم و در معرض تهمت‌ها، فشارها و حملات قرار بگیریم، شرایط خاص کشور بود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: در بهار‌ سال‌ جاری 745‌هزار شغل به میزان اشتغال افزوده شد که در 6 ماهه‌ سال ‌جاری از این میزان 655‌هزار شغل به‌طور خالص به اشتغال کشور افزود که در این شرایط یک رکورد به حساب می‌آید.
گلایه وزیر اقتصاد
به‌دلیل تحریف صحبت‌هایش
طیب‌نیا از یکی از روزنامه‌ها نیز گله کرد و گفت: در حاشیه یک مراسم صحبتی صورت گرفت که توسط این روزنامه تحریف شد و از طرف دیگر این موضوعات سبب فشارهایی به دولت می‌شود که اجازه نمی‌دهد کارهای خود را انجام دهد. از طرفی از صداوسیما نیز گله‌مندم که این خبر را به خبر اصلی خود تبدیل کرد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص پیش‌بینی رشد اقتصادی برای‌ سال آینده نیز گفت: برای‌ سال 95 درباره رشد اقتصادی پنج‌درصدی، آنچه گفته شد پیش‌بینی نبود بلکه هدف‌گذاری بود که انجام شد و با وجود گسترده‌ترین تحریم‌ها و شدیدترین تکانه‌های نفتی به اهداف خود رسیدیم.
قوه قضائیه فضاسازی در موضوع پرونده‌های افراد را نمی‌پسندد
وزیر دادگستری نیز در حاشیه جلسه هیأت دولت در پاسخ به این سوال که آیا شما حاضر به همکاری با قوه قضائیه درباره پرونده فریدون هستید، گفت: بله، چطور همکاری نکنیم. ما عضو قوه قضائیه هستیم.
او همچنین در پاسخ به این سوال روزنامه شهروند که چرا اسم فریدون کامل اعلام می‌شود، اما در پرونده‌های دیگر مانند بابک زنجانی (ب ز) می‌گفتند، گفت: خود قوه قضائیه هم روند موجود در فضاسازی‌ها را نمی‌پسندد. الان مشکل قانون در اعلام اخبار است و خود قوه قضائیه هم قبول دارد که به‌هرحال از جهت قانونی ابهام دارد و باید حل شود.
او گفت: روال این است که اگر پرونده‌ای در شعبه باشد، کسی متهم شود، احضار شود و برود دفاع کند و اگر محکوم شد، قابل انتشار باشد.
ثبت‌نام نکردن دانش‌آموزان افغانستانی
در مدارس تخلف است
وزیر آموزش و پرورش نیز در پاسخ به سوال روزنامه شهروند درباره وضع ثبت‌نام و تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی در مدارس ایران و این‌که گفته می‌شود برخی از مدارس هنوز با دریافت مبالغی اقدام به ثبت‌نام این دانش‌آموزان می‌کنند، گفت: در تمامی کشور، مدارس مکلف شده‌اند که دانش‌آموزان افغانستانی را ثبت‌نام کنند و اگر مدرسه‌ای از این کار سرباز زده باشد، تخلف کرده و اگر گزارشی در این زمینه وجود داشته باشد، ما موضوع را بررسی می‌کنیم.
فخرالدین دانش‌آشتیانی همچنین درباره پیگیری پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: در این‌باره بحث‌های متعددی شده است و تا مسأله کامل بررسی نشود، نمی‌توانیم عدد و رقم درستی از تخلف در این صندوق اعلام کنیم و تمام اعداد و ارقامی که اعلام می‌شود، قابل اطمینان و استناد نیست.
فخرالدین دانش‌آشتیانی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با بیان این‌که بررسی‌ها در این زمینه ادامه دارد و تغییراتی ازجمله تغییر مدیرعامل در هیأت‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان را انجام داده‎ایم، ادامه داد: گزارش‌های به دست آمده مورد بررسی قرار گرفته است و در صورت اطلاع دقیق از موضوعات این صندوق، آن را اعلام می‌کنیم.
ابتکار: پرونده پسرم کاملا شخصی است
و نباید درباره آن فضاسازی شود
رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست درباره موضوع پرونده قضائی فرزندش گفت: این موضوعی است که فرآیند قضائی خود را طی می‌کند و هر آنچه احکام دادگاه باشد، مورد قبول ماست و امیدوارم پرونده تحت‌تأثیر فضاسازی‌های رسانه‌ای قرار نگیرد.
معصومه ابتکار نیز در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره حکم جلب فرزندش و برخی اتهامات وارده، افزود: دادگاه به پرونده ٢ نفر رسیدگی می‌کند اما چون مادر یکی از این افراد از مسئولان است، این موضوع قاعدتا نباید در رسانه‌ها طرح شود تا فرآیند قضائی را تحت‌تأثیر قرار ندهد؛ ولی این موضوع توسط یک رسانه خاص عامداً و از طریق یکی از طرفین دعوا مطرح و رسانه‌ای می‌شود تا از آن بهره‌برداری کنند.
او گفت: این پرونده کاملا شخصی و درحال رسیدگی است و ما هرچه که نتیجه این پرونده در محاکم باشد، تابع قانون هستیم.
شریعتمداری: چهارماه بیمه بیکاری
برای شاغلان پلاسکو در نظر گرفته شد
معاون اجرایی رئیس‌جمهوری با اشاره به دستور رئیس‌جمهوری برای بررسی وضع شاغلان حادثه ساختمان پلاسکو گفت:720 نفر شاغل ساختمان پلاسکو از چهارماه بیمه بیکاری بهره‌مند خواهند شد.
محمد شریعتمداری روز گذشته در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره حادثه پلاسکو افزود: براساس تصمیم گرفته شده، مقرر شد آنهایی که بیمه داشتند یا بیمه آنها منقطع شده بود، با هماهنگی بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتاق اصناف از حداقل دستمزد 500‌هزار تومان و مزایای آن استفاده کنند. او درباره حق بیمه معوق واحدهای صنفی نیز گفت: این حق بیمه به مدت 60 ماه تقسیط می‌شود.
معاون اجرایی رئیس‌جمهوری درباره اسکان موقت شاغلان ساختمان پلاسکو تصریح کرد: قرار شد به شاغلان پلاسکو به صورت جزیره‌ای در فروشگاه‌های قدس، مولوی و اگر نیاز باشد خیابان خراسان و فروشگاه قدس خیابان زرتشت مکان‌هایی اختصاص داده شود.
شریعتمداری همچنین درباره مطالبات بانک‌ها از واحدهای صنفی پلاسکو گفت: قرار شد به مدت دو‌سال این مطالبات استمهال و 50‌درصد سود و جرایم متعلقه نیز بخشیده شود که 50‌درصد از سوی نظام بانکی و مابقی از طریق بودجه عمرانی پرداخت خواهد شد.
وزیر نفت: دولت تصمیمی برای افزایش نرخ گاز در‌ سال آینده ندارد
وزیر نفت از تأمین گاز مصارف خانگی و نیروگاهی در اوج سرما خبر داد و درباره خبرهای مربوط به افزایش قیمت گاز در ‌سال آینده گفت: دولت چنین تصمیمی نگرفته است.
بیژن زنگنه در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که تاکنون مطابق با الگوهای جدید نفتی چند قرارداد بسته شده است، افزود: درحال حاضر سه تا چهارماه است که مجوز این قراردادها گرفته شده و خود شما رسانه‌ها منتقد به این قراردادها بودید، حالا چطور می‌گویید که چند قرارداد داریم؟
زنگنه با بیان این‌که ایران چنین کاهشی را قبول نداشته است، افزود: قرار نبود ایران تولیداتش را کاهش دهد، لذا درحال حاضر ما از تولید 3.8‌میلیون بشکه در روز نیز عبور کرده‌ایم و تولید نفت نزدیک به 3.9‌میلیون بشکه در روز شده است.
او درباره تخصیص پنج‌درصد به عوارض قیمت بنزین نیز گفت: این 5‌درصد در داخل قیمت فعلی بنزین است، بنابراین یک‌بار افزایش پیدا کرده و دیگر این 5‌درصد لحاظ نخواهد شد.
وزیر علوم: جابه‌جایی رئیس دانشگاه بهشتی سیاسی نبود
وزیر علوم روز گذشته در حاشیه جلسه هیأت دولت درباره تغییرات مدیریتی در دانشگاه شهید بهشتی گفت: جابه‌جایی رئیس دانشگاه شهید بهشتی سیاسی نبود بلکه دوره ایشان تمام شده بود.
محمد فرهادی تأکید کرد: هرگونه مطلب درباره سیاسی بودن این موضوع را تکذیب می‌کنم. این موضوع به صورت تلفنی به ایشان (طهرانچی) اطلاع داده شد و با توجه به این‌که ایشان میهمان خارجی داشتند، قرار شد بعد از این‌که میهمان ایشان رفت، این تغییرات اعمال شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  548