شماره ۴۸۶ | ۱۳۹۳ سه شنبه ۷ بهمن
صفحه را ببند
اخبار دیپلماسی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:   از توافق بین ایران و 1+5 حمایت می‌کنیم
رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه نسبت به احتمال حمله تروریست‌ها به تأسیسات اتمی در کشورهایی که امنیت کافی ندارند، هشدار داد و گفت که امیدوار است ایران و 1+5 از طریق گفت‌وگو به توافق نهایی برسند. به گزارش ایرنا «یوکیا آمانو» درباره توافق گروه 1+5 و ایران نیز گفت: آژانس همواره بر یافتن راه‌حلی از طریق مذاکره تأکید کرده است و ما هر زمان که توافقی حاصل شود، از آن استقبال می‌کنیم. او گفت: آژانس با طرف‌های گفت‌وگو در ارتباط است و جایی که نیاز باشد، کمک می‌کنیم، اما ما طرف مذاکره نیستیم.

در دیدار معاون اول نخست‌وزیر کرواسی
لاریجانی: دستیابی به توافق هسته‌ای دور از انتظار نخواهد بود
پوسیچ، معاون اول نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه کرواسی شامگاه یکشنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد. به‌گزارش ایسنا، لاریجانی در ابتدای این دیدار روابط ایران و کرواسی را خوب و برخوردار از پیشینه طولانی خواند و افزود: ایران و کرواسی از ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه مناسبات خود در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و صنعتی برخوردارند که باید از آنها استفاده کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران نیز اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران کمافی‌السابق با حفظ اصول و معیارهای منطقی خود به مذاکرات ادامه می‌دهد و چنانچه بهانه‌جویی‌های واهی در کار نباشد دستیابی به توافق دور از انتظار نخواهد بود.

ظریف:   غرب و اروپا باید اعتماد ایرانیان را به‌دست بیاورند
وسنا پوسیج معاون اول نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه کرواسی که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است، با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد. به‌گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار تصریح کرد: سفر وزیر امور خارجه کرواسی به جمهوری اسلامی ایران می‌تواند زمینه گسترش مناسبات دو کشور در همه حوزه‌ها را فراهم کند.  وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای بین گروه 1+5 و جمهوری اسلامی ایران، تأکید کرد: غرب و اروپا باید اعتماد مردم ایران را به‌دست بیاورند.

نیویورک تایمز:  خرابکاران توافق هسته‌ای باید متوقف شوند
روزنامه نیویورک تایمز نوشت: آمریکا و ایران باید با اقدامات معقول فرصت را از اسراییل و تندروهایی که مترصد خرابکاری سیاسی در راه حصول توافق هسته‌ای هستند، بگیرند. به گزارش ایرنا، تفسیرنویس این روزنامه آمریکایی ادامه داده است:  چنانچه مذاکرات پی در پی بدون دادن امتیاز به ایران ادامه داشته باشد، این یک موهبت بزرگ برای تندروهاست و آنها را ترغیب خواهد کرد برای خرابکاری در گفت وگوها از هیچ فرصتی دریغ نورزند. نویسنده نیویورک‌تایمز در ادامه تفسیر خود افزود: مذاکرات هسته‌ای ایران به چند راه حل خلاق دست یافته است، اما به یک سازش مهم سیاسی بزرگ نیاز مبرم و عاجل دارد. اگر تا ماه مارس چارچوب توافق به دست نیاید، این امکان وجود دارد که گفت وگوها در باتلاق بن بست فرو رود. خرابکاران روند مذاکرات هم در 2 سو و هم در تل آویو حضور دارند. برخی سخت در تکاپو هستند دستان اوباما یا
رئیس جمهوری آینده آمریکا را برای سبک‌کردن منطقی تحریم‌های ایران ببندند و اقتدار او را در این امر مهار کنند. تندروها مذاکرات هسته‌ای را فرصتی مغتنم برای امتیاز گرفتن در داخل می‌دانند و بی‌دلیل نیست که بر تلاش‌هایشان برای جلوگیری از حصول یک توافق بزرگ افزوده‌اند.

کاردار ایران  در آرژانتین:  «دیپلماسی موازی» میان ایران و آرژانتین وجود ندارد
کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوئنوس‌آیرس، اتهامات مطرح شده از سوی «آلبرتو نیسمان» دادستان پرونده انفجار مجمع یهودیان آرژانتین (آمیا) مبنی بر وجود یک «دیپلماسی موازی» میان دو کشور را در این پرونده رد کرد.«احمدرضا خیرمند» کاردار جمهوری اسلامی ایران در بوئنوس‌آیرس در واکنش به فضاسازی‌ها علیه ایران، در مصاحبه‌ای با روزنامه «پروفیل» که دیروز دوشنبه بازتابی گسترده در رسانه‌های آرژانتینی داشته است، گفت:  «امضای یادداشت تفاهم میان دو کشور با هدف همکاری برای کشف حقیقت بود». کاردار ایران تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران همواره حمله به آمیا را محکوم کرده و آمادگی خود را برای همکاری جهت کشف حقیقت در این ماجرا ابراز داشته است.» وی خاطرنشان کرد: امضای یادداشت تفاهم با آرژانتین نیز همین هدف همکاری برای کشف حقیقت را دنبال می‌کرد. خیرمند یادآور شد: همان‌طور که در سپتامبر 2013، دکترمحمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به هکتور تیمرمن همتای آرژانتینی خود گفت، یادداشت تفاهم مذکور در ایران معتبر است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  199