شماره ۵۱۶ | ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۳ اسفند
صفحه را ببند
معاون اول رئیس‌جمهوري، مصوبه هیأت وزیران برای مقابله با آثار ریزگردها را ابلاغ کرد
تشکیل کارگروه ملی با عضویت 11 دستگاه اجرایی

شهروند| معاون اول رئیس‌جمهوري، مصوبه هیأت وزیران درخصوص فهرست طرح‌ها و اقدامات اجرایی کوتاه مدت پیشگیری و مقابله با آثار زیان بار ریزگردها در سال‌های (1394-1393) را ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، براساس تصمیم هیأت وزیران، کارگروهی در سطح ملی با عضویت نمایندگان 11 وزارتخانه و سازمان برای هماهنگی، بررسی و تدوین برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدتِ پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها با مسئولیت وزارت کشور تشکیل می‌شود.
برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها با پیشنهاد کارگروه مذکور و تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
همچنین براساس این مصوبه، وزارت نیرو با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف است نسبت به احیای تالاب‌های استان خوزستان، اطلاع‌رسانی جوامع محلی و جلب مشارکت‌های مردمی اقدام کند.
بانک مرکزی نیز موظف شده است از طریق بانک‌های عامل، مبلغ دویست و چهل‌میلیارد ریال به صورت تسهیلات ارزان قیمت با سود و کارمزد 7 ‌درصد را به منظور کمک به عایق سازی منازل جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و تجهیز سیستم حمل‌ونقل عمومی به سامانه‌های مناسب تهویه هوا در اختیار استانداری خوزستان قرار دهد تا به متقاضیان پرداخت شود.
متن مصوبه هیأت وزیران به شرح زیر است:
1- فهرست طرح‌ها و اقدامات اجرایی کوتاه مدت پیشگیری و مقابله با آثار زیانبار ریزگردها در سال‌های (1394-1393) به شرح جداول پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیأت دولت است، تعیین می‌شود و با پیشنهاد کارگروه موضوع بند (8) این تصویب نامه و تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور قابل اصلاح است.
2- برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها با پیشنهاد کارگروه موضوع بند (8) این تصویب نامه و تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
3- وزارت نیرو با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف است نسبت به احیای تالاب‌های استان خوزستان، اطلاع‌رسانی جوامع محلی و جلب مشارکت‌های مردمی اقدام كند.
4- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک‌های عامل، مبلغ دویست و چهل‌میلیارد (000ر000ر000ر240) ریال به صورت تسهیلات ارزان‌قیمت با سود و کارمزد 7‌درصد را به منظور کمک به عایق‌سازی منازل جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و تجهیز سیستم حمل‌ونقل عمومی به سامانه‌های مناسب تهویه هوا در اختیار استانداری خوزستان قرار دهد تا با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی ذیربط به متقاضیان پرداخت شود. یارانه سود تسهیلات پرداختی با اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از محل اعتبارات مصوب تأمین خواهد شد.
5- وزارت جهاد کشاورزی مکلف است نسبت به برنامه‌ریزی، توسعه و ترویج شورورزی و استفاده از آب‌های شور جهت کشت گیاهان مقاوم به شوری در مناطق ذیربط اقدام كند.
6- وزارت امور خارجه مکلف است با مشارکت دستگاه‌های تخصصی در زمینه همکاری دو‌جانبه و منطقه‌ای جهت مقابله با آثار گردوغبار با کشورهای منطقه و سازمان‌های بین‌المللی اقدام كند.
7- سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است همکاری لازم را در اطلاع‌رسانی اقدامات مربوط به این تصویبنامه انجام دهد.
8- به منظور هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای این تصویبنامه و بررسی و تدوین برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت پیشگیری و مقابله با آثار ریزگردها، کارگروهی با مسئولیت وزارت کشور و عضویت نمایندگان وزارتخانه‌های نیرو، نفت، جهادکشاورزی (سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور)، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امورخارجه و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان‌های حفاظت محیط‌زیست (دبیر کارگروه) و مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و صداوسیما و جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران در سطح ملی ایجاد می‌شود. دستگاه‌های اجرایی ذیربط مکلفند گزارش عملکرد طرح‌های این تصویبنامه را در مقاطع
 3 ماهه به کارگروه مذکور ارایه كنند.
تبصره - به منظور هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای عملیات یادشده، کارگروه استانی با مسئولیت استاندار و نمایندگان واحدهای استانی متناظر دستگاه‌های مذکور در این ماده در استان‌های ذیربط تشکیل می‌گردد. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری این مصوبه را در تاریخ 6/12/1393 برای اجرا به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی کشور، امورخارجه، نفت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان حفاظت محیط‌زیست، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  38