شماره ۴۸۶ | ۱۳۹۳ سه شنبه ۷ بهمن
صفحه را ببند
ماه‌ها مقاومت مردمی نتیجه داد
کوبانی آزاد شد

گروه جهان| روز گذشته خبر شکست در یک جبهه دیگر که از اهمیت بسزایی نیز برخوردار است منتشر شد. مدافعان کُرد توانستند این بار داعش را از شهر کوبانی در سوریه عقب برانند و کنترل کامل این شهر را در دست بگیرند.  براساس تازه‌ترین گزارش‌ها، واحدهای حمایت مردمی کردستان سوریه به همراه نیروهای پیشمرگه کردستان عراق با شکست دادن شبه نظامیان داعش، توانسته‌اند کنترل کامل شهر کوبانی (عین العرب) سوریه را به دست آورند. منابع رسانه‌ای کُرد روز گذشته اعلام کردند که کردهای کوبانی توانستند این شهر را پس از سه ماه درگیری خونین به‌طور کامل تحت کنترل خود درآورند و نیروهای داعش را به نوار شرقی خارج از محدوده شهری کوبانی به عقب برانند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز با تأیید این خبر اعلام کرد که کردها نیروهای داعش را به‌طور کامل از شهر کوبانی بیرون رانده‌اند. این درحالی است که خبرگزاری اسپوتنیک، پیشتر به نقل از سرهنگ رهام ابراهیم گرگوری، از نیروهای پیشمرگه دراین‌باره گزارش کرده بود:  روز گذشته واحدهای حمایت مردمی کنترل دو روستای شمالی کوبانی را که در نزدیکی جاده منتهی به حلب قرار دارد مجددا به دست گرفتند. این نیروها در همه جبهه‌ها پیشرفت‌هایی داشتند و اکنون کنترل 90‌درصد این شهر (کوبانی) و برخی مناطق خارج این شهر را در دست دارند. دشمن درحال عقب‌نشینی است. گرگوری همچنین متذکر شده بود که در 24ژانویه مبارزان کرد سوری و پیشمرگه‌ها با حمایت ائتلاف ضدداعش کنترل مهم‌ترین ورودی کوبانی و جاده حلب را بازیافتند.
کوبانی، یکی از بزرگترین شهرها در منطقه کردنشین سوریه در مرز ترکیه است که به دست افراطیون داعش در ماه سپتامبر اشغال شد. از آن زمان نیروهای کرد با حمایت حملات هوایی ائتلاف ضدداعش در تلاش بودند تا آنها را از این شهر خارج کنند. سه ماه جنگ و درگیری خیابانی شدید کوبانی را به مجموعه‌ای از خرابه‌ها تبدیل کرده است. بسیاری از خرابی‌های به بار آمده درنتیجه حملات سهمگین جنگنده‌های ائتلاف است و برخی دیگر نیز به دلیل حملات انتحاری نیروهای داعش که با خودروهای مملو از مواد منفجره انجام داده‌اند.
با به درازا کشیدن اشغال کوبانی از سوی داعش، این شهر به نماد مقاومت کردها و یک موضوع حیثیتی برای داعش تبدیل شد به گونه‌ای که این گروه تروریستی برای گرفتن شهر کوچک کوبانی صدها تن از اعضای خود ازجمله چندین فرمانده ارشد را قربانی کرد. در مقابل کردها نیز از عراق، سوریه و ترکیه به سوی این شهر سرازیر شدند و پس از سه ماه توانستند تروریست‌ها را عقب برانند. در دسامبر 2014 صالح مسلم محمد، رهبر کردهای سوریه اعلام کرده بود، هدف اصلی نیروهای کرد در مبارزه علیه داعش آزادی کوبانی است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  280