شماره ۲۰۹۳ | ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۷ مهر
صفحه را ببند
راهی برای بازگشت بازماندگان از تحصیل به مدرسه
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش: «برای اولین‌بار آمار کلاس اولی‌ها در تابستان از ثبت احوال گرفته شد»

[شهروند] صدوچهل‌وهفت‌هزار کودک در ‌سال تحصیلی 99-98 از تحصیل بازماندند. آماری که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آن گفته بود.
محمد شریعتمداری از همکاری وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان ثبت‌احوال، موسسات خیریه، کلینیک‌های مددکاری اجتماعی و نیروهای مردمی در طرح شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی خبر داده بود. گرفتن آمار کودکان بازمانده از تحصیل تنها به‌ سال تحصیلی 99-98 یا ‌سال تحصیلی جدید برنمی‌گردد. سال تحصیلی 98-97 بود که احمدرضا پرنده، مدیرکل آسیب‌‌های اجتماعی وزارت تعاون گفته بود: «فهرست این کودکان را  از وزارت آموزش‌وپرورش گرفته و اطلاعات والدین این کودکان در پایگاه رفاه ایرانیان ثبت
 شده است.»

آمار 2 درصدی بازمانده‌ها
آمار سال‌های گذشته می‌گویند حدود ۱۹درصد دختران در مقطع متوسطه دوم، 8‌درصد در مقطع متوسطه اول و  2درصد در دوره ابتدایی ترک تحصیل می‌کنند.
این درحالی است که مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش‌وپرورش خبر داد که حدود ۶میلیون دانش‌آموز دختر در مدارس مختلف کشور تحصیل می‌کنند.
دخترانی که به باور او حدود ٢٠درصدشان در مقطع متوسطه دوم تمایلی به ادامه تحصیل ندارند. فرحناز مینایی‌پور این مشکل را در حوزه آموزش دختران یک فاجعه خواند بود. «دلیل این ترک تحصیل‌ها نبود تمایل به تحصیل در میان خود این دختران است.» هرچند وزارت آموزش‌وپرورش از تحصیل ۹۸.۵‌درصد دانش‌آموزان در مدارس خبر می‌دهد و گاهی اعلام می‌شود که حدود ۱.۵ تا 2درصد دانش‌آموزان از تحصیل
 باز مانده‌اند.به عنوان مثال وزیر آموزش‌وپرورش هم از زیرپوشش بودن ۹۸.۵درصد دانش‌آموزان لازم‌التعلیم کشور و بازماندن تنها 2درصد دانش‌آموزان گفته بود.
البته محسن حاجی‌میرزایی مشکلات اقتصادی و خانوادگی را از مهم‌ترین علل بازماندن کودکان از تحصیل بیان کرده بود.به گفته وزیر چتر آموزش‌وپرورش ایران بسیار گسترده است و هم‌اکنون ۲۳هزار واحد آموزشی در نقاط مختلف کشور داریم. البته حالا رضوان حکیم‌زاده در ‌سال تحصیلی جدید از افزایش ثبت‌نام در پایه اول نسبت به‌ سال گذشته می‌گوید.
او با اشاره به اینکه در کل دوره ابتدایی هم افزایش ثبت‌نام داشتیم که البته نرخ ناخالص است، گفت: «به نسبت موالید  6سال تمام نیز افزایش ثبت‌نام داشتیم، اما چون اینها نرخ خالص است، با تطبیق نهایی آمار ثبت‌نام‌شده با موالید می‌توانیم شمار دقیق کودکان بازمانده را نیز استخراج کنیم.»

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  93